V roku 2014 sme založili občianske združenie Genealogický inštitút Slovenska. Venujeme sa rôznym dobrovoľníckym aktivitám – na stránke uverejňujeme zaujímavé články na tému rodinnej histórie, genealógie, či tvorby rodokmeňov, prevádzkujeme genealogické forum, vytvorili sme genealogický slovník, organizujeme stretnutia genealógov.

V tomto roku sa môžeme po prvý raz uchádzať aj 2 percentá z daní. Ak sa vám páči, čo robíme a ak máte pocit, že naša aktivita má zmysel, môžete nás podporiť. Ďakujeme!
CHCEM VEDIEŤ VIAC O MOŽNOSTI PODPORIŤ GENI.SK

Poplatky Turkom

Vlado
Veterán
Veterán
Príspevky: 340
Dátum registrácie: 02 Nov 2017, 21:00
Predkovia z oblasti: Tirpák, -Vojčice, Sečovská Polianka, Vranov n.T., Sečovce, Udavské

Poplatky Turkom

Príspevok od užívateľa Vlado » 07 Nov 2018, 21:33

Dobrý večer,

prosím vás, viete mi poradiť, kde by som mohol nájsť, či už na hungaricane alebo v nejakej tej odbornej literatúre niečo o stredovekých poplatkoch Turkom? Vo viacerých knihách som čítal, ako tá či oná obec platila v tom či onom roku poplatky Turkom, len aby boli "za dobre" s nimi, ale nikde som sa nedopátral odkiaľ tí autori nabrali tie konkrétne roky a už vôbec nie koľko sa platilo...
Asi najstaršiu "zmienku" o poplatkoch som našiel v knihe "Vlastivedný slovník obcí Slovenska", vydaný v 1978, ale aj títo autori museli odnekadiaľ čerpať údaje.
No viem, že tie roky budú vychádzať z tureckých daňových súpisov priamo pramene budú v maďarských archívoch, nakoľko sídla tureckých správnych celkov, ktoré vyberali v našom okolí dane boli na území dnešného Maďarska s výnimkou snáď krátkej epizódy fiľakovského sandžaku. Tieto súpisy spracovával Blaškovič Jozef, ale neviem či všetky, k nemu som sa ešte nedopátral,
V historickom časopise, asi ročník 1956 bol článok, ktorý sa venoval tureckým prameňom pre Slovensko, možno tam niečo bude, ale tento časopis zatiaľ nemám. Okrem toho vydavateľstvo Pavla Dvořáka pred cca 10 rokmi vydalo edíciu prameňov k dejinám Slovenska a dva zväzky sa venujú osmanskému obdobiu (to som začal čítať).


Vlado.Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 10 neregistrovaných