Rímskokatolícke diecézy

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Používateľov profilový obrázok
Obsivan
Člen
Člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 18 Máj 2013, 10:38
Predkovia z oblasti: Terchova, Teplička nad Váhom, Gbeľany, Bela, Mojš, Riečnica

Zdravím,

vedel by mi niekto poradiť či existuje nejaká stránka alebo publikácia ktorá zaznamenáva historické delenie rímskokatolíckych diecéz? Primárne ma zaujíma Žilinský kraj ktorý bol delený na Banskobystrickú, Nitriansku a Spišskú diecézu. Neviem či boli tieto hranice statické alebo sa v priebehu času menili a vzhľadom na to že by som chcel preskúmať Biskupské archívy tak by táto informácia bola veľmi nápomocná.

Za akúkoľvek radu vopred ďakujem.
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Tieto hranice boli veľmi stabilné. Turiec patril celý do Banskej Bystrice. Orava a Liptov patrili a aj patria pod Spišskú diecézu a zvyšok Žilinského kraja - teda Trenčianska župa patrila do Nitrianskej diecézy.

Banskobystrická a Spišská diecéza vznikli za panovania Marie Terezie oddelením od Ostrihomskej diecézy. Nitrianska diecéza mala svoj čudný tvar od svojho obnovenia v 12. storočí.

Laco
Používateľov profilový obrázok
Obsivan
Člen
Člen
Príspevky: 78
Dátum registrácie: 18 Máj 2013, 10:38
Predkovia z oblasti: Terchova, Teplička nad Váhom, Gbeľany, Bela, Mojš, Riečnica

Ďakujem za odpoveď
Napísať odpoveď