Potvrdenie faktov z knihy

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
milosu
Člen
Člen
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 29 Máj 2016, 12:25
Predkovia z oblasti: Zupy Gemer, Malohont, Zvolen, Nitra

Dobry den.
Poprosil by som o nasmerovanie, ako a kde by som sa mohol dostat k zaznamom, ktore by mali niekde byt, ale o ktorych neviem skoro nic. Tu je pribeh.
Pavel Horvath uverejnil v Genalogicko-heraldickom hlase, rocnik 1, 1/1991 clanok Povod a erb zemianskej rodiny Bernolakovcov zo Slanice. Pise sa tam o Eliasovi, ktory odisiel so svojimi detmi Andrejom, Matusom a Zuzanou do Pilisu. Odtial sa potom vratil na Oravu do Bobrova, kde zomrel. Tato cast clanku nema uvedeny zdroj, z ktoreho autor cerpal. Umrtia bratov som v Pilisi nasiel, narodili sa okolo roku 1700. Matriky (Slanica, Bobrov) zacinaju neskor ako predpokladane narodenia bratov ci umrtie Eliasa. Je nejaky sposob ako tieto udaje potvrdit? Verim tomu, co je v clanku napisane, a myslim, ze je to dostatocne vierohodny zdroj na to, aby som to cele prevzal do svojho rodokmena, ale ak by sa podarilo zdokumentovat aj narodenie bratov alebo umrtie Eliasa, zapadol by dalsi kamienok do mozaiky.
Za akykolvek impulz dopredu dakujem.
Milos
Používateľov profilový obrázok
harmi1930
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 250
Dátum registrácie: 09 Jún 2017, 15:56
Predkovia z oblasti: Podlužany/Tekovská Nová Ves (Nová Dedina), Pezinok/Častá/Ch.Grob, Smolník (pri Snine)

Nejaki Bernolakovci (Brnyolak a podobne skomoleniny) v Slanici podla prvej strany supisu 1715 boli naozaj majetnejsi nez zvysok, co je naznak toho, ze mohli byt zemianska rodina (Andrej a Matej), na druhej strane supisu je Elias a Mikulas uz maju majekty porovnatelne so zvyskom. A kedze vsetci 4 su v supise uvedeni, asi mozeme predpokladat, ze hospodarili kazdy na svojom a teda ze v case supisu mali aspon ~20 rokov. Ale nie su z toho jasne ich rodinne prepojenia a ani vek.

http://adatbazisokonline.hu/en/adatbazi ... -osszeiras
Árva-Szlanicza

PH
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

harmi1930 napísal: 13 Sep 2018, 12:36 Nejaki Bernolakovci (Brnyolak a podobne skomoleniny) v Slanici podla prvej strany supisu 1715 boli naozaj majetnejsi nez zvysok, co je naznak toho, ze mohli byt zemianska rodina (Andrej a Matej), ...
Supis 1715 sa tykal iba poddanych.
milosu
Člen
Člen
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 29 Máj 2016, 12:25
Predkovia z oblasti: Zupy Gemer, Malohont, Zvolen, Nitra

Ten supis z 1715, tak ako ste povedali, mnoho svetla nepriniesol. Vyzera to, ze k nejakym info sa bude dat dopracovat iba z dokumentov o dokazovani slachtictvam ktore su v statnych archivoch, co je zatial pre mna neuskutocnitelne. Citovany clanok je uz nejakych 27 rokov stary, preto som skusal, ci niekto nahodou podrobnejsie nedopracoval rodokmen A. Bernolaka alebo ci niekto nevie o nejakych alternativnych zdrojoch. V kazdom pripade skutocne dakujem za Vase odpovede.
belo
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 09 Jan 2016, 21:00
Predkovia z oblasti: Leštiny, Osádka, Pokryváč, Srňacie, Vyšný Kubín.

Možno ju poznáte (ja nie), v tejto knihe by mala byť problematika Bernolákovcov spracovaná podrobne:
http://www.dejiny.sk/knihy/hp.htm
V ukážke je zhrnutý aj doterajší výskum života a diela Antona Bernoláka
milosu
Člen
Člen
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 29 Máj 2016, 12:25
Predkovia z oblasti: Zupy Gemer, Malohont, Zvolen, Nitra

belo napísal: 23 Sep 2018, 17:07 Možno ju poznáte (ja nie), v tejto knihe by mala byť problematika Bernolákovcov spracovaná podrobne:
http://www.dejiny.sk/knihy/hp.htm
V ukážke je zhrnutý aj doterajší výskum života a diela Antona Bernoláka
Dakujem, tuto knihu nepoznam.
fefefe
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 239
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:58
Predkovia z oblasti: Kubaš,Peldik z Brezy, Greňo z Lomnej, Páterek z Beňadova, Kobida z Bobotu, Závodský z Motešíc, Fodora, Šiarik z Hradišťa, Korencsik z Topoľčian,

Mám túto knihu požičanú, ak niečo z nej potrebujete vedieť, napíšte.
Napísať odpoveď