Matričný zápis o úmrtí: Gyula Rádi, Budapešť r. 1970 - prosím o názor, radu, pomoc...

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
dangol
Veterán
Veterán
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 27 Mar 2016, 17:25
Predkovia z oblasti: Golembiovský: Slovensko, Poľsko, Ukrajina, Rakúsko, Maďarsko, Kónya/Kóńa, Jánošík: Branč, Krajčovič, Gyűrűsi: Komjatice, Nesvady
Bydlisko: Nitra

Dobrý večer, z nasledujúceho zápisu o úmrtí som trochu zmätená, a tak prosím o Váš názor .... /pod č. 246./:

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1452460

Dňa 20. januára 1970 zomrel v Budapešti v XII. obvode na Pihenő ulici č. 1 Július Rádi /Gyula Rádi/ vo veku 54 rokov, rozvedený.
Narodený: 28.augusta 1916 v Temešvári
Bydlisko: Budapešť XIX. obvod, Esze Tamás ulica č. 33
Meno a priezvisko rodičov: Schneeweisz Július a Golembiovská Etela
Príčina úmrtia: tűdővizenyő = zavodnenie pľúc/edém pľúc
Úmrtie ohlásené: 26.januára 1970

Etela Golembiovská sa narodila 29.septermbra 1895 v Budapešti Františkovi Golembiovskému a Anne Rádovej /Rádi/. V tomto zápise je v poznámke uvedené, že Etela Golembiovská a Július Karol Schneeweisz uzavreli 15.marca 1915 v Temešvári manželstvo:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 3AXZC8-5MH

Sobášny zápis z matriky v Temešvári zatiaľ nemám. Nerozumiem, prečo Július, ktorý sa narodil rodičom Júliusovi Karolovi Schneeweiszovi a Etele Golembiovskej nesie priezvisko Rádi /predpokladám, že po svojej babke a Etelinej mamine/.

Som toho názoru, že František Golembiovský sa s Annou Rádovou rozviedol /snáď len nebol sobášny podvodník??/, pripúšťam aj možnosť, že Anna Rádová mohla zomrieť. František G. sa totiž dňa 16.júla 1899 v Budapešti druhý krát oženil, a to s Annou Lebedovou - v sobášnom zápise však nemá uvedené, že by bol rozvedený alebo vdovec /čo z rôznych dôvodov nemusí byť vždy uvedené/.
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1007774

Úmrtie ani ďalší sobáš Anny Rádovej som zatiaľ nenašla.

Prosím o Váš názor, možno nasmerovanie alebo .....? a mám nejakú šancu zistiť:
1.ak by Anna Rádová zomrela, kde /alebo u koho/ bola Etela do jej sobáša v roku 1915??
2.prečo Július Rádi nesie priezvisko Rádi a nie Schneeweis?
3.ešte ma napadlo, že by to mohol byť syn Etelinej maminy Anny Rádovej a Etela G. si ho s manželom osvojili?? Odrádza ma od toho skutočnosť, že sobáš mali v marci 1915 a Július Rádi sa narodil v auguste 1916 /v podstate do roka/.
mano
Veterán
Veterán
Príspevky: 628
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

dangol napísal: 26 Nov 2019, 18:27 2.prečo Július Rádi nesie priezvisko Rádi a nie Schneeweis?
3.ešte ma napadlo, že by to mohol byť syn Etelinej maminy Anny Rádovej a Etela G. si ho s manželom osvojili?? Odrádza ma od toho skutočnosť, že sobáš mali v marci 1915 a Július Rádi sa narodil v auguste 1916 /v podstate do roka/.
V Dachau bol Julius vedeny ako Schneeweiss..... :o ; su tu uvedeni jeho rodicia,takze bod 3 je bezpredmetny

Obrázok
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Nepovažujem za vylúčené, že jednoducho si zmenil priezvisko a vzal si priezvisko po svojej starej matke. Napadajú ma dva dôvody:

A. chcel uzavrieť aj zmenou mena kapitolu II. sv. vojny a pobyt v koncentráku
B. z nejakých dôvodov úplne prerušiť vzťah so svojim otcom, resp. rodinou svojho otca.
C. v inom období rokov a/alebo inej krajine by som ešte uvažoval o zmene priezviska ako podmienky pre dedenie.

Osobne si myslím, že sa jednalo o kombináciu A a B. A netreba zabúdať, že aj komunistický režim bol hodne antisemitský a protinemecké a meno Schneweisz bolo ideálna kombinácia nemeckého a židovského, takže si to mohol po skúsenostiach z obdobia do roku 1945 vyhodnotiť ako bezpečnejšie zvoliť si iné meno.

Laco
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Tu je po maďarsky článok o zmenách mien v Uhorsku/Maďarsku. https://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/ ... /ch14.html

Zaujímavé pre tento prípad sú dve veci:

1. V rokoch 1945/1946 bolo podaných minimálne 37 tisíc žiadostí o zmenu priezviska. Na porovnanie v období 1938–1944, bolo priemerne 6736 podaní ročne.

2. V období 1945–48 55,3% žiadostí (cca 50 tisíc osôb) podali osoby nemeckého pôvodu a 36,6% (cca 23 tisíc osôb) židovského pôvodu.

Laco
dangol
Veterán
Veterán
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 27 Mar 2016, 17:25
Predkovia z oblasti: Golembiovský: Slovensko, Poľsko, Ukrajina, Rakúsko, Maďarsko, Kónya/Kóńa, Jánošík: Branč, Krajčovič, Gyűrűsi: Komjatice, Nesvady
Bydlisko: Nitra

Tak toto je sila, páni ďakujem. Po týchto informáciách sa prikláňam k verzii, že si zmenil priezvisko na Rádi účelovo, a to z viacerých možných dôvodov /sobáš, záchrana života, nevylučujem ani vyššie spomenuté rodinné dôvody ..../. V matričnom zápise má uvedené, že bol dôchodca - až som to dobre prečítala, zdalo sa mi, že 54 ročný dôchodca je trochu mladý, ale teraz je to jasné.
Napísať odpoveď