Syn s priezviskom po mame, nie po otcovi

Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Medzi mojimi predkami som našiel až dvoch, ktorí priezvisko nezískali po otcovi, ale po mame.

V jednom prípade som to chápal - jeho otec nebol biologickým otcom.
Narodil sa ako nemanželské dieťa matky, ktorá sa až neslôr vydala za otčima, ktorý si syna osvojil a dal mu svoje priezvisko.
V dospelom veku syn išiel na súd a vysúdil si mamino priezvisko za slobodna.

Ale teraz som narazil na niečo, čo nechápem:
Matej sa narodil ako Mlinár: https://familysearch.org/pal:/MM9.1.1/KSTS-YVR
aj sa ženil ako Mlinár. Potom ho ale odrazu začali volať Krivoš, teda priezviskom jeho mamy.
Pri narodení detí je striedavo uvedený ako Mlinár alebo Krivoš.
Matej zomrel v septembri 1831 na epidémiu cholery ako Krivoš.

Až pri úmrtí jeho mladšieho syna Daniela farár poznačil "Daniel Krivoš, vlastňe Mlinár".
Nenapadá vás, čo by mohlo byť príčinou zmeny priezviska?
A prečo len u neho - Matejovi bratranci sa ďalej volali Mlinár.

So zmenou priezviska som sa v matrikách už stretol,
ale tam bolo príčinou buď polatinčenie priezviska (Pavlovje -> Pauliny)
alebo premenovanie priezviska podľa miesta pôvodu -> Oravec pochádzal z Oravy.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3237
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

S takýmto prípadom som sa osobne stretol. V dedine bolo viacero obyvateľov s priezviskom Vaško, a keďže sa ich snažili nejako odlíšiť, nazvali "moju" vetvu Vaškovcov "Vaško-Lichvár", podľa manželky. Povedal by som, že z podobného dôvodu si "zmenila" priezvisko aj Vaša rodina. Dôvod, pre ktorý sa priezvisko druhej vetvy rodiny nezmenilo, však vysvetliť neviem.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

No keby sa pol dediny volalo Mlinár, tak by som sa nečudoval.
Napríklad v Žaškove sa pol dediny volalo Brodnianský, tak si museli dávať prímenie, napríklad Brodnianský-Ferianc.

Ale títo Mlinári v Hybe boli len dvaja bratia a syna jedného z ních začali volať priezviskom jeho mamy Krivoš.
Používateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 397
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

Mojmír napísal:No keby sa pol dediny volalo Mlinár, tak by som sa nečudoval.
Napríklad v Žaškove sa pol dediny volalo Brodnianský, tak si museli dávať prímenie, napríklad Brodnianský-Ferianc.

Ale títo Mlinári v Hybe boli len dvaja bratia a syna jedného z ních začali volať priezviskom jeho mamy Krivoš.
to "premenovanie" urcite sluzilo na rychlejsie a presnejsie oznacenie konkretneho cloveka (ci konkretnej rodiny)

v mojom rodokmeni mam nieco podobne a pricinou pozmenenia priezviska jednej vetvy bolo, ze obaja bratia mali synov v priblizne rovnakom veku a podla rodinnej tradicie im davali mena obvykle u ich predkov.... tak sa stalo, ze v priebehu niekolkych rokov pribudli v dedine 2 Ondrejovia, Jánovia, Michalovia s rovnakym priezviskom a skoro rovnakym vekom... nejaka podobna pricina bola urcite aj vo Vasom pripade... :)
constance4
Člen
Člen
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 25 Mar 2013, 23:12
Bydlisko: Praha

S týmto som sa stretla aj ja a myslela som že ma porazí.

Hľadala som predkov z otcovej strany - Gerža. Lenže hlbšie do minulusti sa objavovali záznamy:
Gerža /: Rolinec
Rolinec /:Gerža
Gerža-Rolinec
Gerža (preškrtnuté) Rolinec

a nakoniec už len Rolinec. - Meno síce nesedlo, ale nebojte sa, všetkými matrikami mi sedelo, že síce Rolinec ale je to ten môj predok. Až som nakoniec v 17.storočí objavila, že jeden Rolinec si zobral za ženu Geržovú.

Takže, aby ho pomezdi Rolincov (podľa matriky ich bolo celkom dosť) rozlíšili tak ho prezývali po matkinom mene (možno žil u nich "u Geržech").
A postupom čase sa z prezývky stalo meno a z mena len prezývka až časom úplne vymyzla - napr. môj otec o nejakom "Rolincovi" nikdy nepočul, že by sa to spojovalo s naším menom. ;)
Napísať odpoveď