Genealogia z pohladu genetiky

GoodWill
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 10 Júl 2014, 16:17
Predkovia z oblasti: Západné slovensko: Kiss, Slovák, Wurelly

Genealogia z pohladu genetiky

Príspevok od užívateľa GoodWill » 17 Júl 2014, 14:29

Mozno zbytocna uvaha, ale neviem sa zbavit pocitu, ze nejaky strom predkov a potomkov by mal byt udrziavany... na urovni statu. Malokto ma prehlad o vsetkych potomkoch svojich predkov :). Potom asi nebude nic mimoriadne, ak tvoria manzelske pary ludi, ktori maju 3-4 generacie dozadu spolocne predka.
Otazne je, aky velky problem z pohladu pripadnych defektov to moze sposobit, ale predpokladam ze sa najde dost ludi ktory by ocenili aspon informaciu o pribuzenskom vztahu, hoc vzdialenom.

Aky je vas nazor? Mala by matrika taketo informacie udrziavat a vyhodnocovat a poskytovat?
Samozrejme, z pohladu genealogie by sme ziskali vsetci :)
Za uvahu stoji vierohodnost takychto udajov, nakolko nevera je spolocensky rozsirena a deti mozu mat ineho otca nez je na rodnom liste...Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 568
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Re: Genealogia z pohladu genetiky

Príspevok od užívateľa Mojmír » 17 Júl 2014, 15:12

Rímsko-katolícka cirkev povoluje sobáše bratrancov z 2 kolena,
protestantské cirkvy - luteráni, kalvíni - zo 4 kolena.

david
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 289
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Re: Genealogia z pohladu genetiky

Príspevok od užívateľa david » 17 Júl 2014, 19:45

Problém to je len v malých a uzavretých komunitách. Napr. kráľovské dvory v Európe, Island, Židia a aj to až počas dlhšieho obdobia a nie hneď. Existujú komunity, kde matriky a celý systém rodostromov je udržiavaný dlhé obdobie, napr. Island možno aj práve kvôli tomuto.

dale92
Člen
Člen
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 11 Okt 2014, 00:42
Predkovia z oblasti: ev. Batizovce, Štrba, okolie Popradu, r.kat. L. Teplička

Re: Genealogia z pohladu genetiky

Príspevok od užívateľa dale92 » 11 Okt 2014, 01:03

Mám porobené takmer kompletné rodokmene niekoľkých obcí od roku 1750 po súčasnosť a mám tam prípad manželstva strýka a jeho netere, bratranca s jeho sesternicou, pričom manželstiev bratrancov a sesterníc z 2. a 3. kolena tam mám desiatky (ev. cirkev a.v.). V takej obci, kde žilo do 500 ľudí, sa sobášili takmer výlučne medzi sebou, len výnimočne z iných obcí, takže to je priemiešané tak, že počas 10 generácií musí byť každý s každým pokrvný príbuzný, pokiaľ tam jeho predkovia žili už pred 200 rokmi. Boli to iné časy, ľudia sa z rodnej dediny veľmi nedostali, robota na hospodárstve ich nepustila a brali sa aj kvôli zlučovaniu pozemkov, preto aj tie svadby vrámci rodiny, aby sa dali dokopy susedné role. No zdá sa, že sa to zaobišlo bez nejakých vážnejších defektov, keďže páry mali väčšinou kopu detí a tie sa ďalej sobášili a mali deti, o žiadnych postihnutiach takýchto detí neviem.

ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 304
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

Re: Genealogia z pohladu genetiky

Príspevok od užívateľa ejco » 11 Okt 2014, 22:18

A k čomu by takéto plány boli platné? Ak sa dvaja ľudia rozhodnú spolu žiť, nebráni im v tom nikto. Samozrejme, môžeme poukazovať na morálny alebo zákonný status takéhoto zväzku. Zodpovednosť v tomto prípade preberá na seba každý jedinec sám. A ako by genealogická mapa naložila s dieťaťom, ktorého otec je neznámy?

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný