Zivnost na vyrobu podvalov, Vrutky, 1900-1930

juriva
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 15 Máj 2014, 15:41
Predkovia z oblasti: Lamoš, Szalmovszky, Ribarik, Volna, Knoška - Turiec, Rajec

Dobry den,
viete mi prosim poradit, ci sa mozno dopatrat k informaciam o zivnosti resp. malej firme, ktoru prevadzkoval moj predok cca v obdobi 1900-1930? Vyrabal zeleznicne podvaly pre (pravdepodobne) Vrutocku zeleznicu, v tom cas Kosicko-Bohuminsku zeleznicu. Vyroba bola nedaleko Lipovca (v Turci), v casti Janosikovo. Podla rozpravania v rodine moj predok zhotovil prievoz tzv. hajov, aby si cez Vah dopravoval robotnikov.
Chcela by som poznat podrobnosti.
Dakujem
Juriva
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

juriva napísal: 17 Feb 2019, 16:04 ...viete mi prosim poradit, ci sa mozno dopatrat k informaciam o zivnosti resp. malej firme, ktoru prevadzkoval moj predok cca v obdobi 1900-1930?...
Informujte sa v príslušnom štátnom archíve (predpokladám pracovisko v Martine), či disponujú archívnym fondom OÚ (Okresný úrad) Martin (Turč. Sv. Martin), "Živnostenský register - remeselné živnosti" a obdobie, o ktoré máte záujem. Samozrejme, môže mať aj iný názov.

Ja som si v takomto arch. fonde našla pekára, ktorý si založil živnosť v roku 1902, správny poplatok vtedy zaplatil dve ("Korony") koruny.
juriva
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 15 Máj 2014, 15:41
Predkovia z oblasti: Lamoš, Szalmovszky, Ribarik, Volna, Knoška - Turiec, Rajec

Ďakujem za radu Milestone, práve som im odoslala požiadavku.
Napísať odpoveď