Prechyľovanie a tvary mien

david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Chcem sa spýtať, ako si ukladáte mená v databáze a či u žien ich prechyľujete, teda pridávate k priezvisku ová? V starých matrikách to nebolo, zaviedlo sa to až v 20. storočí.

Prekladáte nejako mená z tvarov v akom sú v matrikách, teda latinčiny a maďarčiny ? Robíte to aj pri priezviskách ? Veľmi častá kombinácia v 19. stor. bola krstné meno zapísané po latinsky a priezvisko fonetickým prepisom v maďarčine( náhrada č cs, c cz, s sz ...).

PS: Viem, že už sa to tu riešilo, ešte na starom fóre, ale to je už nedostupné...
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Kazdy si robi po svojom. Niekto je tej zasady, ze aj zeny uvadza v muzskom tvare priezviska (ja nie). V kazdom pripade vsak pre kazde priezvisko odporucam pouzivat jeden tvar. Akonahle tych osob budete mat niekolko a budete mat aj niekolko tvarov priezviska, zacnete v tom mat gulas. Dalsim problemom moze byt to, ze pri narodeni mal zapisany jeden tvar, pri sobasi iny a pri umrti zase iny. Ako to potom zapisete? Typickym prikladom, ktory som uvadzal aj na tom starom fore, je priezvisko Varenyi, ktoreho dalsie podoby boli Varinyi, Variny, Varini, Vareny, Vareni a potom este tie iste moznosti s dvojitym W.
dale92
Člen
Člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 11 Okt 2014, 00:42
Predkovia z oblasti: ev. Batizovce, Štrba, okolie Popradu, r.kat. L. Teplička

Tiež som sa s tým problémom, ako zapisovať mená a priezviská do rodokmeňa, dlho boril, keďže boli v matrikách písané v slovenskom, českom, maďarskom, nemeckom a latinskom tvare a ťažko by som našiel človeka, ktorý by mal presne to isté meno a priezvisko napísané pri krste, sobáši a úmrtí. Nakoniec som sa rozhodol, že najideálnejšie bude, ak budem všetky krstné mená písať v súčasnom slovenskom tvare, takisto aj priezviská v tvare, ako existujú v súčasnosti (až na pár výnimiek, keď sa písalo priezvisko dosť odlišne od súčasnosti a v takom tvare sa vyskytovalo pravidelne niekoľko desaťročí). Plánujem ale pridať presný prepis mena a priezviska z matriky k osobe aspoň do poznámky, aby bola nejaká predstava, ako sa to meno kedysi písalo. No ešte stále si nie som istý, či to takto budem riešiť aj pri osobách, ktorí boli pravdepodobne nemeckej národnosti, no žili celý život na Slovensku, tam niektoré krstné mená ani poslovenčiť neviem. :-) No ťažko dnes zistiť, kto bol vtedy akej národnosti...
S prechyľovaním som to vyriešil tak šalamúnsky, že tým ženám, ktoré sa narodili po 1.1.1900 (vrátane) už pridávam koncovku -ová, ženy narodené pred týmto dátumom majú priezvisko v mužskom tvare. Vďaka tomuto mám aspoň lepší prehľad v rodokmeni, keďže mám veľa priezvisk s 200 a viac ľuďmi a tak keď hľadám nejakú ženu, tak ju dokážem rýchlejšie nájsť podľa koncovky, keď viem, v akom období sa asi narodila. Ešte som mal dosť dilemu s menami a priezviskami ľudí, ktorí emigrovali do USA, tak som sa rozhodol, že tvary ich mien budem rozlišovať podľa toho, či sa narodili na Slovensku, alebo USA. Takže tunajší rodák je napísaný ako Janko Mrkvička a jeho syn, narodený už v USA je John Mrkvichka (príklad). :-)
Používateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 397
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

zapisy robim zasadne v ustalenom tvare, t.j. v sucasnom, pretoze pri pouziti tvaru pri originalnom zapise (cca 10 tvarov) by v tom bol velmi rychlo chaos... tiez u krstnych mien pouzivam sucasny tvar... co sa tyka zapisu zenskych priezvisk, pouzivam muzsky tvar priezviska - jednak to bol tvar povodnych zapisov, ale tento tvar (vlastne jednotny) je bez problemov pouzitelny aj u clenov rodu zijucich mimo Slovenska ...( tiez na Slovensku pri moznosti zdvojeneho priezviska u zien, z ktorych jedno moze byt (byva) v muzskom tvare...)
jaroslav.misik
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 02 Mar 2015, 19:08
Predkovia z oblasti: Mišík, Prievidza

Dobrý deň,

ďakujem Dávidovi za položenie otázky, ktorú teraz tiež riešim a Vám ostatným za odpovede. Mal by som ešte doplňujúcu otázku: Aké priezvisko dávate žene? Nemyslím na prechyľovanie, ale či jej dávate priezvisko s akým sa narodila, alebo s akým počala predmetného potomka, alebo s akým dožila, keďže sa druhý krát vydala? Ďakujem Vám za radu.
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

jaroslav.misik napísal:Dobrý deň,

ďakujem Dávidovi za položenie otázky, ktorú teraz tiež riešim a Vám ostatným za odpovede. Mal by som ešte doplňujúcu otázku: Aké priezvisko dávate žene? Nemyslím na prechyľovanie, ale či jej dávate priezvisko s akým sa narodila, alebo s akým počala predmetného potomka, alebo s akým dožila, keďže sa druhý krát vydala? Ďakujem Vám za radu.
Odporucam Vam davat priezvisko rodne. Potom sa Vam aj lepsie orientuje medzi tymi Mariami a Annami :D
dale92
Člen
Člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 11 Okt 2014, 00:42
Predkovia z oblasti: ev. Batizovce, Štrba, okolie Popradu, r.kat. L. Teplička

Jednoznačné rodné priezvisko. Veď takto sú uvádzané vo väčšine prípadov aj v matrikách, aj po vydaji.
jaroslav.misik
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 02 Mar 2015, 19:08
Predkovia z oblasti: Mišík, Prievidza

Ďakujem Vám! Vážim si Vašu ochotu odpovedať a aj samotnú existenciu tohto fóra. Pekný večer Vám prajem!
Jaro
Napísať odpoveď