Kde hladať cechové knihy? - VYRIEŠENÉ

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
tomislaw
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 28 Máj 2018, 14:14

Zdravím, milí kolegovia

otázka je vlastne položená už v nadpise témy, ale jedná sa o to, že pátram po predkovi, ktorý bol stolár v Jablonici.
Prišiel z mimo územia dnešnej republiky a nikde nieje uvedené odkiaľ.
Cechové knihy z Jablonice, nie sú v žiadnom archíve (overené).

vedel by mi s tým niekto pomôcť?

Ďakujem
Naposledy upravil/-a tomislaw v 11 Aug 2019, 18:58, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

tomislaw napísal: 03 Aug 2019, 08:26 ...
Cechové knihy z Jablonice, nie sú v žiadnom archíve (overené).
....
Ak je toto pravda, tak ste si aj odpovedali. Obvykle bývajú v bývalých okresných archívoch. Ďalšia vec, že sa nemusia vzťahovať výlučne na Jablonicu (koľko stolárov mohlo byť v Jablonici?), ale na širší región.
tomislaw
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 28 Máj 2018, 14:14

Ďakujem
tomislaw
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 28 Máj 2018, 14:14

Ešte som cechových knihách nepátral, má s tým niekto skúsenosti?

Mne by stačilo, ak by tam bolo napísané napríklad ,,jožko mrkvička, rodák z tramtárie dnes spravil svoj majsterstuck" a už viem odkial pochádzal.

Za každú pomoc, ďakujem
fefefe
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 239
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:58
Predkovia z oblasti: Kubaš,Peldik z Brezy, Greňo z Lomnej, Páterek z Beňadova, Kobida z Bobotu, Závodský z Motešíc, Fodora, Šiarik z Hradišťa, Korencsik z Topoľčian,

Zápisná kniha tovarišov cechu čižmárov
Zápisná kniha tovarišov cechu čižmárov
Zdravím,
ja som študoval v ŠA Ivanka pri Nitre cechové písomnosti Topoľčany.
Napr. sa tam nachádza:
- artikuly krajčírov r.1774 Topoľčany
- kniha majstrov spojeného cechu kováčskeho, zámočníckeho, stolárskeho, kolárskeho r. 1757-1886 Topoľčany
- kniha príjmov cechu čižmárov r. 1850-173 Topoľčany
- kniha cechových učňov remesla kováčskeho
- kniha cechových tovarišov remesla kováčskeho.

Z cechových kníh, čo som videl sa dá zistiť, len veľmi málo o danej osobe. Nemusí tam byť zapísané, ani to odkiaľ pochádza.
Prílohy
Kniha majstrov spojeného cechu kováčskeho, zámočníckeho, stolárskeho, kolárskeho r. 1757-1886 Topoľčany
Kniha majstrov spojeného cechu kováčskeho, zámočníckeho, stolárskeho, kolárskeho r. 1757-1886 Topoľčany
Napísať odpoveď