Ferdinand Cerman, Kezmarok (1890-1939)

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
tomas.michalik
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 20 Okt 2018, 12:29
Predkovia z oblasti: Chynorany, okolie Topolcian, Lendak, Kezmarok

dobry den,
nie je tu prosim niekto,kto sa vyzna do realii medzivojnoveho a vojnoveho Kezmarku? Mojim pradedom bol Ferdinand Cerman,Cech zo severnych Ciech,ktory do KK prisiel okolo 1925 a neskor tu prevadzkoval tzv.
cermanovsky mlyn. Zomrel za dodnes nevyjasnenych okolnosti zaciatkom oktobra 1939,po vysluchu na policajnej stanici. Nebol Zid,bol vsak Cech a pritom podnikatel. Nikto z rodiny nic nevie,je to cele tabu tema. Pozeral som archivny fond "Kezmarska polnohospodarska a priemyselna akciova spolocnost v Kezmarku" v Levoci,ale tam su suche pravne dokumenty a obchodne vykazy.
Budem vdacny za akukolvek odpoved.

Tomas Michalik, Trencin
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Choďte tam ešte raz a pozrite fond žandárskej stanice. Ale toto asi bude on: http://digitalna.kniznica.info/zoom/345 ... 2,1410,927
Ale časovanie nesedí, je to z augusta 1936. No na druhej strane, rodinné legendy majú často chyby.
tomas.michalik
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 20 Okt 2018, 12:29
Predkovia z oblasti: Chynorany, okolie Topolcian, Lendak, Kezmarok

dakujem velmi pekne,ale tuto sa budu mylit asi noviny. o tej zrazke viem z kroniky zandarskej stanice,zo 4 mal jeden zomriet hned,druhy o den neskor v nemocnici, Ferdinand Cerman to rozchodil (viem to urcite,figuruje este v organoch spolocnosti,za ktoru podpisoval do juna 1939) a jeden bol zraneny lahko. ale dakujem za zdroj,o tych novinach som nevedel. pozriem,ci cosi nepisali aj na prelome septembra a oktobra 1939. FC bol pomerne vyznamnym obcanom KK (ziaden top ani elita,ale zas ziadna luza), jeho smrt by asi nebola uplne idignorovana.
Napísať odpoveď