babička z Prešova

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
lupusminor
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 22 Mar 2019, 10:45
Predkovia z oblasti: Prešov

Dobrý den!

Zpracovávám rodokmen naší rodiny, práce je s tím spousta, jistě víte. Moje babička byla Slověna, pravděpodobně narozená v Prešově. Mám o ní velmi málo dat. Zkoušel jsem hledat na familysearch, ale bez výsledku. Nevím, jestli špatně hledám, nebo se tam vůbec nenachází. Prosím tedy zdejší zkušenější badatele o radu, kde hledat, případně zda to má vůbec cenu.

Babička se jmenovala za Josefa Lindnerová rozená Mihóková, narodila se asi v Prešově asi v roce 1906. S manželem něměli žádné děti. Byl státní zaměstnanec, pošťák, a působil snad v Českém Těšíně, pak v Brně. Za války byl popraven, a nikdo v rodině o něm nic moc neví. Takže získat údaje přes jejich svatbu bude obtížné. Další vodítko je její sestra, Ilona Kalinayová, rozená Mihóková, o které vím, že si vzala strojvůdce Štefana Kalinaye, a žila dlouho v Prešově na adrese Rumanova 20.

Je mi jasné, že hledání by bylo komplikované, i kdybych měl hledat u nás v Čechách, kde se již docela orientuji v síti archivů. Prosím o jakoukoliv radu, kde začít hledat, kam se případně obrátit.

Děkuji.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
pátranie môže byť vo Vašom prípade trochu komplikovanejšie. Priezvisko Mihok / Mihók je v okolí Prešova pomerne rozšírené, o to lepšie by bolo, keby ste poznali presné miesto jej narodenia. To by teoreticky mohlo byť uvedené aj v jej úmrtnom zázname, ale predpokladám, že na to ste prišli aj sám.
Podobne rok narodenia je na Slovensku na rozhraní živých matrík uložených na matričnom úrade a matrík uložených v sieti štátnych archívov. Vo Vašom prípade bude teda vhodné kontaktovať súčasne Štátny archív v Prešove a Matričný úrad v Prešove a požiadať ich o vyhľadanie záznamu o narodení Jozefy Mihókovej. Kým v archíve bude stačiť aj mailom podaná žiadosť, na matrike budete musieť dokázať príbuzenský vzťah s Vašou starou mamou.
Za hľadanie by ste nemali platiť žiaden poplatok, iba za vystavenie rodného listu zaplatíte 5 eur.

Tu máte potrebné linky:
https://www.minv.sk/?statny-archiv-v-presove
https://www.presov.sk/oddelenie-matricneho-uradu.html

V prípade ďalších otázok nám pokojne napíšte.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
mano
Veterán
Veterán
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

Dobry den ,
len doplnim Patrika,ze ak by bol problem s identifikaciou miesta narodenia Vasej babicky ( napr.nie je uvedene v umrtnom liste ) , tak podla

https://cintoriny.sk/cintorin/mapa.php? ... BODY_Y=824

umrela jej sestra Helena Kalinajová 24.12.1994 ( manzel Stefan 8.4.1972 ) v Prešove a teda v zivej matrike Presova by Ste mohli ziskat z Heleninho umrtneho listu udaje o mieste jej narodenia - da sa predpokladat,ze aj Vasa babicka by mala mat rovnake

Info o Andelinovi Lindnerovi :

https://encyklopedie.brna.cz/home-mmb/? ... &load=3201

https://www.vets.cz/vpm/14912-hrob-antonin-behavy/
lupusminor
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 22 Mar 2019, 10:45
Predkovia z oblasti: Prešov

Děkuji za podnětné rady a doporučení. Přes babiččinu sestru bych se snad mohl dopátrat spíš než přes Andělína Lindnera. Záznam v encyklopedii Brna znám, ale domnívám se, že není přesný. V databázi kramerius jsem si dohledal zprávy z tisku, někde bývá uvedeno narození v Brně, jinde zase ve Velké Bíteši. V Brně je matrik hodně, v Bíteši jsem zatím nanašel žádného Lindnera. Zatím jsem napsal autorce hesla v encyklopedii, jestli by mi laskavě neobjasnila zdroj, ze kterého údaje čerpala.
mano
Veterán
Veterán
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

Najefektivnejsie bude pozriet do jej umrtneho listu ! Vsetky potrebne udaje - minimalne datum a miesto narodenia ,by tam mali byt a z tychto udajov sa da potom urcit , kde dalej na Slovensku hladat - ci v archive alebo na prislusnej matrike ,pod ktore konkretne miesto narodenia spada.
Ak umrtny list nemate, asi nebude problem ho ziskat ....

Alternativu so sestrou Helenou by som riesil az v pripade,ze babickino miesto narodenia nebude jasne .
lupusminor
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 22 Mar 2019, 10:45
Predkovia z oblasti: Prešov

Dobrý den!
Měli jste naprostou pravdu, že údaje o narození babičky získám nejsnáze z úmrtního listu. Samozřejmě jsem to věděl, ale máma tvrdila, že už nic takového nemá. Nakonec se ale cosi našlo. Mám k dispozici babiččin úmrtní list a rodný list táty.

Babička Josefa Mihoková (v otcově RL uvedená dlouze Mihóková), narozená 15.3.1909 v Prešově otci Štěpánu Mihókovi šafáři a matce Zuzaně rozené Dyacsovské. Všichni vyznání římsko katolického.

Existuje nějaká digitalizovaná matrika, kde bych mohl hledat dále, nebo mi nezbude než si dopisovat se Státním archivem v Prešově?

Děkuji.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4958
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

lupusminor napísal: 05 Apr 2019, 08:23 ....

Babička Josefa Mihoková (v otcově RL uvedená dlouze Mihóková), narozená 15.3.1909 v Prešově otci Štěpánu Mihókovi šafáři a matce Zuzaně rozené Dyacsovské. Všichni vyznání římsko katolického.

Existuje nějaká digitalizovaná matrika, kde bych mohl hledat dále, nebo mi nezbude než si dopisovat se Státním archivem v Prešově?

Děkuji.
Z toho roku nie, až od 1895, jedine RK pokrstení sú od r. 1898.
Napísať odpoveď