Pokial ste sa az dostali?

Používateľov profilový obrázok
zuzana.hl
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 124
Dátum registrácie: 30 Jún 2013, 15:29
Predkovia z oblasti: Lakšárska Nová Ves, Lozorno, Zákopčie, Kolačno, Veľké Uherce
Bydlisko: Partizánske

ja som sa vdaka pomoci tu pritomnych odbornikov z geni,(za co velmi pekne dakujem), dostala po datum narodenia v jednej vetve 14.9.1746, pricom viem aj sobas rodicov dotycneho,bol v 1726. ale to je vyjnimka, v priemere som prisla po roky cca 1835. ;)
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

U neurodzených luteránskych predkov mám problém dostať sa pred rok 1781.
Napríklad viem, že pra-pra-pra-pra starý otec Tomáš Brodnianský pochádzal zo Žaškova na Orave,
1785 sa oženil v Radvani (dnes súčasť Banskej Bystrice).
Podľa tej maďarskej stránky Žaškov patril od 1784 pod rkc farnosť Dolný Kubín, od 1791 existuje ev a.v. matrika Žaškova.
Ale neviem pod akú rkc farnosť patril Žaškov pred rokom 1784.

Urodzení predkovia sa dajú sledovať lahšie:
-Blažej de Divék (Diviaky nad Nitricou) 1208
-rod Prónay de Tót-Próna et Blatnica (Slovenské Pravno a Blatnica v Turci) 1270
-Johann Gotthard I bol richtárom v Rožňave 1594, jeho syn alebo skôr vnuk Johan Gotthard-Mumhart v rokoch 1630,1631 a 1634
-cisár Leopold I povýšil Johana Schmidta I na šlachtica 20.1.1663

Matrika ktorá mi chýba na internete najviac, je artikulárna ev a.v. matrika z Ivančinej.
rota
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 31 Júl 2013, 20:02
Predkovia z oblasti: Wolf/Volf,Herdel,Kosmeľ,Drunek,Babinský,Kunocha,Moľa,Klozik,Kekeľák -ORAVA-ZUBROHLAVA,KLIN,BABÍN,RABČA,MUTNÉ,BOBROV,ORAVSKÉ HÁMRE A OKOLIE

Tak ja mám takmer z každej línie to 18.storočie (teda tie začiatky matrik ako väčšina) no , čo mi najviac leží na sdrci práve z tej mojej priamej menovej línie Volf/Wolf sa nedokážem pohnúť od 1841 dolu .Jeden dedko mal tri manželstvá, v každom sa uvádza iný pôvod, zrejme aj veľky cestovateľ...
Používateľov profilový obrázok
ludolf
Člen
Člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:59
Predkovia z oblasti: Banskobystrický okres

Mojmír napísal:U neurodzených luteránskych predkov mám problém dostať sa pred rok 1781.
Napríklad viem, že pra-pra-pra-pra starý otec Tomáš Brodnianský pochádzal zo Žaškova na Orave,
1785 sa oženil v Radvani (dnes súčasť Banskej Bystrice).
Podľa tej maďarskej stránky Žaškov patril od 1784 pod rkc farnosť Dolný Kubín, od 1791 existuje ev a.v. matrika Žaškova.
Ale neviem pod akú rkc farnosť patril Žaškov pred rokom 1784.

Urodzení predkovia sa dajú sledovať lahšie:
-Blažej de Divék (Diviaky nad Nitricou) 1208
-rod Prónay de Tót-Próna et Blatnica (Slovenské Pravno a Blatnica v Turci) 1270
-Johann Gotthard I bol richtárom v Rožňave 1594, jeho syn alebo skôr vnuk Johan Gotthard-Mumhart v rokoch 1630,1631 a 1634
-cisár Leopold I povýšil Johana Schmidta I na šlachtica 20.1.1663

Matrika ktorá mi chýba na internete najviac, je artikulárna ev a.v. matrika z Ivančinej.
zrejme ste sa tu preklepol: "Tomáš Brodnianský pochádzal zo Žaškova na Orave,
1785 sa oženil v Radvani (dnes súčasť Banskej Bystrice)." - sobas bol 14.05.1786 ale to urcite viete :)
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Oops, naozaj preklep :-)
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Pán dado11 mi súkromne napísal že rodokmeň má do roku 1720 a nevie ako ďalej.
Keďže si myslím, že moja odpoveď môže byť zaujimavá pre všetkých čitateľov, odpovedám mu verejne.

Pán Dávid, myslím si že najčastejšia chyba, ktorú amatérski genealógovia robia je tá, že sa sústredia len na svojich predkov
na familysearch.org a keď matrika skončí, nevedia čo dalej.
Mali by sa sústrediť nielen na údaje o predkoch, ale aj vzťahy s inými ľudmi.

Treba poznať historiu miest kde žili, aké významné osoby tam žili, napríklad šlachtici, v ktorých iných dedinách mali tí šlachtici majetky - predkov mohli poslať na svoj iný majetok a pod. Na takéto štúdium sa hodia webové stránky obcí, ale aj http://books.google.com,
kde si napríklad môžete zadarmo stiahnúť encyklopédiu Mateja Bela (Diel IV:http://books.google.ch/books?id=NvfSEAM ... &q&f=false)
alebo aj iné staré knižky.

Zoznam uhorskej šlachty od Nagy Ivána je tu: http://mek.oszk.hu/09300/09379/pdf/ ale je tam veľa chýb,
presnejšie sú zoznamy od Szluhu Mártona, ktoré vyšli nielen v knižnej podobe, ale aj na CD-ROMe.
Luteráni majú kopu knižiek tu: http://medk.lutheran.hu/

Pán duros sa z http://vademecum.vsnet.sk/sk/vade/ vysmieva, ale ja som si na ňom našiel údaje o svojích šlachtických predkoch Schmidtovcoch z Rožňavy a tak mi v Banskej Bystrici pripravili dokumenty. Neviem prečo, ale archív Gemerskej župy je v archíve v Banskej Bystrici.

Neviem či poznáte sčítania ľudu 1715 a 1720: http://193.224.149.8/adatbazisokol/osszes-adatbazis

A záverom ešte jeden tip: keď na familysearch alebo aj inde hladáte priezvisko, nikdy nehladajte samohlásky, ale len spoluhlásky.
Napríklad priezvisko Loman by som hladal ako L*m*n*.

A posledný tip: bola obec v ktorej predkovia žili pred rokom 1685 poplatná Turkom? Možno sa zachovali súpisy daňovníkov.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Mojmír napísal:...
Pán duros sa z http://vademecum.vsnet.sk/sk/vade/ vysmieva, ale ja som si na ňom našiel údaje o svojích šlachtických predkoch Schmidtovcoch z Rožňavy a tak mi v Banskej Bystrici pripravili dokumenty. Neviem prečo, ale archív Gemerskej župy je v archíve v Banskej Bystrici....
Dovolim si protestovat. Nikdy som sa nevysmieval. Jediny moj kriticky (nie vysmesny) prispevok k tomu je tu a za tym si stojim: viewtopic.php?p=5116#p5116
Citujem: "Velmi nestastny projekt - zle hladanie, naskenovane velmi, velmi malo. Zvacsa len zoznam fondov a pomocok."
V dalsom a zatial poslednom prispevku som dokonca citpoval: viewtopic.php?p=6307#p6307
Mojmír napísal:...Neviem či poznáte sčítania ľudu 1715 a 1720: http://193.224.149.8/adatbazisokol/osszes-adatbazis
Na stranke geni v sekcii Supisy, urbare, scitania....
Mojmír napísal:...A posledný tip: bola obec v ktorej predkovia žili pred rokom 1685 poplatná Turkom? Možno sa zachovali súpisy daňovníkov....
http://www.geni.sk/dalsie-druhy-supisov/ - citujem:
Turecké súpisy – v časoch tureckej okupácie si aj Turci robili súpisy obyvateľstva a teda počtu tých, ktorí im odvádzali nariadené dávky. Tieto súpisy sa však nachádzajú v maďarských a tureckých archívoch. Jeden takýto súpis bol aj spracovaný – VASS, E.: A szécsényi szandzsák 1554. évi adóôsszeírása. Sú v ňom aj niektoré slovenské obce, ktoré do sečenského sendžaku patrili.
Používateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 397
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

Najstarsi zapis, ktory sa mi podarilo najst je zapis o sobasi mojho 8xpra-stareho otca z roku 1664 (jeho narodenie predpokladam okolo roku 1640) a tam aj s velkou pravdepodobnostou skoncim...

>Mojmír> pise:
"U neurodzených luteránskych predkov mám problém dostať sa pred rok 1781.
Podľa tej maďarskej stránky Žaškov patril od 1784 pod rkc farnosť Dolný Kubín, od 1791 existuje ev a.v. matrika Žaškova.
Ale neviem pod akú rkc farnosť patril Žaškov pred rokom 1784. "

Podla Sarmanyovej Zaskov patril pod Rk farnost Dolny Kubin do roku 1787...
vestsikm
Člen
Člen
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 31 Okt 2012, 21:41

Já jsem měl asi poměrně štěstí, zatím jsem v 80tých letech 17 století.
Největší problém jsem měl s příchodem mého předka Jána Veščíka (Bescsik, Vescsik ....) z Hvozdnice do Modry (svatba 9.2.1784), evangelická matrika Modry té doby je více než stručná a neuváděla ani věk a ani odkud kdo pocházel (nebo jen vyjímečně).
Celou dobu mne mátla existence ještě starších Vescsíku v Modre, ale chyběla mi jedna generace mezi. A vůbec nejhorší bylo, že v Modre v letech 1819 a 1823 zemřeli dva Jánové Veščíkové a oba ve věku 60 let (1. byl jakýsi žebrák a 2. byl mým předkem - městský ponocný ), i když vím, že tento údaj není spolehlivý, přesto mi více pasoval 1. zemřelý na jediné datum narození v Hvozdnici (13.10.1759) které odpovídalo hledanému předkovi, ale to byl žebrák, který mým předkem nebyl. Hledal jsem kde se dalo, až jsem přeci jen zkoumal i rkc matriky Modry a tady jsem ke svému překvapení nacházel i evangelíky (luterány ...). Dodnes nerozumím, proč v Modre, která byla artikulárním městem a měla svou evangelickou obec, byli mnozí luteráni (nejen mí předci) zapisování do rkc matrik (myslel jsem, že to byli jen obyvatelé Králové a Trní, ale byli tam i modrané).
Nicméně zde k mému štěstí byl nádherný zápis z 26.5.1762 o úmrtí Jána Bescsíka z Hvozdnice i s uvedením věku a jmen rodičů !!!!!, a to byl otec toho mého Jána Bescsíka.
Krásně to do sebe vše zapadlo. Co mne ještě trápí je existence druhého Jána Veščíka (žebráka), který je v ev. matrice Modry, kromě svého úmrtí ještě jednou zmíněn při narození jeho syna Michala (15.9.1796 ).

Miloš Veštšík (můj rodokmen : http://www.myheritage.cz/site-33938521/ ... 1t%C5%A1ik )
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

vestsikm napísal:.... Hledal jsem kde se dalo, až jsem přeci jen zkoumal i rkc matriky Modry a tady jsem ke svému překvapení nacházel i evangelíky (luterány ...). Dodnes nerozumím, proč v Modre, která byla artikulárním městem a měla svou evangelickou obec, byli mnozí luteráni (nejen mí předci) zapisování do rkc matrik (myslel jsem, že to byli jen obyvatelé Králové a Trní, ale byli tam i modrané).
...
Evanjelicke matriky sa nepovazovali za hodnoverne, takze boli evanjelici zapisovani aj do RK matrik. Tato situacia trvala do vydania Tolerancneho patentu Jozefom II. (1781).
Napísať odpoveď