Poplatky Turkom

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Vlado
Veterán
Veterán
Príspevky: 521
Dátum registrácie: 02 Nov 2017, 21:00
Predkovia z oblasti: Tirpák, -Vojčice, Sečovská Polianka, Vranov n.T., Sečovce, Udavské

Dobrý večer,

prosím vás, viete mi poradiť, kde by som mohol nájsť, či už na hungaricane alebo v nejakej tej odbornej literatúre niečo o stredovekých poplatkoch Turkom? Vo viacerých knihách som čítal, ako tá či oná obec platila v tom či onom roku poplatky Turkom, len aby boli "za dobre" s nimi, ale nikde som sa nedopátral odkiaľ tí autori nabrali tie konkrétne roky a už vôbec nie koľko sa platilo...
Asi najstaršiu "zmienku" o poplatkoch som našiel v knihe "Vlastivedný slovník obcí Slovenska", vydaný v 1978, ale aj títo autori museli odnekadiaľ čerpať údaje.
No viem, že tie roky budú vychádzať z tureckých daňových súpisov priamo pramene budú v maďarských archívoch, nakoľko sídla tureckých správnych celkov, ktoré vyberali v našom okolí dane boli na území dnešného Maďarska s výnimkou snáď krátkej epizódy fiľakovského sandžaku. Tieto súpisy spracovával Blaškovič Jozef, ale neviem či všetky, k nemu som sa ešte nedopátral,
V historickom časopise, asi ročník 1956 bol článok, ktorý sa venoval tureckým prameňom pre Slovensko, možno tam niečo bude, ale tento časopis zatiaľ nemám. Okrem toho vydavateľstvo Pavla Dvořáka pred cca 10 rokmi vydalo edíciu prameňov k dejinám Slovenska a dva zväzky sa venujú osmanskému obdobiu (to som začal čítať).


Vlado.
S pozdravom ostáva Vlado
Napísať odpoveď