Prosím o radu kde nájsť záznam sobáša,, meno prvej manželky môjho deda

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Janka23
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 13 Apr 2019, 16:39
Predkovia z oblasti: Košice,, Košice -okolie, Prešov
Bydlisko: Košice

Dobrý deň,
pred 2 rokmi pri zháňaní sobášneho listu mojich starých rodičov (r. sobáša 1962) som natrafila na matrike na novú informáciu pre mňa, že môj dedo už bol predtým raz ženatý...avšak na matrike mi k tomu už nič viac nevedeli povedať..moja babka má už 80r. a vykreslila mi ich vzťah ako ukážkový avšak na detaily si už vraj nepamätá...nakoľko zmenila (prepísala na stroji) aj stav z rozvedeného na slobodný v jej sobášnom liste...tak túto tému pred ňou nechcem otvoriť...asi je to jej trinásta komnata....avšak chcem to zistiť potajme, chcela by som vedieť kedy bol prvýkrát ženatý, či sa rozviedol, ako sa volala jeho žena či mal deti...je možné sa dostať nejakým spôsobom k týmto informáciám.. cez nejaké rozhodnutia súdu alebo iné úrady?? Môj otec zomrel keď som bola malá, dedka som nepoznala..No a kedže sa dedko narodil v r. 1925 tak možnosť jeho prvého sobáša je zrejme možná od 1943 do 1962 čo je skutočne obrovská škála možností.....Pre niekoho možno nepodstatné ale od kedy to viem neustále premýšľam ako to zistiť, hľadám v starých fotkách , prehrabujem sa v starých papieroch u babky...avšak márne...Veľká vďaka za akékoľvek informácie.
Tommy
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 258
Dátum registrácie: 23 Mar 2019, 21:05
Predkovia z oblasti: Bojnice,Sklené,Kunešov,Nedožery-Brezany

Dobrý deň,
Ja osobne by som išiel na miesto konania sobášu alebo jeho rozvodu....ak viete kde sa uskutočnil? Resp. Súd. Môžete požiadať o okopifavanie dokumentov alebo žiadať o jeho ilustráciu, aj takato je možnosť. Kolok stojí do 3€. Aj na marike majú tiež sobasne listy tam je cena 5€ no musite uviesť relevantné informácie o jeho osobe.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3234
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Janka23 napísal: 19 Okt 2019, 09:05 Dobrý deň,
pred 2 rokmi pri zháňaní sobášneho listu mojich starých rodičov (r. sobáša 1962) som natrafila na matrike na novú informáciu pre mňa, že môj dedo už bol predtým raz ženatý...avšak na matrike mi k tomu už nič viac nevedeli povedať..moja babka má už 80r. a vykreslila mi ich vzťah ako ukážkový avšak na detaily si už vraj nepamätá...nakoľko zmenila (prepísala na stroji) aj stav z rozvedeného na slobodný v jej sobášnom liste...tak túto tému pred ňou nechcem otvoriť...asi je to jej trinásta komnata....avšak chcem to zistiť potajme, chcela by som vedieť kedy bol prvýkrát ženatý, či sa rozviedol, ako sa volala jeho žena či mal deti...je možné sa dostať nejakým spôsobom k týmto informáciám.. cez nejaké rozhodnutia súdu alebo iné úrady?? Môj otec zomrel keď som bola malá, dedka som nepoznala..No a kedže sa dedko narodil v r. 1925 tak možnosť jeho prvého sobáša je zrejme možná od 1943 do 1962 čo je skutočne obrovská škála možností.....Pre niekoho možno nepodstatné ale od kedy to viem neustále premýšľam ako to zistiť, hľadám v starých fotkách , prehrabujem sa v starých papieroch u babky...avšak márne...Veľká vďaka za akékoľvek informácie.
Dobrý večer,
najjednoduchšie bude začať na matrike. Skontaktujte sa so štátnou (i cirkevnou) matrikou na mieste, kde sa Váš starý otec narodil (bol pokrstený). V poznámkach sa často uvádzali údaje o sobášoch dotyčnej osoby.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Napísať odpoveď