Problem zaciatocnika: Miesto narodenia

GoodWill
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 10 Júl 2014, 16:17
Predkovia z oblasti: Západné slovensko: Kiss, Slovák, Wurelly

Nedavno som zistil, ze mam problem s miestom narodenia ludi vo svojom rodokmeni... teda, vo vasej terminologii ide o rozrod :)
Tomu sa venujem v prvom kroku, lebo na zmapovanie rozrodu stacia znalosti zijucich clenov rodiny a facebook :D

Ale k veci, zistil som, ze vela ludi uvadza nespravne miesto narodenia. Ci uz na FB, alebo aj v rozhovore. Zamienaju si totiz miesto narodenia s miestom bydliska po narodeni. Ako sa k tomu stavat z pohladu genealogie? Ja predpokladam, ze nas zaujima skutocne miesto narodenia, kvoli pripadnemu buducemu hladaniu rodneho listu na spravnej matrike. Alebo je lepsie uvadzat miesto kde osoba vyrastala, aby bola spravne zasadena do prostredia?

Vela ludi z mojej rodiny uvadza miesto narodenia Malinovo (dedinka pri Bratislave). V niektorych pripadoch je to spravne (napr moja mama sa tam naozaj narodila... doma). Ale pri vacsine ludi je to nespravny udaj a narodili sa "normalne" v porodnici v Bratislave.

Co je teda spravny udaj? Ako k tomu pristupujete vy?
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

Treba si zapisat aj miesto narodenia, aj bydliska. A treba rozlisovat civilne a cirkevne matriky. Ak sa niekto narodil v BA, v civilnej matrike je zaznamenany v BA. Ale ak bol krsteny v Malinove, tak bude jeho krst a aj datum narodenia zaznaceny v cirkevnej matrike v Malinove s poznamkou, ze osoba sa narodila v BA.
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

Určite je rozdiel "narodiť sa" a "pochádzať". Dnes sa prevažná väčšina detí rodí v nemocnici a tie sú v mestách. Už iba málokto sa môže narodiť napr. v Malinove.
No určite neberte za bernú mincu informácie z Facebook-u. Tam si môže napísať kto chce, čo chce, to nie je úradná listina. To už radšej priamo kontaktujte konkrétnu osobu a spýtajte sa jej na miesto narodenia. Niet nad osobný kontakt...
Napísať odpoveď