Oficiálna dokumentácia života

david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Táto téma ma napadla pri plánoch do budúcna, čo zanechať naším potomkom. Jedna časť sú fotografie, spomienky a zápisy v rodinnej kronike, ale jedna z vecí, ktoré napríklad nám dnes dosť chýbajú sú rôzne oficiálne dokumenty o živote našich predkov. Často sú obmedzené len na suché matričné zápisy a sčítania ľudu. Myslím, že je dobré zanechať aj rôzne iné(analytické) dokumenty, ktoré už povedzme o 20, 30, 40 rokov môžu mať nejakú cenu, ktorú dnes celkom nemusíme vnímať.

Tak som začal pátranie a zistil, že o našom živote sa vedie veľmi veľa záznamov, ale žiaľ zatiaľ sú pravidlá také, že skoro všetko sa po čase skartuje a nakoniec skutočne o nás nemusí zostať o veľa viac ako o predkoch pred 100 rokmi. Nehovoriac o nejakých náhodných nešťastiach, ktoré sa aj dnes dejú, ako vytopenie a vyhorenie archívov a inštitúcií a náhodné skartácie. Samozrejme ak ste nejaká významná osoba, tak po vás zostane viac, ale nie každý má to šťastie. Tak som spísal zoznam, čo sa o nás vedie za celý život, niekde aj so skartačnými lehotami(skartácie často neprebehli a je možné niektoré veci nájsť a dlho potom) a čo môžete zanechať budúcim generáciam.

1.
-Pôrodopis - 20 rokov
-Hlásenie o narodení (druhopis matriky) (Zbierka matričných listín - 100 rokov)

2.
- Vysvedčenia, diplomy (tieto tu píšem len na doplnenie, to si archivujete sami)
- Osobný spis dieťaťa 10 rokov
- Osobný spis žiaka 60 (od narodenia)
- Osobný spis študenta 70 (od narodenia)


3.
- Osobný spis zamestnanca - do 70. roku (bývalého) zamestnanca
- Osobný spis profesionálnych vojakov - 100 rokov (ale tieto asi skončia v archíve)

4.
- Chorobopis - 20 rokov od posledného úkonu
- Pitevný protokol - 10 rokov

5.
- Dedičský spis - 75 rokov
- Súdne spisy - 20 rokov

Z týchto spisov si môžete nechať(viac,ci menej pracne) urobiť kópie, ktoré vám zostanú. Inak sa to skoro všetko po čase skartuje. Tu som uviedol len všeobecné plány, ktoré sa týkajú každého, pri niektorých profesiách a osobách môžu byť tie lehoty dlhšie a možno pôjdu aj do archívov. Inak ešte v porovnaní s minulosťou, vtedy bola väčšina roľníkov a ak bol niekto vzdelanejší, tak po ňom zostalo toho v archívoch viac. Dnes je oveľa viac obyvateľov a aj rôzne profesie, ktoré kedysi boli významné sú dnes bežnejšie. Preto aj keď máte v rodine lekárov, sudcov, policajtov, učiteľov a iné v minulosti významné profesie, dnes to archívy nezaujíma a nebude sa to archivovať ak nie sú tí ľudia fakt významní. Možno v budúcnosti v digitálnej ére áno, ale na to by som sa nespoliehal.
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Súdne spisy sa archivujú podľa Spravovacieho a kancelárskeho poriadku pre súdy č. 543/2005 Z.z.

Prvých 20 rokov sa archivujú spisy až po skončení (musia byť vysporiadané aj poplatky).
Ďalších 75 rokov sa archivujú rozsudky, uznesenia a iné podstatné rozhodnutia.
Netýka sa to dedičských konaní, v ktorých sa kompletné spisy archivujú celú dobu.
Samozrejme sú oddelenia, z ktorých sa spisy archivujú oveľa kratšiu dobu.
Napísať odpoveď