Family Tree DNA

Používateľov profilový obrázok
dado11
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 265
Dátum registrácie: 16 Feb 2013, 19:16

Zdravím, chcel by som sa spýtať azda nemá niekto skúsenosti so zmenou už zaplatenej objednávky z Family Tree DNA. Objednal som si Y-DNA37, zaplatil za ňu a bola mi už doručená (stále ju mám doma), chcel by som ju však zmeniť na Y-DNA67 (cena Y67 je momentálne nižšia ako bola Y37, čiže nie je potrebné doplácať). Napísal som svoj problém a odpísali mi toto: Thanks for contacting us. I can change the order, but if you sign in and purchase the Y67 as an upgrade, you'll end up saving about $10 that way. The results will end up coming back at the same time. These prices will be valid through December 31st.
Nevyznám sa však veľmi dobre na ich stránke a neviem ako obejdnávku zmeniť. Nenašiel by sa tu niekto so skúsenosťami s FTD a samozrejme s angličtinou?
Vopred všetkým ďakujem za pomoc,
s pozdravom Dávid :(
Dôležitá vec je neprestať sa pýtať :) , Prajem pekný deň, Dávid
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3234
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Ahoj Dávid,
napísali Ti, že môžu objednávku zmeniť za Teba. Avšak, odporúčajú Ti, aby si sa prihlásil a sám si kúpil „vylepšenie“ na 67 markerov, tak na tom ešte ušetríš 10 dolárov. Výsledky Ti prídu za rovnako dlhú dobu. Akciové ceny sú platné do 31. decembra tohto roku.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
iobagion
Veterán
Veterán
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 28 Apr 2013, 03:50

Dobrý večer,

aj ja som zvažovala možnosť zakúpiť si tento test, ale neviem či mi to poskytne skutočne zaujímavé údaje alebo sa mi počítač zahlti nezmyselnými údajmi ako pri "zhodách", Máte s tým skúsenosti, oplatí sa do toho investovať ???

iobagion
igrijan
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 28 Dec 2013, 23:31
Predkovia z oblasti: Kamenec p. Vtáčnikom, Zemianske Kostoľany, Veľké Uherce, Horná Ves, Dolné Naštice, Vysočany, Valaská Dubová, Rybany, Nedašovce, Ostratice

Už dlhšie zvažujem, že o DNA napíšem celý článok, no teraz len v krátkosti...

Ak ste si objednali 37 markerový test, no v priebehu celého procesu ste si rozmysleli že chcete výšší, nemusíte ho vracať. Údaje pre nich potrebné im dodáte aj s použitím tohoto kitu. Čiže po vytrení líc a hermetickom uzavretí vzoriek im to môžete kľudne poslať. V labáku potom spravia tzv proces dupikácie DNA, kedy vašu vzorku namnožia na obrovské množstvo, aby došlo k čo najmenšiemu skresleniu a pochybeniu pri vyhodnocovaní. Následne DNA nahrajú do PC a počet markerov je len ich interná záležitosť, ktorú si sami nastavia. Je to niečo podobné, ako keď firma vyrobý USB kľúč s kapacitou 32 GB, no zámerne ho poškodí na 16, 8 a 4 GB, ktoré sa lepšie predávajú.

Dostali ste číselko vášho kitu, s ním sa prihlásite na ich stránke:

https://www.familytreedna.com/

Otvorí sa vám dashboard-teda hlavná stránka. V pravo hore máte kolonku Upgrade a v nej by ste si mali dohľadať aj upgrade testov. Mne ich neponúka lebo mám všetky najvyššie. Ak zvažujete či sa vám to oplatí, treba si dopredu určiť čo chcete vedieť.

Y-DNA testy vám povedia konkrétnu mutáciu haploskupiny...v praxi to znamená, čím viac markerov, tým podrobnejší výsledok s dlhším fylogenetickým stromom mutácií, čiže v ľudskej reči povedané, ukáže vám to, kedy a kde žil človek, po ktorom ste zdedili vašu haploskupinu a taktiež jeho predkov až k Y-DNA Adamovi. Na Slovensku je najpočetnejšia balto-slovanská mužská haploskupina R1a. Je teda pravdepodobé, že ju máte aj vy. Pri testoch z nižšími markermi vám môžu povedať len základnú haploskupinu R1a1, no pri vyšších testoch vám povedia napríklad mutáciu R1a1a1b1a2a ktorej podskupina YP 4517 nás geneticky oddeľuje od Čechov a Poliakov a paradoxne ju zdieľame s Fínmi.

Všetky DNA testy sú ale viac menej bezcenné, pokiaľ ich nemáte s čím porovnať. S Y-DNA testami na FT sa vám môže stať, že pri 12 markerovom teste uvidíte nejakú zhodu s ostatnými používateľmi, no pri 37 markeroch bude táto zhoda nižšia a dokonca pri 67 alebo 111 nemusí byť žiadna. Na prvý pohľad sa može zdať, že je niečo zle, no je to len odrazom toho, že málo ľudí si dáva robiť drahšie a podrobnejšie testy. Tie z nižším počtom markerov teda označia zhodu aj na takých segmentoch DNA, kde sa naozaj žiadna nenachádza a ide skôr len o šum, teda nejedná sa o skutočné preukázanie príbuznosti. Obdobne, ako keby niekto hľadal v texte rovnaké slovo, len podľa toho, koľko krát v ňom nájde písmenko "A". Viac markerové testy sa už dívajú na celé "slová", čiže zhoda môže byť nulová no aspoň je skutočná.

Každému kto má záujem s DNA testovaním začať však odporúčam autosomálne testy, teda atDNA (aDNA). Sú jednak najlacnejšie a pre genealogické účely aj "najprínosnejšie". Pokiaľ človek nemieni utratiť stovky eur len na to, aby zistil či je alebo nieje turek, tak mu atDNA testy bohate stačia. Je z nich možné zistiť nielen príbuznosť s ktoroukoľvek vetvou, teda samozrejme s človekom, s ktorým máme preukáízateľný genealogický vzťah a chcem ho potvrdiť alebo vyvrátiť, ale aj rôzne zdravotné aspekty a predikcie.
Ako najlepšia varianta sa mi ukázali testy z My Heritage, ktoré je možné nahrať aj na Family Tree, alebo mnohé iné projekty ako DNA.LAND alebo GEDMATCH. Práve posledná spomenutá stránka ponúka niekoľko zaujímavých nástrojov na "hranie". Okrem porovnania vzorky s tisíckami iných respondentov, možnosť ich priameho kontaktovania pri vysokej zhode sú to aj veci ako predikcia farbi očí, porovnanie so vzorkami osekvenovaných praľudí a mnohé iné.

Ak má niekto ozázky, kľudne mi píšte do správy.
iobagion
Veterán
Veterán
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 28 Apr 2013, 03:50

Ďakujem za odpoveď. To čo ste napísali je stručné a jasné zhodnotenie testov a pre mňa postačujúce, aby som sa rozhodla, že nebudem zbytočne vyhadzovať peniaze na test DNA.

iobagion
igrijan
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 28 Dec 2013, 23:31
Predkovia z oblasti: Kamenec p. Vtáčnikom, Zemianske Kostoľany, Veľké Uherce, Horná Ves, Dolné Naštice, Vysočany, Valaská Dubová, Rybany, Nedašovce, Ostratice

Ono nieje to úplne zbytočné, ale relevantné výsledky pre genealóga to má len vtedy, keď chce potvrdiť alebo vyvrátiť výsledok z rodokmeňa a to spôsobom, že si porovná svoj výsledok s výsledkom sledovanej osoby. Čo je samozrejme značne finančne nákladné a ide o úroveň záujmu...

Napríklad Y-DNA testy so 111 markermi vedia povedať, či sú dvaja muži príbuzný po meči až do 30. generácie, čiže okolo tých 750 - 800 rokov vzad. Pomôže to napríklad vtedy, ak sa v oblasti vyskytuje jedno priezvisko a jeho dvaja nositelia chcú zistiť, v ktorej generácií žil ich spoločný predok, prípadne na zistenie nevery, ktorá by samozrejme v takomto prípade akúkoľvek zhodu vyvrátila. Taktiež to vie povedať niečo o etnickom pôvode. Ak si človek nieje istý, či nieje po meči potomkom cudzokrajných migrantov, toto mu to na 100 % vyvráti alebo potvrdí a taktiež mu napovie, od kiaľ jeho predkovia prišli.

Autosomálne testy zase môžu pomôcť nájsť príbuzných s blízkej genealogickej vzdialenosti, zväčša do 2.-4. kolena.

Ako som však povedal, bez porovnania s iným konkrétnym človekom to má pre málokoho význam. Často je však týmto spôsobom možné nájsť aj neznámeho príbuzného, prípadne "rozlúskuť" rodinné tabu o nevere alebo cudzokrajnom pôvode.
iobagion
Veterán
Veterán
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 28 Apr 2013, 03:50

Dobrý deň,

pri písaní svojej odpovede, som myslela práve na to, čo ste uviedli v poslednej vete. Ak si z mojich vzdialených príbuzných nedá nikto vyhotoviť testy, tak nejaké konkrétne výsledky budú v nedohľadne. Je to to isté ako s rodokmeňom, ktorý robím pre celú širšiu rodinu, dopĺňam a pátram, sem tam si to niekto pozrie, doplní nejaký údaj a "ticho". Snažila som sa aj o kontakt s príbuznými v USA a máme ich tam dosť. Pozrela som si ich rodokmene, zastavili sa na príbuzných zo Slovenska a keďže nemajú informácie s rodokmeňom skončili. Poslala som žiadosti aby som sa stala členkou ich rodokmeňa, žiadna odpoveď, ozvala sa mi až jedna príbuzná.

iobagion
igrijan
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 28 Dec 2013, 23:31
Predkovia z oblasti: Kamenec p. Vtáčnikom, Zemianske Kostoľany, Veľké Uherce, Horná Ves, Dolné Naštice, Vysočany, Valaská Dubová, Rybany, Nedašovce, Ostratice

V mojom prípade je tiež malý záujem zo strany rodiny. Popravde, sú ich pripomienky skôr negatívne a nechápu, načo sa venujem niečomu čo už nezmením...

Mal som však šťastie, že práve cez rodokmeň som objavil svoju príbuznú zo 6. kolena, ktorá sa tiež venuje genealógií a taktiež si dala robiť atDNA testy. Posledný spoločný predok v 6. generácií sa podpísal na naozaj veľmi nízkej zhode...dokonca tak nízkej, že niektorý praľuďia mi ukázali rovnaké číslo. Čo môže byť dôkazom nevery, ale aj bežnej genetiky...

MC
Napísať odpoveď