Ktorý program na archiváciu údajov je najlepší?

Gabriela
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 14 Máj 2014, 15:39
Predkovia z oblasti: Piešťany, Ratnovce, Pastuchov, Banka, Bašovce

Ak ste niekto vyskúšali viacero genealogických programov dajte vedieť, ktorý je podľa vás najlepší. Ja používam Ancestry - vybrala som si dobre?
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

podľa môjho názoru ...akýkoľvek v ktorom sa ti dobre pracuje a máš v ňom prehľad :P
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Jediný najlepší nie je. Záleží aj, či má byť zadarmo, alebo nie. Mnoho ďalších vecí podporujú rozdielne programy rôzne. Napríklad tlač rodokmeňa a ďalších zostáv, podpora Slovenčiny a Češtiny, previazanosť s internetom atď. Hlavné je aby dodržiaval normy(GEDCOM) a dalo sa neskôr prejsť z jedného do iného.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Davnejsie Marek napisal zopar recenzii na programy, ktore najdete v rubrike recenzie na stranke geni.sk (http://www.geni.sk/category/recenzie ) - su tam aj recenzie inych softwarov ale aj knih.
Najpouzivanejsie su zhodnotene v bakalarskej praci M. Sedivej, na ktorej prieskume sme sa zucastnili: http://www.geni.sk/ake-programy-pouzivaju-genealogovia/
Za rok 2011 boli ako najlepsie vyhodnotene strankou GenSoftReviews tieto: http://www.geni.sk/najlepsi-genealogicky-program-2011/

A teraz moje skusenosti. Suhlasim s predrecnikmi. Sam som zacinal s Ancestry, niektore rodokmene mam vedene v nom. V sucasnosti pracujem s Family Tree Builder od My Heritage s tym, ze nedovolujem programu zverejnovat na webe - pracujem tak bez obmedzenia poctu osob. A preco som z Ancestry nepreviedol rodokmene do FTB? Nie preto, ze by bol Ancestry lepsi, ale narobil by som sa ako kon. Ja som to totiz skusil, ale udaje o matrikach, ktore je mozne si zaznamenavat v Ancestry na zalozke "Dalsie udaje", sa nepreniesli do exportovaneho GEDCOM-u! A to nie mojou vinou - konzultoval som to s autorom programu. Takze pokial sa chcete orientovat vo svojich zdrojoch, Ancestry neodporucam. Na druhej strane je velmi jednoduchy a velmi dobre sa s nim pracuje. Jeho zobrazenia v najnovsej verzii sa nedaju v niektorych formatoch ulozit, ale to sa da obist.
Na druhej strane s FTB si uzijete svoje, ak nahodou don importujete GEDCOM v inom jazyku, nez mate nastaveny program. Zistili sme, ze sa v nom potom nenavratne stratia niektore informacie a po opatovnom exporte GEDCOM-u Vam dokonca zmiznu komplet mena a priezviska osob zapisanych v inej jazykovej mutacii (osobna skusenost pri spajani dvoch rodokmenov - jeden robeny v slovenskom nastaveni, druhy v ceskom - v samotnom programe sa zda vsetko OK, po exporte do GEDCOM-u to bol des!!!).
Vyskusal som aj ine programy (niekto neda dopustit na Personal Ancestral File, ci ine), vyssie menovane dva mi najviac vyhovovali, ale s vyhradami, ktore som spomenul. Kazdy program ma svoje plusy a minusy. Zalezi na Vas, ktore plusy chcete a ktore minusy Vam nevadia.
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

Ja mam skusenost s Brothers Keeper 6.6. Ma sice svoje muchy, ako problemy s diakritikou pri tlaci alebo zvlastne vyhladavanie. Neviem posudit, ci toto bolo odstranene v sedmickovej verzii. Zatial som ju neskusal. V pripade tlace to riesim tak, ze vyexportujem GEDCOM a ten natiahnem do Ancestry. Trosku poupravujem diakritiku a tlacim.
Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 621
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať používateľa:

Problémy s diakritikou pri tlačení z BK by sa mali dať vyriešiť takto:
Zo základného okna vybrať postupne Program, Vlastnosti BK, Úpravy.
Tam zakliknúť: Nepoužívať západné abecedy vo fontoch.
Ukáže sa okienko, tam vpíšte 238, a OK. Potom kliknúť na Súbor, Uložiť a zavrieť.
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

Pan Imrich, vdaka za radu. Problem vyrieseny. :idea:
3angel
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 13:19
Predkovia z oblasti: Szelessy, Novotny / Čachtice

Ja som skúšal bezplatné verzie Legacy a Roots Magic a nakoniec som sa rozhodol pre Roots magic. RM sa mi zdal intuitívnejší, jednoduchší na ovládanie a pripadal mi celkovo modernejší aj po stránke vzhľadu a pohodlia pri práci.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3234
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Mne zasa vyhovuje MyHeritage, vložím doň všetky potrebné údaje, tvorí to pekné a prehľadné grafy, celkovo som s prácou v tomto programe nadmieru spokojný.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
dado11
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 265
Dátum registrácie: 16 Feb 2013, 19:16

Ja súhlasím s Patrikom, tiež používam MyHeritage (priehľadný, jednoduchý a pri tom s rôznymi doplňujúcimi funkciami, .....)
Dôležitá vec je neprestať sa pýtať :) , Prajem pekný deň, Dávid
Napísať odpoveď