Štatistika epidémie cholery 1831

Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Pri čítaní viewtopic.php?f=30&p=17464&sid=abc48b27 ... 7e5#p17464
ma napadlo, že by sme mohli spraviť štatistiku úmrtí počas epidémie cholery 1831.

Pre jedného človeka by to bolo strašne veľa roboty, ale kolektív tohto fóra by to spraviť mohol.
Stačilo by spočítať počet úmrtí za roky 1831 a 1832 na choleru vo "vašej" dedine a tu uverejniť.

Zavedením do mapy by tak bolo vidieť, ktoré oblasti boli postihnuté najviac.

Ako prvú dedinu uvádzam Báb, kde podľa http://www.obecbab.sk/p/75/historia.html
zomrelo na choleru 296 ľudí.
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Hlohovec: epidémia cholery vypukla už 3.8.1831 a do konca roku na ňu umrelo vyše 480 ludí explicitne označených ako obete cholery,
celko 761 ludí.
Karla
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 22 Feb 2015, 18:17
Predkovia z oblasti: Necpaly, Partizánska Ľupča, Slovenská Ves, Kežmarok, ČR obl. Jindřichuv Hradec, Telč

Podľa evanjelickej matriky zomrelo na choleru: v Necpaloch od 8.8.1831 75 ľudí, v Žabokrekoch od 9.8.1831 23 ľudí, vo Folkušovej od 21.8.1831 22 ľudí, v Ďanovej od 14.8.1831 54 ľudí, v Belej od 20.9.1831 61 ľudí, v Duliciach od 17.8.1831 9 ľudí. Katolícke matriky som bohužiaľ online nenašla, takže ak niekto môže doplniť, nech doplní.

V Nemeckej (Partizánskej) Ľupči je v evanjelickej matrike prvé úmrtie na choleru zaznamenané 28.8.1831 a podľa záznamov z matriky zomrelo na túto chorobu 216 obyvateľov. Katolícke matriky z tohto obdobia sú pre mňa španielska dedina, neobjavila som, či tam majú niekde uvedenú aj príčinu úmrtia... Takže v tomto sa môžem iba odpichnúť od tvrdenia súčasníka, že celkovo tam na choleru zomrelo vyše 400 ľudí.
Sisua
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 18 Okt 2013, 00:50
Predkovia z oblasti: Kat. farnosti: Lakšárska Nová Ves, Borský Mikuláš, Koválov, Hor. Trhovište, Hor. Otrokovce, Hlohovec, Pastuchov, Leopoldov, Drahovce, Lukáčovce, Drietoma, Trenčín, Veľ. Chlievany, Šišov, Brezová p. Bradlom, Oponice; ~Třebíč, ~Uh. Hradiště...

Zaujímavejšie by bolo sledovať, ako sa šírila, tzn. kedy a kde vypukla, a prípadne, aj dokedy trvala.
Ja som sa pozrel na farnosť Lakšárska Nová Ves a tam je cholerová štatistika nasledovná:
Podľa matričných záznamov cholera trvala v dňoch 3. augusta – 8. novembra 1831.
Vo farnosti na ňu zomrelo 166 ľudí.
Z toho zo samotnej obce (LNV) pochádzalo 127 ľudí.
V obci Mikulášov (dnes miestna časť LNV) zomreli 3 ľudia.
V obci Bílkove Humence zomrelo 33 ľudí.
V mlyne Valla (dnes Horné Valy) zomreli 2 ľudia.
Jeden človek pochádzal z Borského Mikuláša.

Okrem iného v časopise Záhorie boli publikované dva články, ktoré sa venujú tejto cholerovej epidémii. Ten starší napísala Ivana Fialová, ktorá analyzuje choleru na Šaštínskom panstve (Záhorie 2008/2, s. 2-5). Uvádza, že najviac postihnuté boli obce: Kúty (271 mŕtvych), Šaštín (238), Dojč (190). V tom mladšom článku sa cholere v obci Závod venuje Pavol Vrablec (Záhorie 2011/1, s. 16-17). Píše, že v závodskej matrike je prvý cholerový zápis z 31. augusta 1831 a posledný z 16. októbra 1831 a celkovo zomrelo na choleru 203 ľudí.
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

Veľkú otročinu spočítavania zápisov v matrikách úmrtí, aspoň za niekdajšiu Nitriansku stolicu, uľahčil už pán doktor Jozef Nagy. A to útlou knižočkou:
Nagy, Jósef: A cholera Nyitra megyében 1831 - 1874. Nyitra, 1876, 122 s. + tabuľky.
Text je v maďarčine, no zaujímavé sú tabuľky. Po okresoch a obciach sú tu spracované údaje z epidémií z rokov 1831, 1836, 1848, 1849, 1850, 1851, 1855, 1866, 1872 a 1873. Zápis za daný rok, teda pokiaľ sa v danej obci epidémia vyskytla, obsahuje čísla, koľko ľudí sa nakazilo, koľko vyliečilo a koľko zomrelo.
Veľká vďaka mu za to.
Karla
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 22 Feb 2015, 18:17
Predkovia z oblasti: Necpaly, Partizánska Ľupča, Slovenská Ves, Kežmarok, ČR obl. Jindřichuv Hradec, Telč

Tak to by ma zaujímalo. Vždy som rozmýšľala nad tým, či sa niekto z cholery aj vyliečil, prípadne aká veľká bola šanca, že sa z toho niekto dostane.
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

Áno, vyliečili sa mnohí. Úspešnosť liečby (alebo prežitia) závisela od mnohých faktorov. Zoberte si analógiu s dnešnými chrípkovými epidémiami. Prežije ten, u koho sa spozoruje zavčasu, kto má silný organizmus, komu sa poskytne nejaké liečivo, ... kto má väčšiu životaschopnosť.
Od nás, z regiónu, sa zachovala jedna pekná povesť práve z obdobia epidémie cholery. Jeden chlapík sa nakazil. Príznakom je časté preháňanie. Ako tak išiel cestou z domu, prišlo to na neho a skočil do kríkov. Učupený v kríkoch si zrazu vypočul rozhovor. Rozprávali sa dve smrtky, ktoré prechádzali s kosou na pleci z jednej do druhej dediny.
Prvá druhej hovorí: "Keby ľudia vedeli, od čoho by nemreli. Varili by bobovník, to je od cholery pomocník".

Keď prešli, rýchlo si natiahol nohavice a bežal domov. Navarili bobovníka a tak sa skončila epidémia cholery v obci Jalovec v prievidzskom okrese ;)
Mimochodom, bobovník je ľudové pomenovanie Ľubovníka bodkovaného
Karla
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 22 Feb 2015, 18:17
Predkovia z oblasti: Necpaly, Partizánska Ľupča, Slovenská Ves, Kežmarok, ČR obl. Jindřichuv Hradec, Telč

Fiiiha. :D A vie sa aj čím v tom období kurírovali chorých na choleru? Okrem ľubovnika.. :) A s prihliadnutím na dnešné poznatky - ak by sa človek nechcel nakaziť, stačilo by dezinfikovať si ruky (mali už vtedy mydlo?) a prevárať vodu?

Inak na moje počudovanie sa mojím predkom cholera až na pár výnimiek vyhla. Traduje sa akurát, že počas cholerovej epidémie jedna z mojich prastarých mám v obave o osud svojích detí požiadala svoju kamarátku, že ak by neprežila, aby si zobrala jej muža za manžela a postarala sa o jej deti - aby ich neutláčala nejaká macocha. Prastará mama zomrela na choleru ako 32-ročná a zanechala po sebe niekoľko detí - najmenšie malo rok. Jej manžel si dva mesiace po jej smrti zobral za ženu inú - ale v tomto mi už ostáva iba veriť tradovanému príbehu, že to bola naozaj tá jej kamarátka. Inak musel byť údel sirôt žijúcich s macochou v mnohých prípadoch dosť krutý - podľa pretlmočených spomienok často takéto deti trpeli núdzou, macocha na nich šetrila, vyčleňovala im prídely, zamykala pred nimi jedlo alebo mydlo na opratie šiat - a to sa vraj dialo dokonca aj v dobe, kedy vyrastali naši starí rodičia (cca 60 rokov dozadu). :shock:
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

V rkc farnosti Rišňovce, kde patria aj Klačany a Sasinkovo cholera vypukla až 10.8.1831, teda o týždeň neskôr ako v Hlohovci, čo poukazuje na dobrú prácu karanténneho tímu.

Epidémia cholery trvala do 30.9.1831 a zomrelo na ňu 63 ludí.
V októbri nezomrel na choleru nikto.

V novembri 1831 sa pozostalí vdovci a vdovy začali medzi sebou ženiť, čo ako rímski katolíci mohli.
Svadbami spustili druhú vlnu cholery, na ktorú v decembri 1831 a januári 1832 zomrelo ešte 9 ludí.
Dokopy teda mala cholera 72 obetí.

Obetí teda bolo menej ako v južnejšie položenej farnosti Malý Báb, kam patrí aj Rumanová.
Asi ich bolo menej preto, lebo Rišňovce ležia vyššie na nitrianskej pahorkatine, kdežto Malý Báb je už na rovine.
Šírenie cholery malo spojitosť s nadmorskou výškou - do hornatého Tirolska sa cholera vôbec nedostala.

Namiesto zomretých sedliakov zemepáni na jar 1832 povolali bezzemkov z Moravy, ktorá bola menej postihnutá cholerou.
Medzi nimi prišiel aj môj pra-pra-pra-starý otec Vincent. Asi tretina obyvatelov Rišňoviec má moravský pôvod.
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

Mojmír napísal:Šírenie cholery malo spojitosť s nadmorskou výškou - do hornatého Tirolska sa cholera vôbec nedostala.
Áno, môžem to potvrdiť. Z môjho pozorovania viem, že vyššie položené obce a obce v uzavretejších dolinách nemali až tak veľa chorých a následne obetí na životoch.
Napísať odpoveď