Zakon na ochranu osobnych udajov vo vztahu ku genealogii

Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4964
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Vsetkych Vas pozdravujem. Dnes som sa pri citani ineho clanku dozvedel, ze bol novelizovany zakon o ochrane osobnych udajov este v lete minuleho roka. Tak som si ho teda pozrel a priznam sa, aj ked viem slusne citat zakony, mal som problemy s tym, aby som sa, ako genealog spracuvajuci nejake udaje, tam nasiel. Rad by som poznal Vas nazor, ci to len ja menej chapem, alebo ako.
V § 3, ods. 2, sa pise, ze "tento zákon sa nevzťahuje na osobné údaje, ktoré
a) fyzická osoba spracúva pre vlastnú potrebu v rámci výlučne osobných alebo domácich činností, najmä vedenie osobného adresára alebo korešpondencie,
b)..."
V §4, ods. 2, pism. b, ze "Na účely tohto zákona sa rozumie...b) prevádzkovateľom každý, kto sám alebo spoločne s inými vymedzí účel spracúvania osobných údajov, určí podmienky ich spracúvania a spracúva osobné údaje vo vlastnom mene;...".

Mne sa to javi tak, ze sme prevadzkovatelmi a ak tomu tak skutocne je, potom potespanboh! Tam je tolko povinnosti, ze dovi-dopo!

Okrem ineho ma zaujali aj ine ustanovenia, napr.:

§10 Spracúvanie osobných údajov
bez súhlasu dotknutej osoby

ods. 2 - .....Spracúvané osobné údaje možno z informačného systému poskytnúť, sprístupniť alebo zverejniť len vtedy, ak osobitný zákon ustanovuje účel poskytovania, sprístupňovania alebo zverejňovania, zoznam osobných údajov, ktoré možno poskytnúť, sprístupniť alebo zverejniť, ako aj tretie strany, ktorým sa osobné údaje poskytujú, prípadne okruh príjemcov, ktorým sa osobné údaje sprístupňujú, ak tento zákon neustanovuje inak.

§ 11
Súhlas dotknutej osoby
(1) Ak sa na spracúvanie osobných údajov neuplatňuje § 10, prevádzkovateľ je oprávnený spracúvať osobné údaje len so súhlasom dotknutej osoby.
(2) Ak prevádzkovateľ spracúva osobné údaje podľa odseku 1 a vzniknú pochybnosti o udelení súhlasu dotknutej osoby, prevádzkovateľ je povinný úradu hodnoverne preukázať, že mu dotknutá osoba súhlas poskytla.
(3) Súhlas dotknutej osoby si prevádzkovateľ nesmie vynucovať a ani podmieňovať hrozbou odmietnutia zmluvného vzťahu, služby, tovaru alebo povinnosti ustanovenej prevádzkovateľovi právne záväzným aktom
Európskej únie, medzinárodnou zmluvou, ktorou je Slovenská republika viazaná, alebo zákonom.
(4) Súhlas sa preukazuje zvukovým alebo zvukovo-obrazovým záznamom alebo čestným vyhlásením toho, kto poskytol osobné údaje do informačného systému, alebo iným hodnoverným spôsobom. Písomný súhlas sa preukazuje dokladom, ktorý potvrdzuje poskytnutie súhlasu. Dôkaz o súhlase obsahuje najmä údaj o tom, kto súhlas poskytol, komu sa tento súhlas dáva, na aký účel, zoznam alebo rozsah osobných údajov a čas platnosti súhlasu. Súhlas daný v písomnej podobe je bez vlastnoručného podpisu toho, kto súhlas dáva, neplatný. Za súhlas v písomnej podobe sa považuje aj súhlas podpísaný zaručeným elektronickým podpisom.

§12
...
(2) Osobné údaje dotknutej osoby možno poskytnúť z informačného systému inej právnickej osobe alebo fyzickej osobe len spolu s písomným dokladom o danom súhlase, ak tento zákon takýto súhlas vyžaduje; ten, kto osobné údaje takto poskytuje, môže písomný doklad o danom súhlase nahradiť písomným vyhlásením prevádzkovateľa o udelení súhlasu dotknutou osobou, ak prevádzkovateľ vie preukázať, že písomný súhlas dotknutej osoby bol daný.
...
(7) Ak dotknutá osoba nežije, súhlas vyžadovaný podľa tohto zákona môže poskytnúť jej blízka osoba.17) Súhlas nie je platný, ak čo len jedna blízka osoba písomne vyslovila nesúhlas.

odkaz 17 na OZ, § 116
Blízke osoby
§ 116

Blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel; iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu.



§28 Práva dotknutej osoby

ods. 9 - Ak dotknutá osoba nežije, jej práva, ktoré mala podľa tohto zákona, môže uplatniť blízka osoba.17)
Darina
Člen
Člen
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:56

Som šťastná že nie som právnik. Z toho všetkého rozumiem len prvému a dvom posledným paragrafom. Problém asi je keď hľadáte údaje o žijúcom príbuznom. To už je jednoduchšie nájsť si rovno toho príbuzného. :lol:
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4964
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Mate pravdu :-) Okrem toho som chcel poukazat na to, ze ak by sa na nas mal vztahovat pojem "prevadzkovatel" (co asi ano), potom by sme mali mat od kazdej zijucej osoby suhlas. A este sa moze stat, ze zijuci priami potomkovia niektorej vetvy, ktoru sme skumali (a povedzme nasli nieco pozoruhodne) a mame zverejnene niekde na webe, sa mozu ozvat, ze nesuhlasia s tym, aby ich udaje (tych zomrelych) boli zverejnene. Mimochodom - osobne som uz takyto pripad zazil...
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

Tak dnes som to študoval až ma bolela hlava :twisted:

§ 2
(1) Tento zákon sa vzťahuje na každého, kto spracúva osobné údaje, určuje účel a prostriedky spracúvania alebo poskytuje osobné údaje na spracúvanie.
takže toto by sa týkalo aj nás o zhromažďujeme informácie o rodinách
(3) Tento zákon sa vzťahuje na osobné údaje systematicky spracúvané úplne alebo čiastočne automatizovanými prostriedkami spracúvania alebo inými ako automatizovanými prostriedkami spracúvania, ktoré sú súčasťou informačného systému alebo sú určené na spracúvanie v informačnom systéme. otázka je i aj geneaologické programy sa tu zahŕňajú

Pokiaľ nechceme verejne publikovať tak by som sa zaradil do tejto kategórie:
§ 3
(2) Tento zákon sa nevzťahuje na osobné údaje, ktoré
a) fyzická osoba spracúva pre vlastnú potrebu v rámci výlučne osobných alebo domácich činností, najmä vedenie osobného adresára alebo korešpondencia,

zaujalo ma ja toto:
§ 6
(5) Počas trvania pôvodne určeného účelu spracúvania osobných údajov ako aj po skončení je prípustné zhromaždené osobné údaje spracúvať v nevyhnutnom rozsahu na historický výskum, vedecký výskum a vývoj alebo na účely štátnej štatistiky, čo sa nepovažuje za nezlučiteľné s pôvodným účelom spracúvania. Takto spracúvané osobné údaje prevádzkovateľ nemôže použiť na podporu opatrení alebo rozhodnutí prijatých proti dotknutej osobe a nemôže ich využiť proti záujmom dotknutej osoby na obmedzenie alebo potlačenie jej základných práv a slobôd. Počas spracúvania na účely podľa prvej vety je prevádzkovateľ povinný osobné údaje takto označiť, anonymizovať ich, ak možno dosiahnuť účel spracúvania a zlikvidovať ich ihneď ako sa stanú nepotrebnými.

Ak som to nepochopil....musím mať povolenie ako prevádzkovateľ ak to chcem robiť verejne a publikovať. K tomu potrebujem súhlas žijúcich osôb a zároveň od nich aj súhlas o nežijúcich osobách (ak mi ho jeden nedá môžem v rodokmeni celé vetvy dať do anonymity). Súhlas môže byť na papiery ale zároveň môže byť aj ako zvukový záznam. Ak použijem zdroje ,ktoré sú preukázateľne verejné napr. kataster portál nemusím mať súhlas danej osoby na spracovanie jej údajov. Súhlas osoby musím mať od osoby nielen na používanie ale aj na zverejnenie,ukladanie kopírovanie...atď
Jedinú možnosť ,ktorá by vniesla svetlo do tohto problému je sformulovať a napísať otázku priamo na Úrad na ochranu osobných údajov. http://www.dataprotection.gov.sk/buxus/ ... page_id=97
navrhujem niečo v zmysle:
Som amatérsky geneaológ, moje informácie budú v budúcnosti obsahovať aj osobné údaje jednotlivých osôb. Po zostavení rodokmeňa by som ho chcel publikovať na webe a distribuovať (synonymá :twisted: došikovať, dopratať, dotrepať, pritrepať, doteperiť, doterigať, doteružiť ) rodine, poprípadne verejne. Čo všetko musím spĺňať aby som neporušil zákon o ochrane osobných údajov? (toto je iba v hrubých rysoch nartnuté, chce to preformulovať na konkrétne veci).
Po odpovedi by bolo "все ясно ,почему буквы" obávam sa však odopvede :roll:, aby nenastal bumerangový efekt a nejaký horlivý úradník nezačal snoriť po nete a podávať trestné oznámenia :oops:
Používateľov profilový obrázok
marekT
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 257
Dátum registrácie: 05 Sep 2012, 02:11
Predkovia z oblasti: Dolný Kubín, Spišská Nová Ves, Kežmarok
Kontaktovať používateľa:

Pekný deň,
navrhujem - počkáme ešte na jeden papier z ministerstva a následne tento dotaz vo vyšperkovanej podobe zašleme na Úrad ako združenie.
temp
Člen
Člen
Príspevky: 87
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:23

tiez prajem pekny den,

taka kacirska myslienka ... neviem aky je postih za porusenie tohto zakona, ale vidim 2 moznosti:
1) bud je clovek seriozny a bude sa na to pytat a posielat dotaz, aby vedel ako sa ma teda zachovat ... alebo
2) kaslat na to a ked sa niekto ozvie, tak potom stiahnut napadnute informacie ...
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 903
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Na začiatok chcem doplniť, že sa jedná o zákon č. 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov v znení neskorších predpisov, ktorý nadobudol účinnosť 01. júla 2013.

duros, môj názor: podmienkou pre spracovávanie osobných údajov je právny základ - zmluvné vzťahy, služby, dodávka tovarov (napr.: e-shopy). Ja sa tu nikde nevidím, tým pádom nie som ani prevádzkovateľ.
Nás amatérskych genealógov vidím v § 3, ods. 2, písm. a) a zároveň si myslím, že práve tu je diera v zákone, a teda priestor pre nás. Jednoducho povedané, zabudli na nás. :)
Keby som chcela zverejniť rodokmeň na webe, tak by som to riešila vymazaním niektorých identifikátorov žijúcich osôb, a tým pádom neporuším literu zákona. :)
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4964
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

milestone napísal:...duros, môj názor: podmienkou pre spracovávanie osobných údajov je právny základ - zmluvné vzťahy, služby, dodávka tovarov (napr.: e-shopy). Ja sa tu nikde nevidím, tým pádom nie som ani prevádzkovateľ.
Nás amatérskych genealógov vidím v § 3, ods. 2, písm. a) a zároveň si myslím, že práve tu je diera v zákone, a teda priestor pre nás. Jednoducho povedané, zabudli na nás. :)
...
To, co ste napisali ako podmienku, tam nikde nevidim, nemyslim si, ze na nas celkom zabudli. Konzultoval som to napr. s panom Kasmanom, ktory s tym ma bohate skusenosti. On musel svoj system a web tiez registrovat podla tohto zakona.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 903
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Predtým, než som tu napísala môj názor, som si prečítala nielen samotný zákon 122/2013 Z. z., ale aj Dôvodovú správu, a tu je to vysvetlené lopatickejšie.
Vo vlákne sú niektoré paragrafy vytrhnuté z kontextu a pôsobia na genealóga-amatéra bu-bu-bu. :)
O právnom základe sa píše v ôsmom odseku zvrchu Dôvodovej správy.
Odporúčam ju prečítať celú hocikomu, ale je to časovo náročnejšie.
http://www.najpravo.sk/dovodove-spravy/ ... 3-z-z.html

K pánovi Kasmanovi len toľko, on je predsa v inom "koši". Má internetovú doménu, na ktorej sú zhromaždené osobné údaje aj žijúcich osôb, a teda zákon mu ich nariaďuje chrániť, preto má registráciu na Úrade na ochranu osobných údajov ako prevádzkovateľ.
Stále je to len o mojom názore, ktorý som napísala a rešpektujem názory ostatných kolegov. :)
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4964
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

milestone napísal:Predtým, než som tu napísala môj názor, som si prečítala nielen samotný zákon 122/2013 Z. z., ale aj Dôvodovú správu, a tu je to vysvetlené lopatickejšie.
Vo vlákne sú niektoré paragrafy vytrhnuté z kontextu a pôsobia na genealóga-amatéra bu-bu-bu. :)
O právnom základe sa píše v ôsmom odseku zvrchu Dôvodovej správy.
Respektujem aj ja Vas nazor, ale dovolim si nesuhlasit s tym, ze niektore paragrafy v tomto vlakne uvedene, su vytrhnute z kontextu. Totiz cely problem je prave v tych dvoch prvych navrchu spomenutych paragrafoch, a sice - ci sme pod § 3, ods. 2), teda "...spracúva pre vlastnú potrebu v rámci výlučne osobných alebo domácich činností, najmä ...", alebo pod § 4, ods. 2), pism. b), teda ze "Na účely tohto zákona sa rozumie...b) prevádzkovateľom každý, kto sám alebo spoločne s inými vymedzí účel spracúvania osobných údajov, určí podmienky ich spracúvania a spracúva osobné údaje vo vlastnom mene;..."
(Zvysne uvedene paragrafy som uviedol len preto, ze ma zaujali).
Vratim sa vsak k polemike, kam vlastne patrime. Tvrdite, ze podmienkou je pravny zaklad, ktory je v dovodovej sprave vysvetleny takto: "Právnym základom je vo všeobecnej rovine potrebné rozumieť oprávnenie prevádzkovateľa k spracúvaniu osobných údajov jednotlivých fyzických osôb (dotknutých osôb). Inými slovami, jedná sa o dôvod, ktorý umožňuje prevádzkovateľovi vykonávať akékoľvek operácie s osobnými údajmi dotknutých osôb v súlade s platnou legislatívou.". Co je to vlastne to opravnenie, ci dovod, ktory umoznuje prevadzkovatelovi vykonavat akekolvek operacie s osobnymi udajmi dotknutych osob v sulade s platnou legislativou?
Precital som si v dovodovej sprave aj odsek k predmetnemu §3 ods. 2, kde sa pise: "Odsek 2 upravuje, na aké osobné údaje sa zákon nevzťahuje; jedná sa pritom o osobné údaje v rámci výlučne osobných alebo domácich činností, pri ktorých fyzická osoba vedie a spracúva osobné údaje výhradne pre svoje osobné potreby alebo potreby vedenia domácnosti, napríklad adresár svojich príbuzných a známych alebo adresár osôb poskytujúcich služby pre zabezpečenie chodu domácnosti, alebo ak boli osobné údaje náhodne získané bez splnenia požiadaviek kladených zákonom (určenie účelu a podmienok na systematické spracúvanie). V tomto prípade je však potrebné zdôrazniť, že aj v prípade, pokiaľ niekto náhodne získa alebo nájde osobné údaje, nie je oprávnený len tak s nimi svojvoľne nakladať a neoprávnene zasahovať do práva na ochranu súkromia iných, nakoľko sa na neho vzťahujú ustanovenia iných právnych predpisov. Podľa odseku 3, navrhovaným zákonom nie je dotknuté právo na ochranu osobnosti podľa Občianskeho zákonníka."
Tu vidim nas genealogov (ako tu uz niekde bolo poznamenane) v rovine prace robenej "do suflika". Ak ale vezmem do uvahy, ze sa svojou pracou chcem pochvalit, aspon v obmedzenej miere, ci chceme, alebo nechceme, podla mna sme prevadzkovatelmi. Pochopitelne, ze udaje zijucich osob nemam zverejnene vo verejnej casti na svojom webe. Ale su tam a su pod heslom. Kto pozna heslo, dostane sa ku kompletnym udajom.
milestone napísal:K pánovi Kasmanovi len toľko, on je predsa v inom "koši". Má internetovú doménu, na ktorej sú zhromaždené osobné údaje aj žijúcich osôb, a teda zákon mu ich nariaďuje chrániť, preto má registráciu na Úrade na ochranu osobných údajov ako prevádzkovateľ.
K tomu platia moje predosle styri vety. A ked to cele zacneme rozvijat v tejto rovine, potom zacnu byt velmi zaujimave aj tie ostatne paragrafy, ktore som uviedol ako zaujimave...
Napísať odpoveď