Pokial ste sa az dostali?

Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Opravím pána durosa: v rokoch 1732-1786 museli byť podľa zákona záznamy z artikulárnych protestantských matrík zapisované aj do rkc matrík v tej istej, alebo susednej obci.
Používateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 397
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

neviem ako u vas ostatnych, ale po roku 1783 sa zapisy o mojich evanjelickych predkoch nachadzaju len v evanjelickych matrikach, v katolickych nie je ani zmienka....
vestsikm
Člen
Člen
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 31 Okt 2012, 21:41

Ani jeden zápis u evangelíka i před rokem 1786, který se nachází v rkc matrice Modry se neopakuje v ev. matrice.
To mne právě zaráží.

Miloš Veštšík
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Pani wera v rímsko-katolíckej matrike Krupiny to pekne vidieť že krstil nielen rkc farár (plebanus) ale aj luteránsky farár (minister), čo je skratka od Verbi Dei Minister, čiže "slova božieho kazatel".

Pán Veštšík: nejednalo sa o zmiešané manželstvo?
V rokoch 1732-1792 platil zákon o Apostáze - pod trestom smrti bolo zakázané konvertovať z rímsko-katolíckej viery na inú.
V zmiešaných manželstvách ak bol otec katolík museli byť všetky deti vychovávané ako katolícke.
Ak bol otec protestant, mohli len synovia byť vychovávaní ako protestanti.
vestsikm
Člen
Člen
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 31 Okt 2012, 21:41

No to je právě to. Našel jsem i pohreb muže, který byl určitě protestant, jinak opravdu samé ženy a dcery - u nich nebyla konfese uvedena.
Je zajímavé, že byly i případy kdy byli luteráni svědky na rkc svatbě.

Miloš Veštšík
iobagion
Veterán
Veterán
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 28 Apr 2013, 03:50

Zaujalo ma ako niektorí idú "vedecky" pri hľadaní príbuzných. Ja pri hľadaní "strieľam od boka", prečo ? Lebo som si zmyslela, že nie je problém dopátrať sa ďaleko (dobrá "naivita"). Všetko sa to začalo keď som mala asi 23 rokov a budúci švagor sa spýtal môjho otca prečo sa naše meno píše tak zvláštne - odporuje slovenčine. A tak som sa dozvedela, že otec pochádza z veľmi starého šľachtického rodu, z rodu kráľovských jobagiónov (latinsky filii iobbagionorum Sanctis Regis alebo iobagiones sancti Regis teda synovia svätého kráľa). Keď som pred 1,5 rokom objavila na internete ponuku na zostavenie si rodokmeňa s elánom som sa do toho pustila (maličkosť dopracovať sa až do 13 storočia). Takže teraz mám rodokmeň s cca 850 osobami a najďalej som sa dostala vo vetve maminej sestry, ktorá sa vydala do Piešťan, začala som vetvou jej manžela a po jeho mame som sa dopracovala do roku 1810. V ďalšej vetve mojej mami som sa dostala zásluhou farára v Trhovišti, ktorý do sobášnej matriky uviedol mená rodičov ženícha, a tak som sa dostala až do roku 1793. Najhoršie na tom je to, že celý rodokmeň je na mojej "hlave" príbuzní sa len pozrú na rodokmeň čo som doplnila a ja "ťahám" všetky vetvy, k niektorým som sa ani nedostala. Až teraz keď som po troch rokoch nadsluhovania konečne v dôchodku mám na to podstatne viac času ako keď som pracovala. Rada by som pohnúť s vetvou môjho otca a mami, ale tu som brzdená chýbajúcou gk matrikou v Trebišove, nie je k dispozícii a ja sa pre sobáše rk s gk neviem pohnúť ďalej. A najhoršie ma "otravujú" američania, teda príbuzní, ktorí odišli do Ameriky, môjmu dedovi z maminej strany tam odišli 2 bratia a 2 sestry plus bratanci a sesternice, maminej babke odišla sestra a brat, a z matriky som zistila, že aj z otcovej strany súrodenci jeho otca odišli do Ameriky, takže neviem čo skôr hľadať. A to som sa ešte nedostala k mame môjho otca, ktorá vraj pochádza zo Šarošpataku, ďalší strýko mojej mami odišiel ako učiteľ do Šalgotarianu, a strýko z piešťanskej vetvy odišiel do Austrálie, skrátka na dôchodku sa teda nudiť nebudem.
Richard
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 08 Jan 2013, 21:06
Predkovia z oblasti: Skačany, Hradište, Veľká a Malá Lehota, Veľké Pole, Topoľčany, Bánov, Budapešť, Mezice (ČR)

Ja pátram od Vianoc 2012. V lete som si dal prestávku a nedávno som sa do toho opäť pustil. A opäť sa ani v ďalších vetvách neviem s istotou prebojovať dátumom cez rok 1800. Matriky mi dávajú len málo záchytných bodov (pri sobáši nie je uvedený vek sobášených ani mená rodičov) a v obci je až príliš veľa vhodných menovcov. Môžem si byť istý na 90%, ale pokým nie som na 100%, tak ďalej nejdem... takže nejdem :)

Čo sa týka spolupráce s rodinou a jej pomocou... tak moje horlivé nadšenie nezdieľa nikto :) Z jednej strane mi ale teta poskytla pomerne veľa dokladov a info hlavne o žijúcich, resp. nedávno skonalých osobách, ale mám aj vetvy, kde mi chýbajú základné údaje. Kontakty sa prerušili pred mnohými rokmi, napr. rozvodmi a nie je snaha o spoluprácu. Takže sa neviem napr. dostať k dátumom narodenia žijúcich súrodencov môjho starého rodiča a pod...
Richard
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 08 Jan 2013, 21:06
Predkovia z oblasti: Skačany, Hradište, Veľká a Malá Lehota, Veľké Pole, Topoľčany, Bánov, Budapešť, Mezice (ČR)

iobagion:

Ale ak to správne chápem pátrať po „vetve manžela maminej sestry“ sa mi javí povedzme že príliš široké. Ja pátram len vo vetvách mojich priamych predkov a ak sa mi podarí, tak si pri nich značím meno a dátumy manžela/manželky, ale ich vetvy už neriešim, prídu mi to ako cudzie rody.
martustus
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 123
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:34
Predkovia z oblasti: rod Benček, Herda, Švec, Belák, región Horné požitavie: Hostie, Topoľčianky,Obyce, Horňany? Bobot?

Ja sa snažím pátrať cca 3 roky s prestávkami - podarilo sa mi zatiaľ dostať približne do 18.stor. Najstarší dátum mám podľa sobáša v 1755, čiže nar. okolo 1730. Čím ďalej ,tým ma to viac baví- a to je hlavné. Prajem všetkým veľa úspechov v pátraní.
Historia est aeterna !
Martustus : martustus@azet.sk
iobagion
Veterán
Veterán
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 28 Apr 2013, 03:50

Chápem, že sa niekto uspokojí len s najbližšou rodinou a pátra len po "meči" a nie aj po "praslici". Doporučujem všetkým, ktorý majú možnosť nakontaktovať sa na tých "starších príbuzných" aby tak urobili. Budete prekvapení čo všetko si pamätajú. Napr. moja teta tá má snáď v hlave "počítač", pozná minimálne do tretej generácie pol Trebišova a okolité dediny, taktiež asi polovicu Piešťan a dediny, v ktorých žili alebo žijú príbuzný jej manžela. Ja si nepamätám kto býva vo vedľajšom vchode v bloku. Hlavička mojej tety mi pomohla v začiatkoch ale aj v histórii, ja pátram v matrikách a potom s tým čo som našla a neviem si poradiť oboznámim tetu. Máme nekonečné telefonické rozhovory ale jej spomienky sú na nezaplatenie. Nezabúdajme, že kedysi patrilo k bontónu poznať si príbuzných minimálne do piateho kolena. Nezabúdajte, že kedysi nebol televízor a iné výdobytky techniky. Dávnejšie sa chodilo po návštevách a tam sa porozprávalo toho o kde kom habadej, stačilo len počúvať, tak ako to robila moja teta a ja teraz čerpám z jej spomienok.
Napísať odpoveď