Pokial ste sa az dostali?

michalR
Člen
Člen
Príspevky: 99
Dátum registrácie: 05 Feb 2014, 15:37
Predkovia z oblasti: Krupina, Sebechleby, Cebovce, Viglas, Detva, Hajniky

tak sa pridám aj ja :)
1658 - odhadovaný rok narodenia, podľa záznamu o úmrtí
Gustko
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 03 Mar 2014, 13:30
Predkovia z oblasti: Horná Orava: Heteniak, Morong, Joniak, Mališák.

Ja som sa dopracoval k pra-pra... babke: Vdova Maria Snopkiana, úmrtie 18.1.1780 vo veku 100 rokov. (t. j. narodená cca v roku 1680).
[attachment=0]Vdova Maria Snopkiana úmrtie 18.1.1780 (100 r.).jpg
Prílohy
Vdova Maria Snopkiana úmrtie 18.1.1780 (100 r.).jpg
Richard
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 08 Jan 2013, 21:06
Predkovia z oblasti: Skačany, Hradište, Veľká a Malá Lehota, Veľké Pole, Topoľčany, Bánov, Budapešť, Mezice (ČR)

Zase ma tu všetci popredbiehali :) Gratulujem!

Mne sa zatiaľ 17. storočie (ani odhadovaným rokom) nečrtá v žiadnej vetve, na ktorej pracujem.
Sisua
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 18 Okt 2013, 00:50
Predkovia z oblasti: Kat. farnosti: Lakšárska Nová Ves, Borský Mikuláš, Koválov, Hor. Trhovište, Hor. Otrokovce, Hlohovec, Pastuchov, Leopoldov, Drahovce, Lukáčovce, Drietoma, Trenčín, Veľ. Chlievany, Šišov, Brezová p. Bradlom, Oponice; ~Třebíč, ~Uh. Hradiště...

Gustko napísal:Ja som sa dopracoval k pra-pra... babke: Vdova Maria Snopkiana, úmrtie 18.1.1780 vo veku 100 rokov. (t. j. narodená cca v roku 1680).
[attachment=0]Vdova Maria Snopkiana úmrtie 18.1.1780 (100 r.).jpg
Ku Gustkovmu príspevku len toľko, že "ultra 100" je viac než 100, takže to je ešte skôr než 1680 ;) Samozrejme, takéto dáta treba brať s obrovskou rezervou. Už som videl v úmrtnom zázname z roku 1682, že dotyčný mal 135 rokov. :)
PS: Keď už sem teda píšem, najďalej som práve v otcovskej línii, narodenie niekedy na začiatku druhej štvrtiny 17. storočia (1625 – 1635) a je to môj (9xpra)dedko. Ale v iných vetvách je zase tento istý (10xpra)dedkom :)
Gustko
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 03 Mar 2014, 13:30
Predkovia z oblasti: Horná Orava: Heteniak, Morong, Joniak, Mališák.

Ďakujem za príjemné reakcie, pra-pra ... babka bola z dedkovej strany Snopkovcov, zo slovenskej dediny Alberti (teraz mestečka Albertirsa). Samozrejme, vek nad 100 rokov beriem s veľkou rezervou, lebo v tých časoch to bol úctyhodný vek, s ktorým sa pri hľadaní v zápisoch možno len veľ mi zriedka stretnúť.
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Albertirsu znovuosídlili v roku 1711 slovenskí luteráni: http://albertirsa.hu/telepulestortenet
Gustko
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 03 Mar 2014, 13:30
Predkovia z oblasti: Horná Orava: Heteniak, Morong, Joniak, Mališák.

Literatúru o mestečku Albertirsa mám preštudovanú veľmi podrobne. Vo Viedni u Mormonov som v lete preskúmal aj záznamy na filmoch z evanjelického kostola v Alberti, ale zatiaľ som sa nedopátral po obci, z ktorej sa sem sa v roku 1711 prisťahovali slováci. V slovenských aj maďarských zdrojoch sa uvádzajú rôzne obce ako Zvolenská Slatina, Sirk, Slatinka (Pôtor) v Novohrade... Zatiaľ pátram po ich "matrikách". Rád privítam pomoc nejakým odkazom, za ktorý vopred ďakujem.
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Slovenskí luteráni migrovali na Dolnú zem 2 spôsobmi:

1) Organizovane - presun zo Slovenska na Dolnú zem organizoval luteránsky zemepán zo svojich dedín na Slovensku
2) Neorganizovane útekom pred katolíckymi pánmi.
Utekali do južnejších dedín a keď sa im tam nepáčilo, migrovali ešte južnejšie.

Tuto vám posielam mapu so zopár luteránskymi dedinami.
Pozrite v ich matrikách, či sa neusadili najprv tam:

https://www.google.ch/maps/dir/Albertir ... 946936!3e0
Gustko
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 03 Mar 2014, 13:30
Predkovia z oblasti: Horná Orava: Heteniak, Morong, Joniak, Mališák.

Ďakujem Mojmírovi za dobrý link, preverím aj tento.
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Ešte jeden link: http://medk.lutheran.hu/sites/medit2.lu ... 1_1798.pdf

na začiatku sú vizitačné protokoly Jána Schmidta (II), v rokoch 1740-1744 seniora (biskupa) seniorátu Pešť-Békeš.
Je tam aj vititačný protokol z Albertirsy, kde bol ev a.v. farárom Samuel Tešedík starší, ktorý sa k seniorovi správal arogantne.

Posielam vám to, aby ste videli ktoré ďalšie dediny boli luteránske. Okrem Harty to všetko boli slovenské dediny.
Napísať odpoveď