Chybajuca stranka na FS ?

Vigoda
Dátum registrácie: 07 Feb 2013, 12:49

Chybajuca stranka na FS ?

Príspevok od užívateľa Vigoda » 07 Feb 2013, 12:58

Dobry den , som tzv. zacinajuci " patrac ", precital som celu vas blog + co to z inych zdrojov, skontaktoval sa s rodinou , urobil v exceli vcelu zdarily rodostrom a narazilna problem a neviem sa pohnut , tak som si dovoli vas oslovit .
Podla rodinnych zdrojov sa moja prababka narodila 15.1.1888 v Oravskej Lesnej .. po 3 dnovom hladani a vyskusaniu vsetych nmoznosti a variacii mien , som zistil, ze v zaznamoch chyba prelom rokov 1887/1888 a konkretne stranka 8 ... tu je odkaz na stranku
page 7
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... cc=1554443
a
page 9
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... cc=1554443
- stranka 8 skratka nie je . Je mozne, ze v rade stranok 4 az 11 porade, tatto jednoducho chyba ? Potreboval by som si overit ten ustny udaj, ale zial uz som v koncoch ...

dakujem za akukolvek pripadnu radu a help

pekny den

Užívateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Chybajuca stranka na FS ?

Príspevok od užívateľa duros » 07 Feb 2013, 14:38

Odkazy, ktore ste vlozili, vedu k digitalizovanym snimkam uvedenej matriky, ale samotna matrika z uvedenych rokov, ako taka, nie je dostupna, teda neda sa v nej "listovat", aby sa dala overit pravdivost Vasho tvrdenia. Zverejnena cast matrik RK farnosti Oravska Lesna je dostupna tu: https://familysearch.org/search/image/i ... %3D1554443 (hoci je nadpisana celym rozsahom rokov, je zverejnena len cast do r. 1858). Zvysok nie je dostupny kvoli tomu, ze na filme, ktory potrebujete, su aj indexy krstov az do roku 1921.
Na zaciatku prispevku uvadzate, ze ste skusali vsetky moznosti a variacie mien, z coho mi vyplyva, ze ste hladali vylucne v indexoch u mormonov. Z toho vyplyvaju aj Vase odkazy - su len na stranky, kde ste nasli vyskyt niecoho, co ste hladali. Inymi slovami by ma zaujimalo, ako ste dospeli k tomu, ze chyba prave ta jedna stranka, ked sa "listovat" neda. Lebo ak toto dokazete, tak poprosime o navod a budeme vsetci happy :-)
Ako sa dostat ku kompletnej matrike - bud si pockat, kym mormoni pochopia, ze nemusia zverejnovat cele filmy, ale len ich cast, alebo kym uplynie zakonna lehota, alebo ist do Statneho archivu Bytca a tam poziadat o nahliadnutie do matriky (samozrejme na filme a za poplatok a treba sa objednat, atd).
Ak by sa predsa len vyskytol ten problem, ze chyba nejaka stranka z matriky, su dve moznosti: bud to zle nafilmovali - poziadat v tom pripade o original matriky, alebo ak aj v originali chyba, treba zajst do okresneho archivu, kde by mali byt druhopisy matrik (tie sa tykaju prave prevazne 19. storocia, starsie nie su).

Vigoda

Príspevok od užívateľa Vigoda » 07 Feb 2013, 15:01

Ano , na to som uz prisiel , ye to je len do roku 1858 +- . Ako som na to prisiel , ze chyba stranka 8 ? No pracne , ale prisiel , t.j. nasiel som stranky 3., 4., .....11., 12 ., atd az na stranku 8 , sposob ako som sa k tomu dopracoval : viem ze vo farnosti Orav. Lesna sa opakuje cca 7 mien, Maria , Anna , Jozef, Jakub , Jan ...., Stephanus . Kazde z nich som zadal do " search " , vyber rokov 1887 - 1889 , nasledne preklikal vsetky ( asi 150 zaznamov , znacil si page ) a naslo mi vsetky spominane stranky az na - page 8 => chyba . Chyba dec 1887 a zac. januara 1888 . Nasiel som aj prelom 1886/1887 ten bol na jednej stranke , tusim to bola page 3 or 4 a ta spomina page 8, bude asi tiez na jednej stranke .

duros
Administrátor
Administrátor
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa duros » 07 Feb 2013, 15:25

Tak, ako som predpokladal - metoda pokus-omyl, ktorej vysledok je neisty a preto by som postupoval tak, ako som Vam radil - v archive.

Imrich
Veterán
Veterán
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Imrich » 07 Feb 2013, 19:05

Dvojstránka (folio) č. 8 musí byť aj v origináli a aj u Mormonov. Matrika je číslovaná dvojstránkovým spôsobom, t.j. stránka 7b (ciže prava strana) musí mať na rube stránku 8a, to je predsa jeden list papiera.
A podobne stránka 9a má na líci stránku 8b. A v indexe Vaša prababka nebola? Ako sa volala?

Vigoda

Príspevok od užívateľa Vigoda » 08 Feb 2013, 09:15

Maria Vigoda ... ta jedna ktora tam je ( page 9, riadok 16, nar. 23. febr 1888 , https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... cc=1554443 / vid link /, tak to nie je ona ...

duros
Administrátor
Administrátor
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa duros » 08 Feb 2013, 09:30

Ako som uz bol byval povedal, toto nie je cesta. Jednoducho treba prezriet matriku, nie indexove stranky na FS. Nejedenkrat sa tu opakuje (a to povrdia viaceri), ze indexacia iba zvadza k nejasnym vysledkom. Tak ako niektori "indexatori" dokazu spotvorit priezviska je jednoducho otrasne. Bez toho, aby clovek poznal miestne familie, resp. ich priezviska, sa len tazko moze niekto vyjadrovat stopercentne a prepisovat matriky.
Tak ako logicky zdvodnil Imrich - ta strana existuje, takze treba vidiet matriku - ci uz nafilmovanu, alebo v originali. V sucasnosti mate tuto moznost jedine v SA Bytca.
A este jedna poznamka. V prvom prispevku pisete o datume podla rodinnych zdrojov. Nejednemu z nas sa stalo, ze rodinne zdroje boli nedoveryhodne a matricny zaznam preukazal nieco celkom ine. Dokonca sam mam skusenost, ze o jednom z predkov hovorili tri rodiny tri rozne miesta jeho narodenia. Nakoniec neplatilo ani jedno...:-)

Vigoda

Príspevok od užívateľa Vigoda » 08 Feb 2013, 10:00

Tak urcite , ale na tu Mariu mam aj " dokazy " , kde bol potvrdeny je datum narodenia a to umrtny list . Co sa tyka spotvorenia mien, ano vsimol som si , tym ze som z toho regionu vedel by som opravit cca 80 % zaznamov na FS ( priezviska z obce ) . Preto som skusal rozne *goda , Vig* + vsetky mozne variace a kombinacie .
A ani nepolemizujem s tym, ze skor aleb neskor ma navsteva SA Bytca caka , ale kym sa da skusam si veci doplnit tak povediac " od plotny " .
Je faktom ,ze som len zaciatocnik, ale rychlo sa vypracuvavam :) . Uz som sa do toho pustil a skor alebo neskor to snad dotiahnem do konca , rozumej aspon pra-pra-pra-pra rodicia , zatial som pri pra-pra-pra babke z druhej strany .

duros
Administrátor
Administrátor
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa duros » 08 Feb 2013, 10:24

Vigoda napísal:Tak urcite , ale na tu Mariu mam aj " dokazy " , kde bol potvrdeny je datum narodenia a to umrtny list . ...
Uz si nepamatam, ci to bolo na tomto, alebo ceskom fore, ale tam tiez ktosi zistil uplne odlisne datumy na umrtnom liste a sobasnom liste :-) Stretol som sa aj s tym, ze matrika bola nasnimana mormonmi tak, ze medzi stranami bol vlepeny listok s poznamkou a oni to nasnimali s listkom, ale uz sa neunuvali nasnimat to druhykrat aj pri otoceni listka. Vyziadal som si original a - cuduj sa svete, prave pod listkom bol schovany hladany predok!
Prajem Vam uspesne badanie a prijemnu "detektivku"! :-)

cupakabra
Nováčik
Nováčik
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:31

Príspevok od užívateľa cupakabra » 08 Feb 2013, 13:10

Ešte nie je nič stratené pán Vigoda. Aj nedávno mal jeden bádateľ podobný problém ako Vy. Na FS mu zobrazovalo vždy len jednu stránku matriky a on chcel listovať v celej matrike. Mne sa doma podarilo stiahnuť celý film a poslal som mu ho. Nezaručujem, že sa podarí aj teraz, ale dnes keď prídem domov z práce, tak to skúsim a o výsledku Vás budem informovať.

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný