Povinná vojenská služba v R-U

david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Nevie niekto, aké % mužov absolvovalo vojenskú službu v Rakúsko-Uhorsku? Ja som nejako nenašiel odpoveď na túto základnú otázku, akurát mám predstavu, že na rozdiel od dôb ČSR, kde skoro každý bol na vojne, tak v minulosti to bolo inak. V matrikách býva občas uvedené, že niekto je vojakom, ale ich počet je veľmi malý. Zaujíma ma to z praktického hľadiska, že keď o svojich predkoch nemám žiadne informácie, že by slúžili v 1. svetovej, alebo aj pred ňou boli na vojne a v matrikách nie je žiadny záznam, že by boli vojakmi, aká je šanca, že na vojne boli? Či má význam vôbec pátrať po ich kmeňových listoch, napr. majú vôbec kmeňový list náhradní záložníci, ktorí absolvovali len 8 týždňový výcvik?

PS: článok http://www.geni.sk/kapitoly-z-vojenskyc ... ovinnosti/ mám prečítaný
Richard
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 08 Jan 2013, 21:06
Predkovia z oblasti: Skačany, Hradište, Veľká a Malá Lehota, Veľké Pole, Topoľčany, Bánov, Budapešť, Mezice (ČR)

Ak hovoríme o Rakúsko-Uhorsku po vyrovnaní a zavedení všeobecnej brannej povinnosti, tak vojenskú službu podľa mňa absolvovala väčšina mužskej populácie. Samozrejme, bolo tu dosť výnimiek, ktoré umožňovali obísť absolvovanie vojenskej služby. Viac o nich bude v deviatej kapitole, ktorá sa bude zaoberať genealogickým výskumom v tejto oblasti.

Podľa Vojenské dejiny Slovenska III. zväzok 1711 – 1914:
„Kontingent nováčikov parlament schvaľoval na 10 rokov dopredu a jeho výpočet bol závislý od percentuálneho zastúpenia obyvateľov z Uhorska a Rakúska na základe posledného sčítania ľudu. Celkový ročný kontingent nováčikov z Rakúsko-Uhorska činil pre spoločnú armádu do roku 1889 – 95 000 mužov, od roku 1889 – 103 100 mužov a branným zákonom z roku 1912 sa postupne zvyšoval na 159 500 mužov.
Z toho skutočný ročný kontingent nováčikov pre spoločnú armádu v jednotlivých obdobiach na základe schválenia parlamentu bol pre Uhorsko takýto:
1880 – 42 711 mužov,
1893 – 43 889 mužov,
1904 – 44 076 mužov,
1912 – 57 997 mužov,
1913 – 65 673 mužov,
1914 – 68 018 mužov.

Kontingent nováčikov pre uhorské kráľovské honvédstvo predstavoval od roku 1889 – 12 500 mužov, od roku 1912 – 25 000 mužov s tým, že tento stav by sa odviedol až roku 1914.“


Keby vieme, koľko žilo v tom čase mužov vo veku 20 až 23, resp. 21 až 23, tak si percento vyrátame. No len asi nevieme :)

Podľa mňa za požiadanie o kmeňové listy nič nedáte. Osoba nemusela byť nasadená vo vojnovom konflikte, ale mohla absolvovať vojenskú službu. Verím, že aspoň o málo viac pomôže pripravovaná deviata kapitola.
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Ďakujem za informácie. Ja som sa dostal na tejto stránke http://www.velkavalka.info/wiki/doku.ph ... ova_sluzba akurát k tomuto:

Jelikož odvodní kontingenty v Rakousku byly výrazně nižší než byl počet mužů, kteří byli k dispozici, byla pravidelně zhruba třetina odvedených k tříleté prezenční službě u své jednotky, kdežto zbylé dvě třetiny byly zařazeny do náhradní zálohy své jednotky. Náhradní záložníci namísto tříleté prezenční služby absolvovali pouze osmitýdenní základní výcvik a s jejich dalším výcvikem se počítalo až v případě vypuknutí války, kdy byli určeni k nahrazování ztrát jednotek v poli.


tak možno bola podobná situácia aj v Uhorsku.
Napísať odpoveď