Báčsky Petrovec

Tipy na knihy užitočné pri genealogickom pátraní. Máte zaujímavú knihu a ste ochotní v nej pre ostatných vyhľadať nejakú informáciu? Sem s ňou.
mimili
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 19 Okt 2015, 23:11
Predkovia z oblasti: Gemer, Liptov, Dolná Nitra

Kniha o Báčskom Petrovci (Srbsko), v ktorej sú zaujímavé najmä menné zoznamy Slovákov, ktorý sa presídlili do Báčskeho Petrovca a jeho okolia zo Slovenska.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Autor? Vydavatel? Ani google ju nevie poriadne najst...
mimili
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 19 Okt 2015, 23:11
Predkovia z oblasti: Gemer, Liptov, Dolná Nitra

Knižka sa volá "Petrovské pohľadnice" autori Samuel Mikolivc a Viera Benková, vydalo Zhromaždenie obce Báčsky Petrovec pri príležitosti 250-teho výročia príchodu Slovákov zo starej vlasti do Petrovca, rok vyd. 1995. Obsahuje zoznam Slovákov repatriovaných späť na Slovensko z Petrovca po 2.sv vojne.
Prílohy
v_benkova_34.jpg
v_benkova_34.jpg (70.43 KiB) 5343 zobrazení
mimili
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 19 Okt 2015, 23:11
Predkovia z oblasti: Gemer, Liptov, Dolná Nitra

Ak niekto potrebuje, je dostupná i monografia "Petrovec" 1745 - 1995 (kol. autorov - prof. Samuel Boldocký a kol.), na takmer 1000 str. sú tu okrem histórie príchodu Slovákov na Dolnú zem uvedení i slov. remeselníci v Petrovci (vrátane údajov o ich nar. a úmrtí).
juriva
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 15 Máj 2014, 15:41
Predkovia z oblasti: Lamoš, Szalmovszky, Ribarik, Volna, Knoška - Turiec, Rajec

mimili napísal:Ak niekto potrebuje, je dostupná i monografia "Petrovec" 1745 - 1995 (kol. autorov - prof. Samuel Boldocký a kol.), na takmer 1000 str. sú tu okrem histórie príchodu Slovákov na Dolnú zem uvedení i slov. remeselníci v Petrovci (vrátane údajov o ich nar. a úmrtí).
Dobry den mimili, natrafili ste v publikacii na meno S(z)almovs(z)ky prosim?
mimili
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 19 Okt 2015, 23:11
Predkovia z oblasti: Gemer, Liptov, Dolná Nitra

Zdravím Vás, prešla som menné zoznamy v monografii, zoznam petrovských majstrov aj ich manželiek, učiteľov, dokonca aj repatriovaných Petrovčanov na Slovensko, ale meno S(z)almovs(z)ky sa tam nenachádzalo. Neviem, odkiaľ pochádzal Váš predok - ako je uvedené v monografii, slovenskí prisťahovalci prichádzajúci do Petrovca boli prevažne evanjelického a.v. vierovyznania a pochádzali z Novohradskej stolice (Selešťany, Streháre, Lešť, Častva, Legina, Sirák a i.) z Hontu (Plachtince, Drieňovo, Cerovo, Straciny, Čelovce a i.) ako aj zmiešaných slovensko-maďarských osád v Peštianskej stolici (Cinkota, Pilíš, Maglód, Péter, Kiškéreš, Alberti a i.) teda išlo aj o Slovákov, ktorí sa už v predcházajúcich etapách sťahovania na Dolnú zem postupne presúvali zo severu Uhorska cez Novohrad a Hont, Peštiansku stolicu ďalej na juh do Vojvodiny aj z iných, Slovákmi už predtým osídlených osád, keďže im boli prisľúbené lepšie podmienky na život vrátane možnosti vlastného evanjelického farára a učiteľa.
Gustko
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 03 Mar 2014, 13:30
Predkovia z oblasti: Horná Orava: Heteniak, Morong, Joniak, Mališák.

Dobrý večer mimili, nestretli ste sa aj s menom Štefan Snopek (Sznopka István), ktorí neskôr žili v Alberti?

Ďakujem
mimili
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 19 Okt 2015, 23:11
Predkovia z oblasti: Gemer, Liptov, Dolná Nitra

Zdravím Vás, prešla som zoznamy aj texty týkajúce sa rôznych období a oblastí z histórie Petrovca zaznamenaných v monografii, či sa náhodou toto priezvisko nevyskytne, ale žiaľ na žiadnu formu Snopek alebo Sznopka som nenarazila. Možno pre Vás zaujímavá je tam stať o histórii osídlenia Alberti, ak máte záujem pošlem do mailu.
Gustko
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 03 Mar 2014, 13:30
Predkovia z oblasti: Horná Orava: Heteniak, Morong, Joniak, Mališák.

Zdravím Vás,

budem veľmi rád, ak mi ju pošlete, lebo ma zaujíma história Alberti, najmä odkiaľ sa tam prisťahovali moji predkovia.

Prajem pekný a úspešný deň.
Napísať odpoveď