Online genealogické portály - kolaborácia, resp. mať nahratý rodokmeň?

david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Riešim teraz takú dilemu, či mať nahratý rodokmeň (prípadne jeho časť) na nejakom genealogickom portáli. Doteraz som zastával postoj, že rodokmeň som robil čisto offline vo svojom počítači a nikde som ho nenahrával. Zaoberal som sa hlavne historickou časťou rodokmeňu, kde chcem mať všetko overené matrikami, takže by som ani veľmi nevyužil, že niekto má už niečo spracované. Časom, keď som sa dostal k bočným vetvám, tak mi napadlo, že predsa len môžem nájsť vzdialených príbuzných a hlavne, časom môže niekto nájsť mňa, ak by som rodokmeň mal nahratý.

Čo si myslíte o genealogických portáloch ako MyHeritage a ďalších, ktoré nabádajú ľudí k tomu, aby si tam nahrávali svoje rodokmene ?
homer
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 18 Feb 2013, 18:24
Predkovia z oblasti: Vrutky, Strba, Vikartovce

Nerozumiem slovu "kolaboracia" v nazve temy. Preco by malo byt zverejnenie rodokmena kolaboracia? Mozno mal autor na mysli slovo "kooperacia". S tym suhlasim. Myslim si ze vzajomnou spolupracou sa moze patranie pohnut dalej. Hoci v mojom pripade mi bohuzial zatial zverejnenie pomohlo len minimalne.
Používateľov profilový obrázok
harmi1930
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 250
Dátum registrácie: 09 Jún 2017, 15:56
Predkovia z oblasti: Podlužany/Tekovská Nová Ves (Nová Dedina), Pezinok/Častá/Ch.Grob, Smolník (pri Snine)

Kooperacia a kolaboracia su v povodnom vyzname prakticky synonyma. Predpona co- znamena spolu a operatio je robit asi skor manualne, labore je asi trocha vseobecnejsie - pracovat. Takze napriklad pojem kolaboracia cez 2.sv. vojnu sa vnima ako nieco negativne a teda aj bolo, ak islo o kolaboraciu s nacistami, s gestapom atd., ale povodny vyznam slova kolaboracia je naozaj spolupraca. ph
homer
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 18 Feb 2013, 18:24
Predkovia z oblasti: Vrutky, Strba, Vikartovce

Myslim ze kolaboracia je spolupraca s nepriatelom, kooperacia spolupraca s priatelom. Preto som napisal, ze nerozumiem, preco by malo byt zverejnenie rodokmena kolaboraciou. Ale to bolo len tak na okraj. Hlavna otazka bola, ci zverejnit, alebo nie. Podla mna jednoznacne ano.
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

homer napísal: 08 Júl 2018, 08:15 Nerozumiem slovu "kolaboracia" v nazve temy. Preco by malo byt zverejnenie rodokmena kolaboracia? Mozno mal autor na mysli slovo "kooperacia".
To je ukážkový príklad, keď sa človeku mieša angličtinu so slovenčinou. V angličtine je naopak toto slovo bežnejšie (viď Rodovid is a free online collaborative family tree portal.). Harmi to už vysvetlil.

Inak teda, týchto stránok je dosť veľa, nie len MyHeritage. Z medzinárodných je to známy FamilySearch, Ancestry.com, Geni.com, WeRelate, WikiTree, Rodovid, Geneanet. Slovenský je Rodokmen.sk a české Rodclan.cz a Xtree.cz.

Z týchto portálov tvoria špeciálnu kategóriu tie (MyHeritage, FamilySearch, Ancestry), ktoré podporujú hľadanie zhôd priamo v genelogických softvéroch (API). Táto funkcia sa rozšírila v posledných 2 rokoch. To je dobré na to, že stačí, že si niekto robí rodomeň klasicky "offline" (napr. v Legacy, Rootsmagic, FTM, FTB) a ak si to nevypne, tak mu hneď ukáže, že napr. na MyHeritage má niekto túto osobu vo svojom rodokmeni.
luki
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 153
Dátum registrácie: 16 Jún 2016, 16:08
Predkovia z oblasti: Mníšek nad Popradom, Demänová, Kátlovce, Stupava

david napísal: 07 Júl 2018, 23:49 Riešim teraz takú dilemu, či mať nahratý rodokmeň (prípadne jeho časť) na nejakom genealogickom portáli. Doteraz som zastával postoj, že rodokmeň som robil čisto offline vo svojom počítači a nikde som ho nenahrával. Zaoberal som sa hlavne historickou časťou rodokmeňu, kde chcem mať všetko overené matrikami, takže by som ani veľmi nevyužil, že niekto má už niečo spracované. Časom, keď som sa dostal k bočným vetvám, tak mi napadlo, že predsa len môžem nájsť vzdialených príbuzných a hlavne, časom môže niekto nájsť mňa, ak by som rodokmeň mal nahratý.

Čo si myslíte o genealogických portáloch ako MyHeritage a ďalších, ktoré nabádajú ľudí k tomu, aby si tam nahrávali svoje rodokmene ?
Zverejniť, či nezverejniť – asi skôr áno, ale ...
Neviem, ako je to na iných portáloch, ale napríklad Myheritage okrem toho, že zobrazuje zhody a necháva užívateľa rozhodnúť, či zhodu odsúhlasí alebo nie, poskytuje svojim užívateľom aj niečo, čomu hovoria Instant Discovery a vďaka čomu užívateľ A môže jedným kliknutím pridať do svojho rodokmeňa určitý počet osôb z rodokmeňa užívateľa B. Základom je jedna-dve osoby, ktoré sa zhodujú v oboch rodokmeňoch. O počte takto ponúknutých osôb rozhoduje Myheritage a nie je možné ich „odsúhlasovať“ jednotlivo.
Užívateľ B nemá ani tušenie, že Myheritage ponúkol užívateľovi A časť jeho rodokmeňa.
Po pár dňoch potom Myheritage radostne oznámi užívateľovi B, že má zhodu s užívateľom A. Užívateľ B sa teší až do chvíle, kým nezistí, že A má na chlp tie isté dáta ako on a dokonca, čuduj sa svete, urobil aj tú istú chybu.
Podotýkam, že toto sa deje bez ohľadu na to, či je stránka prístupná ostatným členom Myheritage alebo nie.
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Inak tá Instant Discovery, to je až v platenej verzií ? Využíva tu niekto aj tie platené služby ?
luki
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 153
Dátum registrácie: 16 Jún 2016, 16:08
Predkovia z oblasti: Mníšek nad Popradom, Demänová, Kátlovce, Stupava

david napísal: 09 Júl 2018, 20:48 Inak tá Instant Discovery, to je až v platenej verzií ? Využíva tu niekto aj tie platené služby ?
Je to už v neplatenej verzii a podľa môjho názoru ide práve o to, že takýmto pridaním 20-30 osôb sa potom jednoducho dostanete k hranici, kde už treba platiť. Údajne sa takto pridané osoby nedajú vymazať, ale potvrdiť to neviem.
Napísať odpoveď