Kronika Obce Veľká Lúka

Tipy na knihy užitočné pri genealogickom pátraní. Máte zaujímavú knihu a ste ochotní v nej pre ostatných vyhľadať nejakú informáciu? Sem s ňou.
VeronikaBB
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 252
Dátum registrácie: 01 Jún 2016, 20:50
Predkovia z oblasti: Kujan, Bobor, Potančok, Pajtáš, Durečka, Salva, Banskobystrický okres, Veľká Lúka, Hájniky, Povrazník, Rumunsko, Skalité, Višňové, Poľsko
Bydlisko: Topoľčany

Dobrý deň, potrebujem sa trošku poradiť alebo aj získať nejaké informácie.
Chcela by som získať nejaké daľšie informácie o príbuznych z otcovej strany. Napadlo ma, že by som skúsila obecnú kroniku. Keď ste sa tu tiež niekto zaujimali o obecnú kroniku tak ste volali či písali komu? Starostke obce alebo kronikárovi? Komunikovali s Vami? Písala som asi pred dvomi tyždňami na obecný úrad vo Veľkej Lúke ale nikto nič :-D
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

Obecné kroniky boli nariadené v r.1931-1933 myslím. Máte viac možností..buď je obecná kronika v obecnom úrade (asi by som kontaktoval kronikára), alebo sa nezachovala a ešte je možnosť že je v Štátnom archíve pre daný okres. Hodne záleží, ktoré roky Vás zaujímajú a čo hľadáte.
VeronikaBB
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 252
Dátum registrácie: 01 Jún 2016, 20:50
Predkovia z oblasti: Kujan, Bobor, Potančok, Pajtáš, Durečka, Salva, Banskobystrický okres, Veľká Lúka, Hájniky, Povrazník, Rumunsko, Skalité, Višňové, Poľsko
Bydlisko: Topoľčany

Keď mňa zaujíma všetko :-D ale asi najviac či tam nie je niečo o mojich predkoch spomenuté poprípade aj fotky keby boli
Anina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 268
Dátum registrácie: 20 Jan 2014, 16:25
Predkovia z oblasti: Pňaček,Vajteršic,Kodrik,Štvrtecký,Kalka ,Ganobčik,Orava,Liptov,Záhorie

Skúste Štátny archív príslušného okresu. Ja som mala šťastie a v archíve v Dol. Kubíne som našla kroniku Veselého z 19. a začiatku 20. storočia. Niektoré záznamy majú pre mňa cenu zlata. Na otázku, či majú všetky obce mi povedali, že nie každá obec mala kroniku a tiež nie všetci ju odovzdali. Mám sa pýtať na obecných úradoch.
Anina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 268
Dátum registrácie: 20 Jan 2014, 16:25
Predkovia z oblasti: Pňaček,Vajteršic,Kodrik,Štvrtecký,Kalka ,Ganobčik,Orava,Liptov,Záhorie

Chcem ešte dodať, že veľa sa dozviete aj z monografie príslušnej obce, mesta. Sú tam rôzne súpisy, zoznamy remeselníkov aj fotografie. Knihy si objednávam v mestskej knižnici v rámci medziknižničných vypožičaní. Väčšinou sú zo Slov. národ. knižnice v Martine. Zaplatím malý poplatok a potom za pár dní si v knižnici preberiem požadovanú knihu.
VeronikaBB
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 252
Dátum registrácie: 01 Jún 2016, 20:50
Predkovia z oblasti: Kujan, Bobor, Potančok, Pajtáš, Durečka, Salva, Banskobystrický okres, Veľká Lúka, Hájniky, Povrazník, Rumunsko, Skalité, Višňové, Poľsko
Bydlisko: Topoľčany

Ďakujem pekne za pomoc aj rady toto je skvelé fórum :-)
Napísať odpoveď