Vek v matrikách

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Franta
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 117
Dátum registrácie: 20 Mar 2019, 11:21

Priatelia, chcem sa opýtať. Je možné aby pri sobáši pán farár zapísal o dva roky neveste menej alebo viac ako skutočne podľa krsného listu mala. Stalo sa mi to pri dvoch záznamoch. Je to možné, lebo pri chlapoch mi to roky vychádzajú.
1. Svadba Anny Márie Satkovej nar. 20.08.1761
Svadba Anna Mária Satková dna 13.9.1786 z Dénesd..jpg
Pritom v zápise zo svadby by sa musela narodiť v roku 1759.

2 Svadba Kataríny Satkovej nar. 05.04.1766
Svadba Katarína Satková dňa 16.1.1787.jpg
Pritom v zápise zo svadby by sa musela narodiť v roku 1769.

Ďakujem za všetko s úctou Satko.
Naposledy upravil/-a duros v 26 Máj 2019, 21:41, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Zmenený všeobecný názov "Zápisy v matrikách"
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Vek sa pri sobasoch a umrtiach moze kludne odlisovat od skutocneho veku, a to aj +/- 5 rokov. Vek sa totiz udaval odhadom, neexistovali totiz doklady totoznosti.

Ja mam napriklad extremne pripady, ked sa uvadza pri umrti vek 110 i 115 rokov, hoci v skutocnosti mali o 20-30 rokov menej. Inak mam pri umrtiach odchylku do tych 5 rokov celkom bezne. Pri sobasoch je +/- 2 ci 3 roky relativne bezny jav u mna.
Franta
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 117
Dátum registrácie: 20 Mar 2019, 11:21

Ďakujem. Myslel som si že, sa pán farár pozrel do matriky narodených ktoré mal po ruke. Ďakujem a prajem pekný večer.
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Iste sa aj do tej matriky narodenych pozeral. Ja len vychadzam z mojej skusenosti, kde sa pouziva pomerne dost prezyvok pre dany rod.V kazdej rodine zas par opakujucich sa krstnych mien. Ked prisiel novy knaz, nepoznajuc region, tak mu dalo znacnu namahu sa v tom vyznat.Najma ak samotny zenich/nevesta nevedeli presny datum narodenia.

Koniec koncov, z mojej skusenosti, ked pozriem náhrobne kamene spred 40-50 rokov, tak nie zriedka je na nich nespravny datum narodenia. Zamenenie dna narodenia a dna krstu este chapem, ale ak je skutocny den narodenia o mesiac posunuty oproti udaji na nahrobnom kameni? A to je len nedavna minulost, nie 200 rokov dozadu.

len taka mensia uvaha.... :oops:
Používateľov profilový obrázok
harmi1930
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 250
Dátum registrácie: 09 Jún 2017, 15:56
Predkovia z oblasti: Podlužany/Tekovská Nová Ves (Nová Dedina), Pezinok/Častá/Ch.Grob, Smolník (pri Snine)

Ja som riesil osobu, co ma na nahrobnom kameni dodnes uvedene *22.9.1871 a +6.5.1964. V scitaniach ludu 1930 a 1940 ma narodenie 2.1.1872. Som chvilu preto aj riesil, ci neslo (pri hrobe) aj o nejaku manzelovu sestru s rovnakym krstnym menom ako manzelka, ale rodne a umrtne listy to vsetko dali na spravnu mieru, skutocnost bola narodenie 2.1.1873 a umrtie 4.5.1964. Takze pri datume narodenia celkom velky rozptyl sep1871 az jan 1873, zjavne ani ona si pri scitaniach spravne nepamatala rok a potom na nahrobny kamen jej dve pozostale deti dali uplne uleteny nielen rok, ale aj den/mesiac. A aj 2-dnovy posun pri umrti je trocha divny....

Takze jedinou istotou su take udaje, ktore sa udiali tesne pred zapisom do matriky, ostatne treba overit a brat s rezervou (pri sobasi je spolahlivy datum svadby, ale uz nie vek mladomanzelov, pri umrti je iste, kedy clovek zomrel, ale nie je isty vek zomreleho atd.).

PH
Napísať odpoveď