Staré fotografie

iobagion
Veterán
Veterán
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 28 Apr 2013, 03:50

Pri "hrabaní sa" v rôznych dokumentoch našla som staré svadobné fotografie a tak sa chcem pochváliť, má niekto staršie ? Prvá fotografia (asi z roku cca 1910 - 1914) je rodina mojej babičky Márie z otcovej strany (stoji v prostriedku), vraj pochádzala z rodiny bohatého mlynára od Nových Zámkov a vydávala sa v roku 1915. Ďalšia svadobná, na ktorej sedí vedľa nevesty vľavo babička Mária a vedľa nej dedko Andrej. Predpokladám, že je to sobáš sestry mojej babičky, je to len odhad (podobajú sa), a sedí na strane nevesty. Ešte stále nevieme ako stáli na svadobných fotkách príbuzný. Tretia fotografia je tiež svadobná a je mojej babičky z maminej strany, vydávala sa v roku 1930 v Dargove, len neviem čo znamenajú tie prekrížené biele plachty na oblečení mužov, vie to niekto?
Dúfam, že "duros"nebude zase frflať na touto témou.

iobagion :lol:
Prílohy
IMG_0001.jpg
IMG_0001.jpg (509.4 KiB) 2802 zobrazení
IMG_0002.jpg
IMG_0002.jpg (386.39 KiB) 2834 zobrazení
IMG.jpg
IMG.jpg (454.7 KiB) 2834 zobrazení
Naposledy upravil/-a duros v 25 Jún 2014, 08:51, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Upravene prilohy
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4957
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

iobagion napísal:...
Dúfam, že "duros"nebude zase frflať na touto témou.

iobagion :lol:
Zda sa, ze som za frflosa :-) Ale ja frflem len ak:
1) sa miesaju hrusky s jablkami (teda sme mimo temu)
2) sa niekto nevie spravat
3) si niekto mysli, ze ma patent na rozum :-)
iobagion
Veterán
Veterán
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 28 Apr 2013, 03:50

som rada "duros", že máte aj zmysel pre humor :lol: . A čo, žiadne pripomienky k fotografiám, nepáčia sa Vám? Zistila som u tety, že tie prekrížené biele plachty nosili družbovia, dosť dlhé pravidlo a zvyk na rok 1930, kedy sa brali moja babička pochádzajúca z Dargova a dedko pochádzajúci z Trebišova. Podarilo sa mi zistiť ako sa zoznámili, keďže Dargov nie je tak blízko pri Trebišove. Dedko pochádzal z Trebišova a neďaleko Dargova si odkrúcal "vojnu". Dedko pochádzal z rodiny bohatého gazdu a mal gramofón, keď mali voľno tak sa vybrala partia do okolitých dedín, zastavili sa pred krčmou, pustili gramofón a bola tancovačka. Zašli aj do Dargova, mali to blízko lebo kasárne boli vraj v Bačkove, a na tancovačke v Dargove padla moja babička dedkovi "do oka". Bolo otázne či ju dedkova rodina prijme za nevestu lebo bola chudobná sirota, slúžila už od 10 rokov, ale asi u jej svokra zavážilo, že bola veľmi, veľmi pracovitá. Na môj "vkus" až priveľmi, keď som u nej bola na prázdninách tak som zistila, že najhorší deň v týždni pre babičku bola nedeľa, lebo nemohla pracovať. Mala na prázdninách 5 vnúčat a keď sme sa chceli hrať tak sme museli "zdrhnúť" hneď po raňajkách lebo inak sme až do obeda pracovali, dokázala nájsť prácu aj 3 ročnej vnučke a zvládla by "zorganizovať" prácu aj celej čate vojakov. Bola to výnimočná žena a celý život sa musela riadne "obracať" lebo dedko na "vojne" schytal týfus, z čoho sa mu triasla pravá ruka a tak sa babička musela riadne obracať aby sa jej tri deti mali dobre. Pozdejšie o 60 rokov sa zistilo, že ten tras nemal od týfusu ale bol to Parkinson, veľmi zriedkaví v tak mladom veku.
Musela som to napísať lebo stránke geni je výnimočne dobrá stránka, priam vedecky analytická, "duros" si to stráži, a len táto časť je podľa mňa na odľahčenie "vedeckosti" kde nemôže mať pripomienky, alebo áno?
iobagion :P
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

mne osobne sa fotky páčia, nie každý má to šťastie a získa takéto staré fotografie, dá sa na nich vidieť ako sa ľudia obliekali a poprípade aký kroj sa ešte v tom období nosil :? . Tie biele plachty vynikajúca vec :D, neviem nenosilo sa kedysi, že tý ktorý boli slobodný mali pierko na svadbe na pravej strane a ženatý na ľavej? (alebo naopak?).
Najlepší je ten pán na spodnej fotke stojaci v hornom rade v pruhovanom saku a z "fičúrsky" založenou cigaretkou za uchom ;) (nie je to skrytá reklama na tabakový priemysel?) :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4957
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Suhlasim, Andrej - vyzera na frajera :-) A ta pani, co pod nim sedi - nie je to nejaka pribuzna Sajfovi? :-)
iobagion
Veterán
Veterán
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 28 Apr 2013, 03:50

Nie tá pani nie je príbuzná Sajfovi, ale ten pán s fičúrskou cigaretou za uchom by mohol byť príbuzný Braňo "Bruno" Ciberejovi, tiež pochádza z Trebišova a aby som si ho všimla musel by mať za mlada viac rokov ako je (teram mám 63), ale sa nepoznáme lebo keď som ja "praxovala" u babičky on chodil ešte po hubách. Ale možno sme s ním rodina lebo v roku 1883 si Andrej Cibere (47 ročný gk) zobral za ženu Barboru Mancoš (22 ročnú rk). To s tými pierkami je pravda ale neviem či v Trebišove sa to nosilo, veď to bolo "mesto" nie dedina. Ale viem, že to platilo v Ždiari, keď som bola na dovolenka v Tatrách tak sme mali výlet do Ždiaru a jednou z aktivít bolo zorganizovanie žiarskej svadby a tam nás aj na to upozornili, že sa máme obzerať len za mužmi slobodnými (podľa pierka) a ženatých nechali na pokoji. Pre zaujímavosť prikladám fotografiu z tejto akcie
Prílohy
IMG_0048.jpg
IMG_0048.jpg (489.12 KiB) 2712 zobrazení
Napísať odpoveď