Matricula Almae Archiconfrater..

Tipy na knihy užitočné pri genealogickom pátraní. Máte zaujímavú knihu a ste ochotní v nej pre ostatných vyhľadať nejakú informáciu? Sem s ňou.
fefefe
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 239
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:58
Predkovia z oblasti: Kubaš,Peldik z Brezy, Greňo z Lomnej, Páterek z Beňadova, Kobida z Bobotu, Závodský z Motešíc, Fodora, Šiarik z Hradišťa, Korencsik z Topoľčian,

Zdravím všetkých,
keď som si prezeral digitálnu knižnicu Univerzitnej knižnice v Bratislave tak som natrafil na tento rukopishttp://digitalna.kniznica.info/zoom/671 ... ,2883,4240
Keď som si to prezeral, tak sú tam spomínané obce na Záhorí a k tomu mená ľudí. Vedel by niekto povedať niečo bližšie k tomuto rukopisu, lebo mená ľudí sa spomínajú z rokov, keď ešte neboli u niektorých obcí vedené matriky.

Ďakujem
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

zdravím, v metadátach je tam uvedené:
Matrika arcibratstva a pásikárov z obcí západného Slovenska a Považia z rokov 1709-1773.
Bohvie, čo sú pásikári :-)
fefefe
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 239
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:58
Predkovia z oblasti: Kubaš,Peldik z Brezy, Greňo z Lomnej, Páterek z Beňadova, Kobida z Bobotu, Závodský z Motešíc, Fodora, Šiarik z Hradišťa, Korencsik z Topoľčian,

Vďaka
pre oči nevidím :D :D :D
Ale upozorňujem na to, lebo pri jednotlivých obciach sú mená napr. už od roku 1691 a z toho obdobia nemajú viaceré obce matriky. Tak či by to niekomu nepomohlo.
fefefe
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 239
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:58
Predkovia z oblasti: Kubaš,Peldik z Brezy, Greňo z Lomnej, Páterek z Beňadova, Kobida z Bobotu, Závodský z Motešíc, Fodora, Šiarik z Hradišťa, Korencsik z Topoľčian,

Pásikári boli veriaci laici, ktorí sa hlásili k ideálom sv. Františka z Assisi, terciari. Františkáni organizovali toto bratstvo na prehlbovanie náboženského života. Na čele bratstva stál buď „pán tatík“ alebo „pani matka“. Toto spoločenstvo združovalo bohatých i chudobných. V zozname členov nachádzame napríklad grófov: Katarína Jakussith, Eva Tököly, Lazár Aponyi, Estera Pongrácz, Ladislav Merey, Katarína a Rozália Forgach, Ladislav Zábreczký. Medzi pásikárov patril i cisar Leopold I..
http://www.ladomerska-vieska.sk/vyznamne-osobnosti.html
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Su tam aj niektore obce z Povazia (aj podla popisku aj v skutocnosti). Perfektna vec! Vdaka za objav! Len skoda, ze sa to neda cele stiahnut, hoci tam je ikona na stiahnutie - stiahlo mi to len prvych 10 stran...
Napísať odpoveď