Strana 1 z 1

Geografické názvy

Napísané: 02 Nov 2013, 17:02
od užívateľa 3angel
Dobrý deň,
chcel by som sa spýtať, ako zapisujete geografické názvy do geneal. softwaru: zapisujete názvy platné v dobe vzniku udalosti alebo názvy platné v súčastnosti?
Názvy miest a obcí sa v čase menili a ak zapíšem názov platný v dobe udalosti, je problém so zobrazením na súčasnývh mapách. Ako to riešite?

Re: Geografické názvy

Napísané: 02 Nov 2013, 18:26
od užívateľa patricius95
Zdravím, ja sa snažím zapisovať aktuálne platné miestopisné názvy. Stačí, že si prejdete toto fórum a zistíte, aký problém je niekedy dešifrovať pôvodný názov obce a správne ho ku konkrétnej obci priradiť. Pôvodné názvy používam iba v prípade, že v súčasnosti daná obec neexistuje (napr. Dobrašov, dnes súčasť Motešíc). V prípade, že sa chystáte používať pôvodné, resp. dobové názvy, výslovne Vám odporúčam, aby ste si starostlivo zapisovali napr. do wordu pôvodné a aj súčasné názvy. Ak budete chcieť poskytnúť časti práce známym, resp. odovzdať ju ďalším generáciám, uvedomte si, že bez patričnej pomôcky možno nebudú schopní jednotlivé obce lokalizovať

Re: Geografické názvy

Napísané: 02 Nov 2013, 19:56
od užívateľa wera
povodne nazvy su trochu problem uz aj preto, ze sa ich pisanie casom menilo (z roznych dovodov), takze jeden jediny nazov obce sa moze v case pisat aj 8-9 sposobmi...

ja by som, na rozdiel od Patrika, doporucila opacny sposob, ak uz chcete pracovat aj s povodnymi (dobovymi) nazvami - do rodokmena zapisovat sucasne nazvy a sucasne si viest dobove pomenovania dotknutych obci ( podla Majtana)

Re: Geografické názvy

Napísané: 02 Nov 2013, 20:28
od užívateľa 3angel
Ďakujem za názory.
Doteraz som vždy uvádzal pôvodný názov a v zátvorke súčasný nazov. So zobrazením na mapách je však s takouto formou zápisu problém. Asi mi nezostáva nič iné, len názvy prepísať na platné v súčasnosti a pôvodné uvádzať niekde v poznámke..

Re: Geografické názvy

Napísané: 03 Nov 2013, 11:23
od užívateľa dado11
Podľa toho čo píšete sa mi zdá že používate MyHeritage - no možno sa mýlim, ja to robím tak že keď sa osoba narodila a žila v tej istej obci tak pri narodení dám dnešný názov a do adresy dám pôvodný názov obce.