Čo nové u mormónov

Sisua
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 18 Okt 2013, 00:50
Predkovia z oblasti: Kat. farnosti: Lakšárska Nová Ves, Borský Mikuláš, Koválov, Hor. Trhovište, Hor. Otrokovce, Hlohovec, Pastuchov, Leopoldov, Drahovce, Lukáčovce, Drietoma, Trenčín, Veľ. Chlievany, Šišov, Brezová p. Bradlom, Oponice; ~Třebíč, ~Uh. Hradiště...

Dnes som strávil celý deň v ŠA BA, a napokon som sa stal svedkom návštevy troch zástupcov mormónskej cirkvi, ktorí prišli do archívu popýtať sa, ako to je s matrikami po roku 1895. Pracovníčka archívu im vysvetlila, že štátne matriky majú jednotlivé pobočky štátnych archívov a nie všetky štátne matriky sa podarilo z matričných úradov previesť. Oni by chceli fotiť vlastne všetko, čo už nie je chránené zákonom o osobných údajoch (momentálne staršie ako 1914). Nuž, je problém, že štátne matriky sú v archívoch prístupné len po rok 1906. A ďalší problém je, že týchto pobočiek je vyše 30. A to bude beh na dlhú trať, lebo ešte musia podať žiadosť na ministerstvo vnútra a tam sa to bude prerokúvať. Ako dlho to potrvá, to sa uvidí.
Dostali sme sa ale aj k téme „neprístupné matriky online“. Aj pani z archívu aj obaja bádatelia, čo sme tam boli, sme im spomenuli klasický prípad matriky (konkrétne Stupava), keď kvôli indexom vypracovaným do roku 1949 sa nedostaneme k celému zvyšku mikrofilmu, kde sú práve tie najstaršie záznamy zo 17. storočia. Odpoveď bola, že toto je v štádiu riešenia, ale pokúsia sa tú dotyčnú časť mikrofilmu sprístupniť. Mormónom sme navrhli, aby si niekde na stránke zriadili nejaké miesto, kde sa budú môcť tieto žiadosti písať (a len tieto žiadosti). Sami priznali, že problém so zverejňovaním matrík majú v každej krajine.
Prešli sme aj k indexovaniu. Oni vedia, že indexy sú dosť nepresné a ja som sa ich pýtal, či je možná ich oprava. Odpovedali, že ich engine (na rozdiel od ancestry.com) to neumožňuje, ale že plánujú tam pridať takú možnosť, že používatelia budú môcť sami pridať správny tvar priezviska. Čiže záznam, ktorý je totálne zle prečítaný, ostane a my si tam budeme môcť dopísať správny tvar, ktorý je v matrike. Možno už od budúceho roka.
V indexe sa však dá vyhľadávať aj pomocou hviezdičiek (*) alebo otáznikov (?), ktoré zastupujú niektoré znaky alebo skupinu znakov (kto by nevedel). Niekedy motyka vystrelí a vyhľadávač vyhodí niečo nečakané.
Takisto bol záujem z ich strany aj o súpis obyvateľstva z roku 1869 (BA župa). Archív má z tohto sčítania len asi 50 obcí zo Žitného ostrova. Hádam teda neskôr pribudnú aj tie :) BA župa na familysearch momentálne chýba.
A mimochodom, pripravuje sa tretie vydanie Súpisu cirkevných matrík zo 16. – 19. storočia. A v súvislosti s tým mi napadlo, že či by sa tu nevytvorilo nejaké vlákno, kde by ten, kto vie, mohol napísať, v čom sa druhé vydanie Cirkevných matrík na Slovensku (z roku 1991) mýli. Išlo by najmä o zlé uvedenie rokov, prípadne zle zaradené obce do farností a pod. Mne sa napr. podarilo objaviť, že Drahovce (okres PN) pred rokom 1787 spadali do farnosti Madunice (okres HC), ale v knihe sa o tom nedočítame. Vznikol by teda taký online dodatok k druhému vydaniu. Vraj sa archív snaží dostať aj k originálom matrík, ktoré neboli prevezené z fár za socializmu (dnes sú majetkom cirkvi) a postupne ich fotiť. Niečo už vraj aj majú nafotené. Tieto chcú tiež v ďalšom vydaní uviesť.
Opäť, nepýtajte sa, kedy kniha vyjde. To nevie nik :)
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Vďaka za informáciu. Krásne sa to čítalo. A koľkí z nás by potrebovali práve tie matriky po roku 1895.

Len či sa dožijeme tých výsledkov.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

To, co odpovedali zastupcovia FS, je stale to iste, co odpovedaju aj pisomne, takze v spristupnovani "nepristupnych" matrik som pesimista.
Skor ma zaujalo to, ze archiv vie o originaloch cirkevnych matrik, ktore sa do archivu nedostali. Tu by fakt bolo zahodno, keby nejaky zoznam vydali.
Rozdiely vo vydaniach Sarmanyovej netusim, poznam len jedno vydanie, aj to neviem, z ktoreho roku to je. Viem len, ze zamestnanci archivov v tom maju rukopisne opravy.
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Ešte by som dodal, že by naše archívy aj Mormóni mali nejako poriešiť matriky a sčítania na východnom slovensku, ktoré sú v archíve v Sátoraljaújhely.
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Neboli ste v týchto dňoch na stránke FS? Myslím, že vsúvajú pri návšteve ich stránky dotazník.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Dari napísal:Neboli ste v týchto dňoch na stránke FS? Myslím, že vsúvajú pri návšteve ich stránky dotazník.
Aaale, to je tam kazdu chvilu. Keby si to brali k srdcu, vyzeralo by to inak.
Dari
Veterán
Veterán
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:30
Predkovia z oblasti: Trebaczky, Sztankovics obce v okolí Piešťan

Škoda, myslela som si, že dostali rozum...
michalR
Člen
Člen
Príspevky: 99
Dátum registrácie: 05 Feb 2014, 15:37
Predkovia z oblasti: Krupina, Sebechleby, Cebovce, Viglas, Detva, Hajniky

celkovo komunikácia s Mormónmi je veľmi problematická. Ja som chcel pátrať v matrike z Riečnice (dnes už zaniknutej dediny na Kysuciach). Na filme 2010674 je podľa FS katalógu Riečnica do r. 1896 a Raková do r. 1900 no majú ju zamknutú.
Vymenil som si niekoľko e-mailov, písal som si s niekým cez online chat ale nie a nie sa dostať k výsledku.Tak som to vzdal. (angličtinu používam na dennej báze).
Používateľov profilový obrázok
Obsivan
Člen
Člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 18 Máj 2013, 10:38
Predkovia z oblasti: Terchova, Teplička nad Váhom, Gbeľany, Bela, Mojš, Riečnica

pomocou FamilySearchViewer je z Riečnic prístupná matrika umrtí 1843-1851, 1864-1885, 1886-1896. V ŠA pobočka Čadca sú uložené všetky cirkevné matriky od 1895 po zatopenie.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Updatovane slovenske matriky dna 6.10.2014 (aspon podla popisu vedla kolekcie). Co pridali, netusim, lebo na blogu nie je o tom nic, ale stare problemy pretrvavaju.
Napísať odpoveď