Hľadám sobáš cca. z r. 1767-68 vo farnostiach blízkeho okolia Košíc...

Používateľov profilový obrázok
Siplak1987
Člen
Člen
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 01 Mar 2015, 22:04

Pozdravujem,

hľadám sobáš mojich predkov Jozefa Bičkoša a Alžbety rod. Takáčovej, ktorí spolu mali dve deti: Máriu nar.r. 1769 (zomrela ako dieťa) a Juraja Bičkoša nar.r. 1770 (krátko po jeho narodení otec-manžel umiera a r.1773 sa mladá asi 22 ročná vdova znova vydáva za Štefana Sopka). Zosnulý Jozef Bičkoš má v úmrtnej matrike k r. 1770 zapísaný vek: 35 rokov, čo sa mi zdá ako chybný údaj, keďže v období, keby by sa podľa daného veku mal narodiť, nikto s takým menom nie je. Vôbec meno Jozef sa v tom čase v mojom rode nevyskytovalo (jediný Jozef, syn Michala Bičkoša a Anny sa narodil r.1746, no ten aj toho istého roku umrel). Vek Jozefa sa mi javí nesprávny navyše aj vzhľadom k vekovému 16 ročnému rozdielu s manželkou, a to žeby on bol vdovec nemám nijak doložené.

Navyše neviem nájsť ani krstný zápis predmetného Jozefa, manžela A. Takačovej, a iba na základe prepojení rodinných vetiev po ich spracovaní dedukujem, že Jozef sa pôvodne narodil ako Ján, syn Michala Bičkoša (skomolene "Bisko") a Anny r.1749. Zrejme ho jeho rodičia alebo jeho okolie neskôr mohlo volať menom predošlého syna Jozefa, ktorý im r.1746 krátko po narodení zomrel, a meno Jozef vytlačilo pôvodne meno Ján (?)... Sobášna matrika by mi teda mohla ozrejmiť túto vec...

Podľa veku manželky pri druhom sobáši so Š. Sopkom a podľa prvého narodeného dieťaťa Márie (1769) z prvého manželstva sa Jozef Bičkoš a Alžbeta Takáčová s najväčšou pravdepodobnosťou sobášili niekedy v roku 1767 alebo 1768. V rim.-kat. matrike farnosti Krásna nad Hornádom, kde žili a odkiaľ bol ženích, som ich sobáš ale nenašiel. Manželka zrejme pochádzala z inej farnosti.

Chcel by som systematicky prezrieť všetky sobášne matriky farností v oblasti Košíc a blízkeho okolia. Vie mi niekto skúsenejší povedať, aké farnosti v okolí Košíc, resp. susediace s farnosťou Krásna n/H. práve v danom čase eventuálneho sobáša existovali a kde by som teda ich sobáš mohol nájsť? Prezerať kompletne všetky farnosti v košických okresoch by bolo asi zbytočnou komplikáciou. Potrebujem vedieť iba o tých, ktoré boli v rokoch cca.1767-1768 v najbližšom susedstve domovskej farnosti ženícha... Budem veľmi vďačný za rady a pomoc!
Používateľov profilový obrázok
Siplak1987
Člen
Člen
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 01 Mar 2015, 22:04

Naozaj nikto tu nie je zbehlý v schematizme farností regiónu Košíc a bližšieho okolia? Inak sa budem musieť pustiť postupne do všetkých farností v košických okresoch, aby som daný sobáš našiel...
Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 621
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať používateľa:

Dá sa postupovať od jednoduchšieho k zložitejšiemu.
Najprv prehľadávajte tie matriky z okolia Košíc, v ktorých sa vyskytovali v tom čase Takáčovci podľa mormonskeho indexu narodených a
špeciálne Alžbety.

V druhom kroku prehľadávať matriky z okolia Košíc, podľa "mormonskej geografie":
https://familysearch.org/search/image/i ... %3D1554443

Ak nič nezaberie, neostávala len systematický prieskum. Toto je aktuálny schematizmus Košickej arcidiecézy:
http://schematizmus.rimkat.sk/
Prejdite každú farnosť z okolia Košíc a v mormonskom katalógu k nej nájdite
príslušný film, ak existuje a preverte ho.
Napísať odpoveď