Zoštátnenie cirkevným matrík VYRIEŠENÉ

Užívateľov profilový obrázok
Obsivan
Člen
Člen
Dátum registrácie: 18 Máj 2013, 10:38
Predkovia z oblasti: Terchova, Teplička nad Váhom, Gbeľany, Bela, Mojš, Riečnica

Zoštátnenie cirkevným matrík VYRIEŠENÉ

Príspevok od užívateľa Obsivan » 25 Jún 2019, 13:43

Zdravím,

chcel by som sa spýtať či niekto náhodou nevie v akých rokoch dochádzalo počas socializmu k zoštátneniu cirkevných matrík. Snažím sa identifikovať čo sa stalo s jednou matričnou knihou, podľa kroniky obce ešte v roku 1944 existovala, ale v archíve nefiguruje.

Ďakujem
Naposledy upravil/-a Obsivan v 25 Jún 2019, 23:07, upravené celkom 1 krát.

patricius95
Veterán
Veterán
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Rod Zakarovský a Koscik z Ruských Pekľan a Ličartoviec, Leľo z Havranca a Trenčanský z Nitrianskej Stredy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Zoštátnenie cirkevným matrík

Príspevok od užívateľa patricius95 » 25 Jún 2019, 14:16

Obsivan napísal:
25 Jún 2019, 13:43
Zdravím,

chcel by som sa spýtať či niekto náhodou nevie v akých rokoch dochádzalo počas socializmu k zoštátneniu cirkevných matrík. Snažím sa identifikovať čo sa stalo s jednou matričnou knihou, podľa kroniky obce ešte v roku 1944 existovala, ale v archíve nefiguruje.

Ďakujem
Zdravím,
stať sa tak malo v roku 1949. Niektorí farári neodovzdali z rôznych dôvodov niektoré matriky na MNV. Skúste zatelefonovať na farský úrad a spýtať sa ich, či si hľadaný zväzok matriky neponechali.
S pozdravom
Patrik Zakarovský

Obsivan
Člen
Člen
Predkovia z oblasti: Terchova, Teplička nad Váhom, Gbeľany, Bela, Mojš, Riečnica

Re: Zoštátnenie cirkevným matrík

Príspevok od užívateľa Obsivan » 25 Jún 2019, 16:13

Pravdepodobne táto matrika neprežila alebo je niekde inde... preto sa snažím identifikovať kto by o tom mohol vedieť viac. Ďakujem za pomoc.

milestone
Veterán
Veterán
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17
Predkovia z oblasti: Frivaldszky, Hidvéghy, Sujanszky, Zamaróczy - Trenčianska župa

Re: Zoštátnenie cirkevným matrík VYRIEŠENÉ

Príspevok od užívateľa milestone » 26 Jún 2019, 15:40

Obsivan napísal:
...chcel by som sa spýtať či niekto náhodou nevie v akých rokoch dochádzalo počas socializmu k zoštátneniu cirkevných matrík...
Zákonom č. 268/1949 Zb. o matrikách, § 27, s účinnosťou od 01.01. 1950.
Obsivan napísal:
...Snažím sa identifikovať čo sa stalo s jednou matričnou knihou, podľa kroniky obce ešte v roku 1944 existovala, ale v archíve nefiguruje...
Nepíšete, koho ste v tejto veci kontaktovali a akým spôsobom. Odporúčam Vám, písomnou žiadosťou oslovte v prvom rade matričný úrad, čo je nástupca bývalého MNV, v ktorého obvode sa daná obec nachádza dnes.
Nečakajte na výhovorky a zároveň v nej žiadajte, aby sa preukázali aj priloženou kópiou preberacieho protokolu, to znamená, že matričnú knihu odovzdali do archívu. Tento postup by ste mali zopakovať aj pri štátnom archíve. S farským úradom bude pravdepodobne ťažká reč. ;)

Obsivan
Člen
Člen

Príspevok od užívateľa Obsivan » 28 Jún 2019, 20:35

Zatiaľ som to riešil iba na fare, ale to bolo pár rokov dozadu keď som mal len indície a nie dôkazy že staršia matrika existovala. Vie niekto aj kedy sa presúvali matričné knihy z matričných úradov do štátnych archívov?

patricius95
Veterán
Veterán
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Rod Zakarovský a Koscik z Ruských Pekľan a Ličartoviec, Leľo z Havranca a Trenčanský z Nitrianskej Stredy
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa patricius95 » 29 Jún 2019, 12:38

Obsivan napísal:
28 Jún 2019, 20:35
Zatiaľ som to riešil iba na fare, ale to bolo pár rokov dozadu keď som mal len indície a nie dôkazy že staršia matrika existovala. Vie niekto aj kedy sa presúvali matričné knihy z matričných úradov do štátnych archívov?
To už asi záviselo od aktuálnej kapacity archívov a pripravenosti prevziať matričnú agendu. V Štátnom archíve v Prešove došlo k prevzatiu matrík v 60. rokoch.
S pozdravom
Patrik Zakarovský

Obsivan
Člen
Člen

Príspevok od užívateľa Obsivan » 29 Jún 2019, 12:52

Ďakujem, uvidíme či niečo nájdem :)

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní