Pokial ste sa az dostali?

Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Aj ja hľadám v Piešťanoch
tgregor
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 06 Nov 2012, 12:20
Predkovia z oblasti: Malé Hoste (Manina, Božik), Zlatníky (Dúcky, Niko, Majtán, Sedlák, Mlynek), Veľké Hoste (Miksa, Hagara, Zajac), Miezgovce (Hagara), Tr. Stankovce (Mlynek), Nová a Stará Lehota (Gregor, Michalka)
Kontaktovať používateľa:

Ja sa snažím o niečo, čo som si pracovne nazval totálny rozrod, t.j. hľadám mojich priamych predkov a k nim potom všetkých potomkov. Moje pátranie po predkoch je do značnej miery "uľahčené" tým, že moja "domovská" matrika sa zachovala iba od roku 1834. Ale tri vetvy prišli odinakiaľ a tam je to oveľa zaujímavejšie. Spoľahlivo mám doloženého praprapraprapradeda narodeného v roku 1739 a tiež sobáš jeho rodičov z roku 1728.

Čo sa týka spolupráce žijúcich príbuzných, zatiaľ mi bol každý ochotný pomôcť a povedal mi to, čo vie. U niektorých som počúval s otvorenými ústami, koľko mien a príbuzenských vzťahov dokážu mať uložené v hlave. A niektorí dokonca prejavili aktívny záujem. Nedávno som pri takejto návšteve objavil unikátny genealogický zdroj - akúsi truhlicu, na ktorej veku bola rôznymi rukopismi napísaná genealogická tabuľka začínajúci mojím prapradedom.

Najväčšia sklamanie bolo, keď som zistil, že by som sa vôbec nemal volať tak, ako sa volám, totiž že môj prapradedko (zhodou okolností ten, ktorého som spomínal v predchádzajúcom odstavci) bol nemanželské dieťa bez uvedeného otca. Doteraz som nezistil, že by môj priamy predok bol nemanželský, až teraz a musí to byť práve nositeľ môjho priezviska, no na šľak trafenie :)
Richard
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 08 Jan 2013, 21:06
Predkovia z oblasti: Skačany, Hradište, Veľká a Malá Lehota, Veľké Pole, Topoľčany, Bánov, Budapešť, Mezice (ČR)

Opäť som si zapol niektoré diely z českého seriálu Tajemství rodu a keď vidím, že Jolana Voldánová (jeden z tých lepších dielov) má najstarší doložený rok narodenia svojho predka 1550, tak mi to znie ako totálne fantasy :) Navyše to bolo také, že šup-šup a je to hotové, žiadny problém :)
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Richard napísal:Opäť som si zapol niektoré diely z českého seriálu Tajemství rodu a keď vidím, že Jolana Voldánová (jeden z tých lepších dielov) má najstarší doložený rok narodenia svojho predka 1550, tak mi to znie ako totálne fantasy :) Navyše to bolo také, že šup-šup a je to hotové, žiadny problém :)
Berte to s nadhladom. Tiez ma niekedy prepada pocit zufalstva z takychto vysledkov. Ale vzdy sa "upokojujem" tym, ze v nasich koncinach jednoducho niet tolko zachovaneho materialu. Dokonca mnohi u nas maju svojich najstarsich predkov len domnelych, spojenych s ostatnymi len na zaklade niekolkych logickych uvah... No co uz...
Luba
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 22 Okt 2013, 15:04

Zdravím všechny na těchto stránkách,díky nimž jsem postoupil ve větvi Majer do roku 1840 (Szirmabesenyö) a ve větvi Király do roku 1842 (Spišský Hrhov).Další jména o generaci dále znám,ale data narození zatím ne....ale nevzdávám se.Závidím však šťastlivcům,kteří již brouzdají v 18.,ba dokonce v 17.století.Zlaté české grunty,kdy rodina žila na místě mnoho století a všichni příbuzní se najdou po nejbližších vesnicích. :idea:
Richard
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 08 Jan 2013, 21:06
Predkovia z oblasti: Skačany, Hradište, Veľká a Malá Lehota, Veľké Pole, Topoľčany, Bánov, Budapešť, Mezice (ČR)

Konečne sa mi podarilo prebojovať viac, ako len na sklonok 18. storočia. Môj zatiaľ najstarší dátum narodenia vo vývode je Jozef Komžík (16. 11. 1760 – 28. 11. 1786, Skačany). Jeho rodičia Michal Komžík a Mária Pilát uzavreli sobáš 1. 11. 1750.

Matrika Skačany je na FamilySearch len od roku 1745, takže ďalej už (z pohodlia domova) ísť nemôžem, ale v archíve je matrika až do roku 1692 :)
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

No, keď sa už chválime (a niekedy je aj naozaj čím), pridám niečo aj ja.
Rod Litvarských zo Skačian, ktorý po meči vymrel ešte v polovici 19. storočia, sa mi vo farnosti priamo podarilo doložiť do roku 1745. Z tejto farnosti sú aj staršie matriky (od 1692), rod dostal zemiansky status niekedy v rokoch 1677 - 1683, čiže perspektíva je tu sľubná.
Rod Mečiarovcov z Bojníc mám priamo dosledovaný do roku 1750, s reálnou perspektívou do roku 1668, odkedy sú zachované bojnické matriky. Z toho obdobia už mám doložených nejakých Mečiarovcov, no priamu líniu k nim ešte hľadám.
Ostatné vetvy sú mladšie ;)
Používateľov profilový obrázok
jojo
Člen
Člen
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 13 Máj 2013, 09:17
Predkovia z oblasti: Osvald - Kunešov(Kremnica), Padúch - Štefultov(Banská Štiavnica), Polák - Ružomberok,Trstenský-Trstená-

Tak po dlhsom case mozem pridat vysledky badania aj ja :),

co sa tyka rodu Osvald, dostal som sa do roku 1607 kedy sa moj predok Eliáš Oswald ozenil s Barbarou v obci Kuneschhau (dnešný Kunešov). Predkov mam teda karpatských Nemcov ktory prisli na nase uzemie za pracou do bane. .Babka s mamkinej strany pochadza z rodu Trstenských z Trstennej, kde bol samotny rod uz spracovany az do roku 1608 , kedy sa Martinus Trstenský(*cca 1580) stal richtárom v Trstennej. Este mi chýba vetva - otec mojej mamky. Vetvu starkej z otcovej strany mam tiez, no tam sa snazim zistit podrobnosti o prastarom otcovi ktory bol za 1. svet. vojny udajne v meste Omsk, podla badania som ale zistil ze z oblasti Banskej Stiavnice by mal byt odvedeny inde. Tak tu som ostal dost na pochybach.
Používateľov profilový obrázok
katka2102
Člen
Člen
Príspevky: 64
Dátum registrácie: 24 Nov 2014, 17:29
Predkovia z oblasti: Patsch, Pacs - Kunešov.. Drienko - Kremnicke Bane

Naša rodina Patsch bola prepojená s rodinou Osvald z Kunešova.


jojo napísal:Tak po dlhsom case mozem pridat vysledky badania aj ja :),

co sa tyka rodu Osvald, dostal som sa do roku 1607 kedy sa moj predok Eliáš Oswald ozenil s Barbarou v obci Kuneschhau (dnešný Kunešov). Predkov mam teda karpatských Nemcov ktory prisli na nase uzemie za pracou do bane. .Babka s mamkinej strany pochadza z rodu Trstenských z Trstennej, kde bol samotny rod uz spracovany az do roku 1608 , kedy sa Martinus Trstenský(*cca 1580) stal richtárom v Trstennej. Este mi chýba vetva - otec mojej mamky. Vetvu starkej z otcovej strany mam tiez, no tam sa snazim zistit podrobnosti o prastarom otcovi ktory bol za 1. svet. vojny udajne v meste Omsk, podla badania som ale zistil ze z oblasti Banskej Stiavnice by mal byt odvedeny inde. Tak tu som ostal dost na pochybach.
Vrtto
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 24 Mar 2015, 17:27

Tak sa pridám aj ja. Zatiaľ som v najďalej v jednej vetve v roku 1773, čo je odhadované narodenie vypočítané z dátumu úmrtia. Ďalej sa už asi ani nedostanem, kedže v matrike už staršie záznamy nie sú.
Napísať odpoveď