Vysvetlenie osôb v Landesconscriptio 1828 - VYRIEŠENÉ

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
mitoxy
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 113
Dátum registrácie: 04 Feb 2019, 14:02
Predkovia z oblasti: Malacky, Šenkvice, Vrtižer/Plevník/Predmier

Dobry den,

chcel by som sa opytat, co znamena v scitani z roku 1828 za niektorymi menami "Rf" (alebo Rs? podciarknute)? Pri inych menach to nie je napisane.

A druha otazka, osoba c. 62 ma napisany pocet danovnikov 2, z ktorych jeden je zeliar a druhy jeho syn. Tomu este rozumiem, ale nerozumiem nasledujucim zapisom:

Napr osoba c.64 nema napisany celkovy pocet danovnikov, ale z toho je jeden zeliar?

Pripadne osoba c. 66 ma celkovy pocet danovnikov 1, z toho 1 zeliar, 1 syn a 1 remeselnik?

A osoba 68 ma napisany celkovy pocet danovnikov 2 a z toho jeden je zeliar. A ten druhy?

Dakujem za vysvetlenie

link: https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=231564
Prílohy
74834203_2277332525705856_1499149005999833088_o.jpg
Naposledy upravil/-a mitoxy v 12 Nov 2019, 16:12, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3234
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
so skratkou Rf/Rs Vám neviem pomôcť. Ani vzadu v poznámkach o nej nie je nič napísané.
Osoba 64 - tu vznikol nešťastný stav. Daný človek bol želiarom, no zároveň predpokladám, že mal vyše 60 rokov. Tým pádom nemohol byť zarátaný do 2. kolónky, kde sú uvedené osoby od 18 do 60 rokov. Do 3. kolónky mali potom uviesť len počet želiarov vo veku od 18 do 60 rokov, lenže v takom prípade by daňové úrady nevedeli, ako danú rodinu zdaniť.
Č. 66 - predpokladám, že otec bol po šesťdesiatke, a zároveň bol aj želiarom. Syn bol zrejme dospelý a bol remeselník. Č. 68 - druhou osobou mohla byť napr. želiarova manželka.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
mitoxy
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 113
Dátum registrácie: 04 Feb 2019, 14:02
Predkovia z oblasti: Malacky, Šenkvice, Vrtižer/Plevník/Predmier

Dakujem pekne za vysvetlenie
Používateľov profilový obrázok
harmi1930
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 250
Dátum registrácie: 09 Jún 2017, 15:56
Predkovia z oblasti: Podlužany/Tekovská Nová Ves (Nová Dedina), Pezinok/Častá/Ch.Grob, Smolník (pri Snine)

V prepise cenzu 1828 od Marty R Connor podla strany 4 Rita/Reta je vdovec/vdova (relictus/relicta?).

https://www.familysearch.org/library/bo ... nfo&n=0&q=

Malacky mali vtedy celkom dost obyvatelov aj stran, ale nezbadal som jediny zaznam s inou vdoveckou poznamkou vid/özv/... Aj ked to pismenko za R nebude ani 't' a ani 'l', domnievam sa, ze by to mohlo byt prave oznacenie vdovcov.

PH.
Napísať odpoveď