Jak dál? VYŘEŠENO

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Petra1909
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 19 Jún 2018, 18:14
Predkovia z oblasti: Mlynárske rody Lacko, Fejfár - Prievidza a okolie

Dobrý den,
prosím o radu od zběhlejších, jak dál.
Hledám sourozence svého dědečka, narozené po roce 1900. Mám svatbu rodičů v roce 1892 v Nová Baňa - Velké Pole. Ve Velkém Poli se narodily první 3 děti (1892, 1893 a 1895), čtvrté pak v Brusno (1898) a páté v Chrenovci (1900). To jsem našla na FS, sedí to časově, dvě zemřely, o třech jsem našla další informace z dospělosti.
Prošla jsem manuálně všechny dostupné matriky farnosti Chrenovec včetně jedné získané mimo FS - oddaných (tato končí rokem 1929), ale žádnou další stopu po rodině v této době jsem nenašla. Další potvrzený výskyt je až narození dědečka v Cígli v r.1910. Z poznámky u křestního zápisu pradědy a i z ústního podání v rodině se ví, že se praděda v r.1917 podruhé oženil - ale neví se, kde - ve farnosti Chrenovec jsem to nenašla.
Jak se mám dobrat k sourozencům, o kterých nevím, kdy se narodili, jak se jmenovali, matriky jsou nezdigitalizované v archivu nebo na úřadě a já nevím, co mám chtít? Mělo by jich být ještě 5 - 7 vlastních a jeden nevlastní.
Napadl mě institut domovského práva, pokud se takový registr na Slovensku vedl - praděda měl domovské právo v Jalovci, po něm i děda - to vím z dokumentu vydaného v r.1946. Mohla by toto být cesta? Kde by takový registr byl uložen?
Nebo jiný způsob?
Děkuji moc a zdravím.
P.Z.
Naposledy upravil/-a Petra1909 v 11 Aug 2019, 16:15, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Štátne matriky do roku 1906 budú v archíve v Bojniciach (ale len fyzicky dostupné). Tam by som hľadal ešte ďalšie deti s prvou manželkou. V ďalšom kroku by som sa pokúsil hľadať narodenie druhej manželky. Je fakt, že vdovci sa nezvykli ženiť v mieste bydliska nevesty, ale výnimky existujú a teda potom by som skúsil hľadať ten druhý sobáš tam. Následne aj deti.
Petra1909
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 19 Jún 2018, 18:14
Predkovia z oblasti: Mlynárske rody Lacko, Fejfár - Prievidza a okolie

Děkuji za reakci,
druhou manželku jsem samozřejmě hledala, ale zatím nenašla, protože je více kandidátek a neznám rodiče. Ale napadlo mně ještě - našli by mně v archivu (jako rešerši) matriční záznam úmrtí pradědečka a první manželky? Tam vím přesná data a místa (farnosti) narození a jména rodičů, minimálně by to lépe vymezilo oblast jejich pohybu po kraji. Nemáte s tím nějakou zkušenost?
Nikde nemůžu najít, jestli na Slovensku také existovaly matriky domovských příslušníků, tam by bylo všechno hezky pohromadě :-), pokud by se našly. Nevíte náhodou, prosím?
Do archivu v Bojnicích si zkusím napsat o rešerši - narození dětí z 1.manželství ve farnostech Chrenovec a Sebedražie, možná ještě Prievidza, jiná farnost mě nenapadá, buď se něco objeví, nebo ne, nemělo by to být zas až tak drahé - 2 nebo 3 knihy, časové rozpětí cca 6 let.
Zatím nemám moc času na osobní návštěvu, možná se tomu nevyhnu....
Děkuji a přeji pěkný den.
P.Z.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Petra1909 napísal: 11 Aug 2019, 14:34 Děkuji za reakci,
druhou manželku jsem samozřejmě hledala, ale zatím nenašla, protože je více kandidátek a neznám rodiče.
Občas bývajú sobáše uvedené v poznámkach o narodení.
Petra1909 napísal: 11 Aug 2019, 14:34 Ale napadlo mně ještě - našli by mně v archivu (jako rešerši) matriční záznam úmrtí pradědečka a první manželky? Tam vím přesná data a místa (farnosti) narození a jména rodičů, minimálně by to lépe vymezilo oblast jejich pohybu po kraji. Nemáte s tím nějakou zkušenost?
Tieto dátumy už zrejme spadajú pod tzv. "živé" matriky, teda matriky, ktoré nie sú v archíve, ale na matričných úradoch (všetky po roku 1906). Tam musíte preukázať priame príbuzenstvo a za jeden záznam majú právo od Vás účtovať 5 Eur.
Petra1909 napísal: 11 Aug 2019, 14:34 Nikde nemůžu najít, jestli na Slovensku také existovaly matriky domovských příslušníků, tam by bylo všechno hezky pohromadě :-), pokud by se našly. Nevíte náhodou, prosím?
Také tu neexistuje.
Petra1909
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 19 Jún 2018, 18:14
Predkovia z oblasti: Mlynárske rody Lacko, Fejfár - Prievidza a okolie

Moc děkuji, zkusím tu druhou manželku a živé matriky, byl to pradědeček a prababička, rodné listy mám, tak to zkusím přes úřady. Paradox je, že v minulosti se najde kdeco a tohle je pořádný oříšek.
Ještě jednou děkuji! P.Z.
Napísať odpoveď