DNA

dale92
Člen
Člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 11 Okt 2014, 00:42
Predkovia z oblasti: ev. Batizovce, Štrba, okolie Popradu, r.kat. L. Teplička

Má už niekto skúsenosti s pátraním po predkoch alebo širokého príbuzenstva na základe DNA? MyHeritage prišlo s projektom DNA testovania dobrovoľníkov, ktorých predkovia pochádzajú z jednej krajiny, aby tak zmapovali DNA pre jednotlivé regióny Európy. Neviem, koľkých ľudí vyberali, no mám to šťastie byť jedným z nich a som celkom zvedavý, aké výsledky to prinesie a či sa tam nájde nejaká zhoda s inými užívateľmi. Veľa o problematike DNA neviem, tak by som si o tom rád niečo naštudoval. Dajú sa niekde nájsť články, ktoré by to dokázali zrozumiteľne vysvetliť? Ako to vlastne funguje a ako sa DNA mení v priebehu generácií a akú zhodu by som mal napr. s bratrancom z 8. kolena?
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Mám skúsenosť a aj som sa tým trochu zaoberal, chcel som napísať aj nejaký článok, ale keďže som to chcel spraviť poriadne, tak zatiaľ som si nenašiel veľmi čas a prišlo mi to trochu ako opakovanie toho, čo je v angličtine miliónkrát napísané. Tak sa pokúsim v skratke odpovedať na vaše otázky. Existujú 3 druhy DNA, ktoré sa testujú a líšia sa práve prenosom medzi generáciami atDNA, yDNA, mtDNA.

yDNA: sa dedí po otcovi, obsahujú ju len muži a prenáša sa len na potomkov mužského pohlavia, tým pádom sa zachováva počas celých generácií rodu (vznikajú aj mutácie, ale to tu rozoberať nebudem). Tak sa dá jednoducho otestovať, či majú nositelia rovnakého priezviska spoločného predka.

mtDNA: je v podstate ženská verzia yDNA, akurát ju obsahujú aj mužský potomkovia, ale ďalej neprenášajú. Potomkovia ju dedia len po matke.

atDNA: sa dedí od oboch rodičov a tak sa v priebehu generácií stále mieša a riedi, preto je vhodná len na zistenie príbuznosti asi do 5 generácií. Na rozdiel od predošlých dvoch sa dá ale zistiť všetkých bratrancov z 2., 3., 4., 5. kolena, teda široké príbuzenstvo.

Testovať sa začalo najprv yDNA a mtDNA, ale dnes je najviac v kurze atDNA pod rôznymi názvami ako Family Finder, AncestryDNA. Donedávna MyHeritage ponúkal testovanie DNA cez ich partnerskú spoločnosť FamilyTreeDNA a s MyHeritage to nemalo nič spoločné. V takom globálnom meradle robia testovanie len 3 firmy, FamilyTreeDNA, Ancestry a 23andme.

Samotné otestovanie je len prvý krok. Výsledkom sú nejaké dáta, ktoré majú význam, len keď je ich s čím porovnať. Bežnou praxou je, že tieto dáta sa dajú uložiť a potom nahrať k inej spoločnosti, kde sa zase môžu porovnať. Pochopiteľne cieľom každej z týchto spoločností je mať čo najväčšiu databázu, lebo to je to čo rozhoduje. Teraz sa k nim pridala aj MyHeritage, ktorá vyzýva už aj otestovaných ľudí aby k nej nahrali svoju DNA. Keďže začína na zelenej lúke, tak si asi potrebuje vybudovať základ z jednotlivých štátov, aby potom mohla svojim zákazníkom ukazovať ich pôvod. To je ale taký marketing na Američanov, že niekomu ukáže napr. 50% Východoeurópan, 40% Západoeurópan a 10% Aziat a ten je potom celý nadšený, lebo si vždy myslel, že je 100% Talian, v praxi to veľký význam podľa mňa nemá.

Inak pre Slovákov má genetická genealógia asi tak 3 významy: nájdenie širokého príbuzenstva emigrovaných predkov vo svete, doplnenie výskumu rodu(priezviska) a rodových línií (napr. rovnaké priezvisko v rôznych dedinách, či má niečo spoločné) a nejaké "rozprávky" z prehistórie, že patrím do nejakej škatuľky, ktorá označuje predkov, ktorí prišli z Afriky, Ázie a pod.

V slovenčine si pozrite GHH2006_2, ale je to zastaralé, lebo tam chýba zmienka o atDNA, ktorá sa vtedy ešte netestovala a ktorá bola hlavnou revolúciou v DNA testovaní. Inak jedine v angličtine, odporúčam:
https://sites.google.com/site/wheatonsu ... -genealogy
http://isogg.org/wiki/Beginners%27_guid ... _genealogy
a rôzne články z ISOGG wiki
napr. porovnanie testov http://isogg.org/wiki/Autosomal_DNA_tes ... ison_chart
mimili
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 19 Okt 2015, 23:11
Predkovia z oblasti: Gemer, Liptov, Dolná Nitra

Je teda pravda, že Slováci na svojom teritóriu patria k tým najpôvodnejším obyvateľom Európy, alebo sme už celkom mix (nájazdy, migrovanie obyvateľov...)?
Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 621
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať používateľa:

Odpoveď si skúste vydedukovať z tejto stránky o distribúcii Y-DNA haploskupín v rôznych regiónoch Európy:

http://www.eupedia.com/europe/european_ ... oups.shtml
dale92
Člen
Člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 11 Okt 2014, 00:42
Predkovia z oblasti: ev. Batizovce, Štrba, okolie Popradu, r.kat. L. Teplička

Ďakujem veľmi pekne informácie ;)
Napísať odpoveď