Vyskum mlynarov Slovensku

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Používateľov profilový obrázok
Marcel
Člen
Člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 14 Jan 2013, 20:03
Predkovia z oblasti: Rajecká Lesná, Ladce, Kolárovice, Váhovce, Plumlov
Bydlisko: Nürnberg

Dobry den,

obraciam sa na forum s nadejou, ze je to niekto skusenejsi ako ja v oblasti vyskumu mlynarov na Slovensku.

Moj predok Jozef Ribarik sa narodil niekedy okolo roku 1845, miesto narodenia nezname, a niekedy pred rokom 1872 sa ozenil nevedno kde s Mariou Halczumberger.

Jozef vsak zomrel 30. 7. 1872 v Rajeckej Lesnej vo veku 27 rokov. V jeho zapise o umrti sa spomina, ze bol mlynar. Jozefovi a Marii sa narodila dcera Anna dna 30. 11. 1872 (v zapise o narodeni nie je poznamka, ze by bola posthuma). Maria sa potom vydala 3. 9. 1872 v Rajeckej Lesnej za Frantiska Solina, ktory bol podla zapisu tiez mlynarom. Narodila sa im spolu dcera v roku 1874 a niekedy potom sa prestahovali do Suje, kde Maria v roku 1878 vo veku 27 rokov zomrela.

Ako adresa v Rajeckej Lesnej je konzistentne zadana Rajecka Lesna, dom c. 124, co predpokladam, ze bol mlyn.

Moja otazka znie, ako by som mohol zistit, odkial Jozef a Maria pochadzali? Na FS som nasiel zopar zaznamov roznych Jozefov Ribarikov, ale pre Mariu existuju len dva indexy, oba pri narodeni jej dvoch deti.

Dakujem za akekolvek navrhy.
Palo
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 131
Dátum registrácie: 11 Jan 2017, 08:36
Predkovia z oblasti: Hansen, Hanzen - Schleswig Holstein, Tesáre, Podbrezová. Siegel-Starý Maletín,Mírov. Frirtscher-Studená Loučka. Duschek - C Z - Dub-Kondrac, Nováky, Kamenec p. Vtáčnikom. Košťál - Oponice . M asár - Dolné Vestenice

Zdravím,

Jediný odkaz na int. na priezvisko Halczumberger je

https://www.myheritage.sk/research/coll ... MyHeritage

Možno Vám to pomôže. Mám pocit, že Mária mohla byť židovka, ktorá konvertovala na kat.
čo sa týka Ribárika, asi by som sa kocentroval na matriky z okolia Žiliny. Smola, že nie je k dispozícii census 1869. Ešte je možnosť prezrieť pozemkové knihy, ak nejaké existujú. Veľa šťastia...
Palo
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 131
Dátum registrácie: 11 Jan 2017, 08:36
Predkovia z oblasti: Hansen, Hanzen - Schleswig Holstein, Tesáre, Podbrezová. Siegel-Starý Maletín,Mírov. Frirtscher-Studená Loučka. Duschek - C Z - Dub-Kondrac, Nováky, Kamenec p. Vtáčnikom. Košťál - Oponice . M asár - Dolné Vestenice

Ešte niečo, v Kamennej Porube bol mlyn, ktorý patril rodine Ribárik.

http://www.e-obce.info/kamennaporuba/do ... 545483.pdf

Tu je pravdepodobne Váš Jozef Ribárik nar. 09.11.1845 ( Jeho otec bol mlynár)

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

V Kamennej Porube bola dosť veľká komunita židovského obyvateľstva.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 893
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Marcel napísal: 20 Feb 2019, 12:53 ...Moja otazka znie, ako by som mohol zistit, odkial Jozef a Maria pochadzali?...
S prekladom v tejto Vašej téme viewtopic.php?f=22&t=8583&hilit=Svadba+v+Belusi by som pracovala aj s verziou, že matka nevesty pochádzala z Moravy.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 893
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Marcel napísal: 20 Feb 2019, 12:53 ...Ako adresa v Rajeckej Lesnej je konzistentne zadana Rajecka Lesna, dom c. 124, co predpokladam, ze bol mlyn...
Jednu zmienku som našla v zápise, ktorý sa viaže k roku 1882 - "Ludvik Josephus molitor Frivald No. 124 mola superior" (horný mlyn).
Používateľov profilový obrázok
Marcel
Člen
Člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 14 Jan 2013, 20:03
Predkovia z oblasti: Rajecká Lesná, Ladce, Kolárovice, Váhovce, Plumlov
Bydlisko: Nürnberg

milestone napísal: 01 Mar 2019, 02:27
Marcel napísal: 20 Feb 2019, 12:53 ...Ako adresa v Rajeckej Lesnej je konzistentne zadana Rajecka Lesna, dom c. 124, co predpokladam, ze bol mlyn...
Jednu zmienku som našla v zápise, ktorý sa viaže k roku 1882 - "Ludvik Josephus molitor Frivald No. 124 mola superior" (horný mlyn).
S velkym oneskorenim dakujem. Vidim podla Vasich hladanych priezvisk, ze v Rajeckej Lesnej skumate pravdepodobne tiez. Ja som skusal hladat aj nejake koncesie na mlyny v archive v Bytci, ale nic som nenasiel. Neviete nahodou, ci sa nieco take niekde nezachovalo?
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 893
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Marcel napísal: 27 Mar 2020, 09:53 ...Ja som skusal hladat aj nejake koncesie na mlyny v archive v Bytci, ale nic som nenasiel...
Osobne som takéto úradné povolenie na oprávnenie vykonávať živnosť, dohľadávala v ŠA v PB. Sú to knihy veľkosti A3. Archívny fond má názov "OÚ Ilava, Živnostenský register A - remeselné živnosti (1885-1922)".
Odporúčam Vám, kontaktujte ŠA v Žiline, Framborská 9, teda podľa príslušnosti Raj. Lesnej k okresu, a opýtajte sa na takýto archívny fond.

V rodokmeni nemám žiadneho mlynára. Vo Vašom prípade asi nijako nevyužijete informácie od nemenovaného nadšenca, ale človek nikdy nevie. ;) Či sú 100 %-né, Vám zaručiť neviem.

V Rajeckej Lesnej vyše cintorína (nachádza sa tam len jeden) je bývalý "Fabanovský" mlyn, zostala len mlynica. "Solinovský" mlyn údajne kúpil na prelome 20. storočia istý p. Lietavec. Bol na úplne hornom konci dediny, skoro pred vstupom do (neviem akej) doliny. Ďalším mlynárom bol údajne istý p. Buoc. Či bol zároveň aj vlastníkom a kde mlyn stál, mi nevedel bližšie lokalizovať.
Používateľov profilový obrázok
Marcel
Člen
Člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 14 Jan 2013, 20:03
Predkovia z oblasti: Rajecká Lesná, Ladce, Kolárovice, Váhovce, Plumlov
Bydlisko: Nürnberg

milestone napísal: 27 Mar 2020, 23:34
Marcel napísal: 27 Mar 2020, 09:53 ...Ja som skusal hladat aj nejake koncesie na mlyny v archive v Bytci, ale nic som nenasiel...
Osobne som takéto úradné povolenie na oprávnenie vykonávať živnosť, dohľadávala v ŠA v PB. Sú to knihy veľkosti A3. Archívny fond má názov "OÚ Ilava, Živnostenský register A - remeselné živnosti (1885-1922)".
Odporúčam Vám, kontaktujte ŠA v Žiline, Framborská 9, teda podľa príslušnosti Raj. Lesnej k okresu, a opýtajte sa na takýto archívny fond.

V rodokmeni nemám žiadneho mlynára. Vo Vašom prípade asi nijako nevyužijete informácie od nemenovaného nadšenca, ale človek nikdy nevie. ;) Či sú 100 %-né, Vám zaručiť neviem.

V Rajeckej Lesnej vyše cintorína (nachádza sa tam len jeden) je bývalý "Fabanovský" mlyn, zostala len mlynica. "Solinovský" mlyn údajne kúpil na prelome 20. storočia istý p. Lietavec. Bol na úplne hornom konci dediny, skoro pred vstupom do (neviem akej) doliny. Ďalším mlynárom bol údajne istý p. Buoc. Či bol zároveň aj vlastníkom a kde mlyn stál, mi nevedel bližšie lokalizovať.
Ten fond by mi mohol pomoct, pretoze Zilina a Bytca si mi prehadzuju ako horuci zemiak. V Ziline si myslia, ze pre mna nic nemaju a v Bytci nevedia, ktore fondy by to mohli byt. Tak s takouto presnejsou informaciou by to mohlo byt lahsie, aj ked ja budem potrebovat nieco okolo roku 1872.

Ten Solinsky mlyn by mal byt tym 'mojim', pretoze ked Ribarik zomrel, tak sa vdova vydala za Solina a spolu sa neskor prestahovali do Suje, kde ona zomrela a on sa spolu s rodinou presunul do Beluse.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 893
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Marcel napísal: 20 Feb 2019, 12:53 ...Moja otazka znie, ako by som mohol zistit, odkial Jozef a Maria pochadzali?...
Ich dcéru Annu Rybárikovú máte už dohľadanú týmto sobášom https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443 . Tu ma zaujal fakt, že v čase jej sobáša, mala Anna de facto za rodičov otčima a macochu. Tu Vám nepomôže štátna civilná matrika, lebo tie sú v pobočkách ŠA väčšinou od októbra 1895.

Dcéra Rozália rod. Solinová - ťažko povedať, kde sa vydávala, a ak sa vôbec vydala. Či ešte v Raj. Lesnej, alebo v Beluši, kam sa ako rodina presťahovali, alebo v úplne inej farnosti. Do úvahy prichádzajú št. civil. matriky buď v ŠA v ŽA, alebo v ŠA v PB. Pri troche šťastia, by ste mohli zistiť zo záznamu, odkiaľ pochádzala jej matka Mária. Skôr by som začala v ŠA v PB.

Dcéra Hermína rod. Solinová - v cirkevnej matrike je na konci poznámka, že sa vydala za Jána Waltera 04. apríla 1948 v Trenčianskej Teplej https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 3AKH74-JJT . Matematika nepustí, mala už 72 rokov. Pokúste sa, získať údaj z knihy sobášov, odkiaľ pochádzala jej matka Mária. Čo sa týka zdokladovania príbuzenského vzťahu, je to na Vás. Možno bude stačiť milý a vysvetľujúci telefonát s pani matrikárkou.

Heslo: Ján Walter, Trenčianska Teplá.
Špekulujem - tu je miesto odpočinku istého Jána Waltera s manželkou Alžbetou http://www.virtualnycintorin.sk/zosnuli?id=24&s=walter . Na FS som ho dohľadala aj s Alžbetou, ona pochádzala z farnosti Šarfia. Žiaľ, nemám záložky. Zomrela v roku 1945, zatiaľ to vyzerá sľubne, že Ján W. sa mohol oženiť v roku 1948 ako vdovec, ako nám hovorí poznámka pri narodení Hermíny. Otázka znie, kde je pochovaná Hermína? Rozklikla som si číslo hrobu a prekvapil ma nájomca. :)

Ak nezískate údaje o matke Hermíny - Márii Rybárikovej rod. Halczumbergerovej z knihy sobášov, bude asi nutné, chytať sa aj slamky, a zistiť si niečo o nájomcovi v rámci možností, či má/majú nejakú znalosť o pochovanej rodine W.
Používateľov profilový obrázok
Marcel
Člen
Člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 14 Jan 2013, 20:03
Predkovia z oblasti: Rajecká Lesná, Ladce, Kolárovice, Váhovce, Plumlov
Bydlisko: Nürnberg

milestone napísal: 29 Mar 2020, 01:49
Marcel napísal: 20 Feb 2019, 12:53 ...Moja otazka znie, ako by som mohol zistit, odkial Jozef a Maria pochadzali?...
Ich dcéru Annu Rybárikovú máte už dohľadanú týmto sobášom https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443 . Tu ma zaujal fakt, že v čase jej sobáša, mala Anna de facto za rodičov otčima a macochu. Tu Vám nepomôže štátna civilná matrika, lebo tie sú v pobočkách ŠA väčšinou od októbra 1895.

Dcéra Rozália rod. Solinová - ťažko povedať, kde sa vydávala, a ak sa vôbec vydala. Či ešte v Raj. Lesnej, alebo v Beluši, kam sa ako rodina presťahovali, alebo v úplne inej farnosti. Do úvahy prichádzajú št. civil. matriky buď v ŠA v ŽA, alebo v ŠA v PB. Pri troche šťastia, by ste mohli zistiť zo záznamu, odkiaľ pochádzala jej matka Mária. Skôr by som začala v ŠA v PB.

Dcéra Hermína rod. Solinová - v cirkevnej matrike je na konci poznámka, že sa vydala za Jána Waltera 04. apríla 1948 v Trenčianskej Teplej https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 3AKH74-JJT . Matematika nepustí, mala už 72 rokov. Pokúste sa, získať údaj z knihy sobášov, odkiaľ pochádzala jej matka Mária. Čo sa týka zdokladovania príbuzenského vzťahu, je to na Vás. Možno bude stačiť milý a vysvetľujúci telefonát s pani matrikárkou.

Heslo: Ján Walter, Trenčianska Teplá.
Špekulujem - tu je miesto odpočinku istého Jána Waltera s manželkou Alžbetou http://www.virtualnycintorin.sk/zosnuli?id=24&s=walter . Na FS som ho dohľadala aj s Alžbetou, ona pochádzala z farnosti Šarfia. Žiaľ, nemám záložky. Zomrela v roku 1945, zatiaľ to vyzerá sľubne, že Ján W. sa mohol oženiť v roku 1948 ako vdovec, ako nám hovorí poznámka pri narodení Hermíny. Otázka znie, kde je pochovaná Hermína? Rozklikla som si číslo hrobu a prekvapil ma nájomca. :)

Ak nezískate údaje o matke Hermíny - Márii Rybárikovej rod. Halczumbergerovej z knihy sobášov, bude asi nutné, chytať sa aj slamky, a zistiť si niečo o nájomcovi v rámci možností, či má/majú nejakú znalosť o pochovanej rodine W.
Musim sa priznat, ze az doteraz ma vobec nenapadlo, skusit to vyriesit pomocou nevlastnych surodencov. Rozalia sa pravdepodobne vydavala tiez v Belusi, pretoze otec Frantisek sa s novou zenou Annou prestahovali do Beluse niekedy medzi rokmi 1879 (narodenie dcery Frantisky v Suji) a 1882 (narodenie dalsej dcery Marie v Belusi). Herminu som povodne v tej matrike pre Rajec vobec nenasiel, ale vyskusam Tr. Teplu, mozno mi na cestne slovo poskytnu ciastocne informacie.

V PB v archive ma uz poznaju, kedze som priamo z mesta, takze tam prechadzanie matrik nebude problem, snad Rozaliu najdem v nich, kedze v tych skorsich 1890 - 1895 nie je.

Dakujem mnohokrat za tolko pomoci, snad aspon jeden z moznych smerov pomoze.
Napísať odpoveď