Terminológia ohľadne matrík

david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Musím to tu spomenúť lebo ma to už trochu irituje a niektorí členovia fóra tu stále používajú nesprávnu terminológiu, čo mi príde zvlášť nevhodné, ak radia iným.

Na farskom úrade, matričnom úrade a v archíve typicky žiadny sobášny/rodný/úmrtný list nenájdete. Nájdete tam záznam v matrike(matričnej knihe) o narodení, sobáši a úmrtí.

Rodný, sobášny a úmrtný list je samostatný dokument(list) vydávaný na základe záznamu v matrike. Existujú prípady, keď sa nejaké listy nájdu v archívoch, ale ide skôr o výnimky. V minulosti sa dokonca tieto listy nevydávali automaticky a ak sa vydali, tak to v matrikách bolo poznačené latinskou skratkou Ext. por. číslo/rok (extractus), ako výťah z matriky.

Ak by ste chceli požiadať napr. o rodný list, tak vám ho vyhotovia na matričnom úrade/fare ak sa daný záznam v matričnej knihe nachádza u nich, alebo na základe výpisu z archívu. To sú tiež dve rozdielne veci, lebo ani archívy rodné a iné listy nevytvárajú.

PS: Tak isto poprosím nepliesť rodné/sobášne/úmrtné listy s listinami v zbierke matričných listín, lebo to sú tiež rozdielne veci.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4964
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Ano, mate pravdu. Spociatku som na to tiez upozornoval, ale uz som rezignoval :-)
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

díky...máte pravdu...opravil som sa aj ja ;)
Napísať odpoveď