Príbuzní?

VeronikaBB
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 252
Dátum registrácie: 01 Jún 2016, 20:50
Predkovia z oblasti: Kujan, Bobor, Potančok, Pajtáš, Durečka, Salva, Banskobystrický okres, Veľká Lúka, Hájniky, Povrazník, Rumunsko, Skalité, Višňové, Poľsko
Bydlisko: Topoľčany

Dobrý deň, mám takú otázočku. Ako to bolo asi tak v polovici 19. storočia s tými sobášmi. Keď sa bral bratranec so sesternicou potrebovali nato nejaké povolenie kňaza? Alebo to neriešili v tej dobe? Viem, že Habsburgovci sa medzi sebou sobášili ...

Na začiatku sú dvaja bratia. Z toho jeden ma syna Adama a druhy ma syna Ondreja. Adamovi sa v roku 1825 narodil Ondrej a Janovi sa tiez v roku 1825 narodil syn Ondrej. Ondrej nar. (1825) sa narodil v roku 1849 syn Juraj. Druhému Ondrejovi sa v roku 1853 narodila dcéra Mária.
A táto Mária s Jurajom v roku 1873 vzali. Moja otázka teda znie ... boli nejakým spôsobom príbuzní? Mne prídu niečo ako bratranec a sesternica ...

ďakujem vopred za vaše postrehy
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
to, čo popisujete, je príbuzenským vzťahom. Snúbenci v tomto prípade boli bratranec a sesternica z druhého kolena. Išlo o tzv. treťostupňové pokrvné príbuzenstvo. Takto blízki príbuzní sa smeli sobášiť len so súhlasom biskupa, ktorý k sobášu musel vydať tzv. dišpenz (oslobodenie) od príbuzenského vzťahu. Tieto môžu byť archivované v príslušných (arci)diecéznych archívoch.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Len pre zaujímavosť, našiel som to nedávno, možno to tu už niekto niekedy dal.
Toto je graf vzťahov v rodine. Je to v angličtine, ale môže sa to hodiť, napr. keď vám to nejaký genealogický program vyhodí cez Relationship calculator.

Váš prípad je: 2nd cousin.

http://lifehacker.com/second-cousins-on ... 1661572056
Napísať odpoveď