Pokial ste sa az dostali?

david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Zaujíma ma, pokiaľ ste sa dostali v robení rodokmeňov? Ja som sa dostal okolo 1850 a v podstate neviem ísť veľmi ďalej, matriky síce sú ešte 100 rokov ďalej, ale prídu mi nepoužiteľné, keď v nich neviem identifikovať osoby a súpis 1869 chýba.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

V tomto ma slovenska genealogia smolu, bohuzial. V podobnom pripade je potrebne navstivit prislusny statny, alebo aj okresny archiv (pobocku statneho archivu) a informovat sa na ine druhy supisov. Spisovalo sa vselico, napr. pre Rajec som nasiel v Ziline supis obyvatelov z r. 1826-1830 v suvislosti s vydajom dreva, z r. 1852 supis obyvatelov podla domov a z r. 1881 podla pozemkov. Pochopitelne, ze ide o hlavy rodin, ale moze to byt pomockou. Pripadne zistit nejaky iny druh archivalii. Netreba spoliehat len na celokrajinske supisy. Nedavno sa tu debatovalo aj o katastroch a vysiel k tomu clanok. Myslim, ze podla katastra by ste vedeli preklenut r. 1850.
Dalsou pomockou mozu byt krstni rodicia deti, cislo domu, atd. Samozrejme, ze nie vzdy su uvedene cisla domov. Napr. v oblasti, ktoru teraz skumam (Dlhe Pole, Velke Rovne) sa po zavedeni cislovania Jozefom II. zacali pekne objavovat cisla domov, ale panu fararovi to dlho nevydrzalo - po par rokoch sa na to vykaslal a pisal uz len nazov obce.
No uplne najhorsie je hladat medzi velmi rozsirenymi priezviskami (Adamec, Kovac, Sevcik a pod.).
Na temu kam az ste sa dostali prebehol pred casom debat aj na ceskom fore, ale mne to pripadlo ako chvalenkarstvo, rovnako tak ako pocet osob v rodokmeni. Vsetko je totiz individualne. Ak sa rodina nehla z miesta, nie je problem pri existencii matrik aspon od zaciatku 18. storocia dostat sa k predkom zo 17. storocia. Ak ale islo o stahovave zamestnania, uteky poddanych, alebo ine migracne dovody, hlada sa dost tazko. Pre inych som dokazal najst predkov v polovici 17. storocia, pre seba mam s istotou dolozeneho predka nar. okolo r. 1775 a jeho pravdepodobneho otca - a mozem si cmulat z prsta, odkial prisli, kedze sa zacali objavovat po zruseni nevolnictva (1785).
Používateľov profilový obrázok
dado11
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 265
Dátum registrácie: 16 Feb 2013, 19:16

Priemerne je to asi po rok 1820 ale u pár osôb sa mi podarilo ísť až po rok 1732, ale je to ťažké už iba s tým identifikovaním, a pritom mi pomohli i členovia geni.sk bez nich by som sa po tieto roky nedostal :)
Dôležitá vec je neprestať sa pýtať :) , Prajem pekný deň, Dávid
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Este jedna skusenost z dneska. Narazil som na sobas v druhej polovici 19. storocia, kde bol udeleny dispenz v 3. a 4. stupni pribuzenstva. Tak davaj ho hladat, kedze niektore vetvy som mal nejasne a neiste. Najskor som myslel, ze to bude cez otcovske linie oboch snubencov. Nakoniec som zistil, ze zo strany nevesty ide v 3. stupni o staru matku, ktora bola sestrou prastareho otca zenicha. Vsetko mi krasne sedelo a tak som sa mohol presvedcit, ze aj tie vazby, ktore som doteraz iba odhadoval, mam zaradene spravne az na zaciatok 18. storocia. No nepotesi to cloveka? :-)
masu
Veterán
Veterán
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 31 Mar 2013, 16:25
Predkovia z oblasti: Jaslovský, Fridrich, Záhorie, Svätý Jur, Kaufmann, Payer, Šuša

Mne sa tiež podarilo prehupnúť do 18. stor., ale tiež u niektorých som skončila okolo r. 1850. :(

Napr. u manžela jeho predkovia žili v PK, mali 4 deti, boli krstnými rodičmi, ale ich sobáš ani narodenie som nenašla. Prezrela som okresy PK a TT a nič. Dokonca u manželky tohto predka som prešla aj okres ZA.

Verím, že sa stane zázrak a raz natrafím na nich ako to povestné slepé kura. Takto sa mi stalo u môjho predka. Náhodou som našla miesto jeho úmrtia aj ďalší sobáš.

Tiež som zvedavá, kam sa až dostanem a čo pozisťujem. Na začiatku som si myslela, že budem rýchlo hotová, veď moje predkovia sa nehli z miesta a niekedy sa nestačím čudovať, akí boli akční. :shock:
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

Ja som na isto v cca 1750. Odhadom v 1715, podla scitania bol predok richtar. Odhadom preto, lebo v tom odhadovanom obdobi boli matricne zapisy zapisovane iba sporadicky v inej obci. Ale s istotou, ze sa jedna o spolocnych predkov. Velmi mi pomohol aj jeden autor monografie o nasej obci.
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

Horsie to bolo, ked som robil rodokmene inych osob, ktore sa stahovali z dediny do dediny skoro kazdu generaciu. Tam som cca v 1830. No a za svateho sa neviem pohnut z miesta. Kedze generacia predtym sa odniekial dovalila. Aj ked je indicia odkial, tazko to zistim, lebo podla mena to zistim tazko. Kazdy druhy toho priezviska bol totizto Jan.
Dolezite je vsak to, ze som pozistoval veci o ktorych nikto predtym nevedel, mozno chyroval ale nevedel povedat s istotou, vyvratil som niekolko mytov o povode... A ten pocit, ked sa mi podarilo najst co i len jednu osobu do rodokmena sa neda popisat.
Ak by sa tu mali uvadzat pocty, kto kolko ma ludi v rodokmeni atd..., myslim ze by nebol problem zobrat matriky celej dediny a za obdobie 150 rokov zistite, ze rodina je skoro kazdy s kazdym a tym padom si ponahadzovat celu obec.
Takze vseeeetko je to individualna zalezitost a to ze niekto je v 1700 a iny v 1850 nic nemeni na tom, ze sa zaujimame o spolocnu vec. Ci?
Richard
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 08 Jan 2013, 21:06
Predkovia z oblasti: Skačany, Hradište, Veľká a Malá Lehota, Veľké Pole, Topoľčany, Bánov, Budapešť, Mezice (ČR)

Najstarší doložený rok narodenia mám 1807. A ani po veľkej snahe som sa zatiaľ nedokázal prehupnúť do 18. storočia. Nedokázal som nájsť sobáše ani narodenia predkov týchto osôb, resp. to bolo príliš nejasné - napr. menovci a pod.

Ale mám aj vetvu, kde som sa dostal zatiaľ rokom narodenia len do roku 1920. Po sobáši predkov tejto osoby som pátral vo všetkých okolitých matrikách a nič, takisto sa ani v archívoch nenachádzal záznam o narodení z obce, kde žili.

Zatiaľ som však nepátral vo všetkých líniách a nevyčerpal som ani všetky možnosti pátrania.
Používateľov profilový obrázok
Absik
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 293
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:22
Predkovia z oblasti: Východné Slovensko: Škripko, Pravda, Polyák, Andrejčák, Výrostko/Virosztko, Prepiják; Maďarsko/Košice: Deutsch; Spiš+Poľsko: Kohn, Tandlich; Morava: Absolon, Lédl
Kontaktovať používateľa:

Najstarsi datum v slovenskej vetve mam 1770, v moravskej priamej otcovskej linii som sa dopracoval az niekde k r. 1635, co je odhadovany rok narodenia (umrtie minus vek) mojho 8x pra-pra-deda :-)
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3234
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Mal som šťastie, narazil som na jednu vetvu z Horného Srnia, najstarší dátum narodenia mám 14.8.1708, podľa úmrtných listov sa mi podarilo v niekoľkých prípadoch dostať až do 17. stor.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Napísať odpoveď