Zapis rozrodu

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
homer
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 18 Feb 2013, 18:24
Predkovia z oblasti: Vrutky, Strba, Vikartovce

Zaujimalo by ma, ci niekto riesil system zapisu rozrodu (a jeho specialnej formy rodostromu) vo forme, ktora by bola lahko publikovatelna v tlacenom formate knihy (napr. A4 alebo A5). Ide mi o zapis velkeho mnozstva generacii, ktory sa moze rozrast az na niekolko stoviek ci tisicok clenov. Samozrejme ze najjednoduchsia forma je klasicky "strom", aky pouziva napriklad Ivan Nagy v 13 dieloch svojej Magyarország Családai. Problem s tymto zapisom je ten, ze pri vacsom mnozstve generacii musi byt "rozbity" do mensich stromov s odkazmi na pokracovanie. Ak by sme chceli zobrazit prilis velky rozsah stromu, pismo by muselo byt prilis drobne a bolo by necitatelne. Takisto je problem so samotnym zapisom "stromu" - ako jednotlive ciary, spajajuce surodencov a rodicov kreslit alebo znazornit znakmi z klavesnice. Je to pracne a zdlhave. V tomto formate taktiez nie je mozne zachytit (z dovodu nedostatku miesta) akekolvek dalsie udaje o danych osobach. Cely system sa stava pomerne neprehladny. Ako priklad uvadzam tento obrazok:
tab1.jpg
tab1.jpg (57.91 KiB) 3005 zobrazení
Vsimol som si, ze niektori profesionalni historici pouzivaju system zapisu pomocou velkych a malych pismen A, B, C ... a, b, c ... a cislic 1, 2, 3. Bohuzial presny popis tohoto systemu som nikde nenasiel. Nenachadza sa ani v publikacii Orosova-Sismis - Rodove postupnosti a ich graficky vyvoj, ani vo vybornej publikacii nasich kolegov Juraja Snopeka a Mareka Tettingera - Ako si zostavit rodokmen. Ako priklad takehoto systemu uvadzam zapis doc. Frederika Federmayera:
tab2.jpg
tab2.jpg (154.76 KiB) 3005 zobrazení
Tento system sice nie je na prvy pohlad taky prehladny, ako klasicke "stromy", ale je vyborny na prepis v kniznej podobe a predpokladam, ze umoznuje absolutne presny zaznam a identifikaciu kazdeho clena rodu so vsetkymi udajmi a podrobnostami a v pripade potreby aj rekonstrukciu (cize rozkreslenie) stromu v klasickom formate.
Bol by som rad keby mi niekto poradil, kde sa daju najst presne zasady a principy uvedeneho zapisu, pripadne ako ste problem velkeho rodostromu v knihe riesili vy.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Podľa môjho názoru nič lepšie, ako to, čo ste uviedli ako druhé, nevymyslíte. Akurát že, podľa mňa, na tejto stránke je ten istý systém, ale prehľadnejšie zapísaný a na prvý pohľad je zrejmý systém: http://genealogy.euweb.cz/hung/esterhazy1.html

Priznám sa, že do knihy sa nedalo vtesnať viacero vecí, ktoré by si možno zaslúžili pozornosť, pretože sme boli limitovaní počtom strán. Z toho dôvodu sme do nej uviedli, pokiaľ možno, najpodstatnejšie veci pre bežných ľudí, ktorí chcú začať pátrať po predkoch. Mierne je načrtnutý podobný, vyššie spomenutý systém (ibaže len v číselnom ponímaní) v kapitole o papierovej evidencii na str. 174 a 175.
homer
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 18 Feb 2013, 18:24
Predkovia z oblasti: Vrutky, Strba, Vikartovce

Samozrejme ze som nechcel vymyslat nic nove. Skor ma zaujimalo, ci niekde neexistuje nejaka "norma", popis systemu, kedy sa pouzivaju velke a kedy male pismena a cisla. Myslel som si, ze niekde na univerzite to maju historici rozpracovane a ucia to studentov.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

homer napísal: 02 Dec 2018, 19:01 Samozrejme ze som nechcel vymyslat nic nove. Skor ma zaujimalo, ci niekde neexistuje nejaka "norma", popis systemu, kedy sa pouzivaju velke a kedy male pismena a cisla. Myslel som si, ze niekde na univerzite to maju historici rozpracovane a ucia to studentov.
Aha, rozumiem. Skúsim sa niekde popýtať a v priebehu týždňa Vám dám vedieť.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Oslovil som pána Šišmiša. Ten sa vyjadril, že je to jeden zo zaužívaných spôsobov, používaný už skôr, populárny najmä v prácach o vysokej šľachte. Keďže sa u nás používa len veľmi zriedka, preto zrejme nebol zaradený do uvedenej publikácie. Nikde však nie sú uvedené presné špecifikácie. Je to vec výberu a použitia.
homer
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 18 Feb 2013, 18:24
Predkovia z oblasti: Vrutky, Strba, Vikartovce

Dakujem. Tak si budem asi musiet vytvorit system sam :)
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
existuje ešte jeden podobný systém ako ten, ktorý používajú na zápis šľachtických genealógií. Ide o systém používaný na zápis potomkov konkrétnej osoby v teoreticky neobmedzenom počte generácií. Vyzerá nasledovne:
Prvej osobe v najstaršej generácii priradíte číslo 1 (ak by ste v najstaršej generácii mali viac osôb, tak ich postupne označíte číslicami 1, 2, 3, atď.). Následne v druhej generácii budú mať všetci potomkovia osoby č. 1 dvojciferné číslo, a to 11, 12, 13, 14, 15 atď (teda deti osoby č. 2 z najstaršej generácie budú mať číslo 21, 22, 23 ...). Týmto spôsobom budete pokračovať ďalej, tzn. deti osoby č. 12 budú značené číslicami 121, 122, 123 ... Výhodou tohto systému je, že počet číslic predstavuje počet generácií, tzn. po prečítaní čísla viete okamžite zistiť, o ktorú generáciu potomkov najstaršej osoby ide. V prípade, že má niektorá osoba viac ako deväť detí, zvyknú sa spravidla dvojciferné čísla oddeliť pomlčkou, resp. dvomi bodkami (a teda napr. 10. a 11. dieťa osoby č. 123 bude 123.10. a 123.11.), vďaka čomu sa nemôžete pomýliť. Zároveň vzájomným porovnaním čísel dvoch osôb viete okamžite posúdiť, ako veľmi sú príbuzní.
Nevýhodou tohto systému môže byť relatívne rozsiahly číslicový systém v prípade, že napr. uvádzate 10. či 11. generáciu potomkov najstaršej osoby v rodokmeni. Obdobne, bez vytvorenia vlastných doplnkových značiek nie je v tomto systéme možné odlíšiť deti jedného otca, ktoré pochádzajú od viacerých manželiek.
Dúfam, že som to vysvetlil jasne, ak nie, pokojne napíšte.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
homer
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 18 Feb 2013, 18:24
Predkovia z oblasti: Vrutky, Strba, Vikartovce

Mozny je aj uplne jednoduchy zapis, ktory som videl v spracovani jedneho knaza. Schema je jednoducha. Nepouziva ziadne pismena ani cisla. Zacina od prveho znameho predka a potomkovia sa zapisuju pod seba v casovom poradi s troma udajmi (ak su zname) - datum narodenia, datum sobasa, datum umrtia. Cize teoreticky by sa kazdy muzsky potomok mal objavit 2x - raz ked sa narodil a druhy krat ked bol rodic.
zap.jpg
Tento system ale neumoznuje pridat viac informacii k danej osobe a je z hladiska prehladnosti pouzitelny len pre mensie rodiny. Zrejme budem musiet cely rod rozdelit do mensich vetiev (co sa samozrejme aj realne dialo) a kazdu vetvu zapisovat a cislovat separatne.
Vdaka za prispevky.
anastasia
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 11 Nov 2018, 13:02
Predkovia z oblasti: Liptov

Tu je nejaké zhrnutie spôsobov číslovania osôb v rodokmeni
v anglickom jazyku: a tu je preklad: zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Genealogi ... ng_systems

Anastasia
Napísať odpoveď