Schematizmus - poznámka v maďarčine - rok 1580 -VYRIEŠENÉ

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Vlado
Veterán
Veterán
Príspevky: 521
Dátum registrácie: 02 Nov 2017, 21:00
Predkovia z oblasti: Tirpák, -Vojčice, Sečovská Polianka, Vranov n.T., Sečovce, Udavské

Dobrý večer, prosím znalci maďarčiny.
Neviem celkom, čo predsatvuje rok 1580 v zázname:

strana 53 - 8. Garamszeg ....Számpor, ae.-tól 6 km., 1580
https://medit.lutheran.hu/files/nevtar_ ... _egyet.pdf

Myslim si, že vysvetlenie je na úvodných stranách schematizmu, konkrétne v strana VII.
text: III római jel után levő akv. 1721. azt jelenti, hogy az illető egyházközség anyakönyvei mely év óta vezettetnek.
Ide o rok, kedy sa konala vizitácia evanjelickej vrchnosti?

Vlado.
Naposledy upravil/-a Vlado v 01 Jan 2020, 15:40, upravené celkom 1 krát.
S pozdravom ostáva Vlado
Používateľov profilový obrázok
obi
Veterán
Veterán
Príspevky: 611
Dátum registrácie: 17 Feb 2017, 18:58
Predkovia z oblasti: Obenau,Stouy,Rakúsko,Maďarsko,Slovensko

III római jel után levő akv. 1721. azt jelenti, hogy az illető egyházközség anyakönyvei mely év óta vezettetnek.

Po Rímskom čísle III a skratky akv. 1721, znamená rok odkedy boli založené Matričné knihy

1580, kk, znamená že kedy bola obec založená.
Vlado
Veterán
Veterán
Príspevky: 521
Dátum registrácie: 02 Nov 2017, 21:00
Predkovia z oblasti: Tirpák, -Vojčice, Sečovská Polianka, Vranov n.T., Sečovce, Udavské

Vdaka za info obi, zalozenie obce som vylucil, dedina existovala uz v 14.storoci, kostol bol postaveny v rovnakom obdobi. Pri inych zaznamoch - farnostiach, su tiez zvlastne roky, kt.rovnako nesuvisia so zalozenim obce. Neviem odkial nabrali tento rok, este som myslel, ci nejde o rok, kedy bol nanovo postaveny kostol...ja som rok 1580 nedaval do suvisu s skratkou "kk" kedze je medzi nimi ciarka, myslel som,ze ide o dalsi osobitny udaj.
S pozdravom ostáva Vlado
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

kk je podla skratiek na zaciatku skratka z kisközség=mala obec. A ten rok by ma byt rok vzniku cirkvi, resp. zboru.

Laco, narychlo z mobilu
Používateľov profilový obrázok
obi
Veterán
Veterán
Príspevky: 611
Dátum registrácie: 17 Feb 2017, 18:58
Predkovia z oblasti: Obenau,Stouy,Rakúsko,Maďarsko,Slovensko

Koniec strany VI a začiatok strany VII

,, a távolság kifejezés után levő négy szám-
jelből álló arab szám, esetleg római számjegy az egyházközség keletkezési évét, illetve az évszázadot jelenti."

Po označení vzdialenosti dcérskej farnosti od Farnosti a potom nasledujúce zo štyroch Arabských alebo Rímskych číslic pozostávajúce číslo
znamená rok založenie cirkvi
Számpor, ae.-tól 6 km., 1580, kk. □ II. t. Letkik György.
Szampor je vzdialený 6km od Fari,.cirkev založená 1580 malá obec so školou , učiteľ Letkik Juraj

Takže nie založenie obce ale cirkvi, poplietol som si egyházközség a község

Prajem všetkým Šťastný nový rok
obi
Vlado
Veterán
Veterán
Príspevky: 521
Dátum registrácie: 02 Nov 2017, 21:00
Predkovia z oblasti: Tirpák, -Vojčice, Sečovská Polianka, Vranov n.T., Sečovce, Udavské

obi napísal: 31 Dec 2019, 11:05 Koniec strany VI a začiatok strany VII

,, a távolság kifejezés után levő négy szám-
jelből álló arab szám, esetleg római számjegy az egyházközség keletkezési évét, illetve az évszázadot jelenti."

Po označení vzdialenosti dcérskej farnosti od Farnosti a potom nasledujúce zo štyroch Arabských alebo Rímskych číslic pozostávajúce číslo
znamená rok založenie cirkvi
Számpor, ae.-tól 6 km., 1580, kk. □ II. t. Letkik György.
Szampor je vzdialený 6km od Fari,.cirkev založená 1580 malá obec so školou , učiteľ Letkik Juraj

Takže nie založenie obce ale cirkvi, poplietol som si egyházközség a község

Prajem všetkým Šťastný nový rok
obi
Dakujem krasne! K stastiu ste prispeli aj vy, vdaka!!
Vlado
S pozdravom ostáva Vlado
Vlado
Veterán
Veterán
Príspevky: 521
Dátum registrácie: 02 Nov 2017, 21:00
Predkovia z oblasti: Tirpák, -Vojčice, Sečovská Polianka, Vranov n.T., Sečovce, Udavské

laco napísal: 30 Dec 2019, 21:47 kk je podla skratiek na zaciatku skratka z kisközség=mala obec. A ten rok by ma byt rok vzniku cirkvi, resp. zboru.

Laco, narychlo z mobilu
Dakujem
S pozdravom ostáva Vlado
Vlado
Veterán
Veterán
Príspevky: 521
Dátum registrácie: 02 Nov 2017, 21:00
Predkovia z oblasti: Tirpák, -Vojčice, Sečovská Polianka, Vranov n.T., Sečovce, Udavské

obi napísal: 31 Dec 2019, 11:05 Koniec strany VI a začiatok strany VII

,, a távolság kifejezés után levő négy szám-
jelből álló arab szám, esetleg római számjegy az egyházközség keletkezési évét, illetve az évszázadot jelenti."

Po označení vzdialenosti dcérskej farnosti od Farnosti a potom nasledujúce zo štyroch Arabských alebo Rímskych číslic pozostávajúce číslo
znamená rok založenie cirkvi
Számpor, ae.-tól 6 km., 1580, kk. □ II. t. Letkik György.
Szampor je vzdialený 6km od Fari,.cirkev založená 1580 malá obec so školou , učiteľ Letkik Juraj

Takže nie založenie obce ale cirkvi, poplietol som si egyházközség a község

Prajem všetkým Šťastný nový rok
obi
Ale predsa je mi to trochu zvlastne.
V dedinke ako je Sampor bola zalozena cirkev skor (1580), ako v Hronseku (1681), vacsej dedine, pod ktoru ako filialka Sampor patril.
Vlado.
S pozdravom ostáva Vlado
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Ja tam čítam toto:

Hronsek. Matkocirkev od 1681. (Podľa Slávika Hronsek dovtedy bol dcérocirkvou Hájnik, ale pretože sa stal artikulárnym, spravili ho matkocirkvou.)
Malá dedina v zvolenskej župe.
Najbližšia pošta: Badín
Najbližší telegraf a železničná stanica: Sliač.
Majú kostol a školu.
Farár: Daniel Pauliny
Vedúci učiteľ: Ondrej Zemko
Svetský inšpektor: Alexander Ujhély

Vlkanová, rovnaké postavenie ako Hronsek
Od matkocirkvi vzdialená 2km, zbor založený 1681
Malá dedina v zvolenskej župe.

Dcérocirkvi v zvolenskej župe:
-Veľká Lúka, vzdialená od matkocirkvi 3 km. Zbor založený 1580. Malá obec so školou, učiteľka: Irma Letríková rodená Bukovčanová, manželka učiteľa v Sampore
-Hájniky (od 1969 súčasť Sliača) vzdialené od matkocirkvi 5 km. Malá obec so školou, učiteľ Gustáv Slivka
-Sampor od matkocirkvi vzdialený 6 km. Zbor založený 1580. Malá dedina so školou, učiteľ Juraj Letrík

Filiálky: Garamhalászi a Lukavica
Diaspora: Szliácsfürdő, Zolná
Vlado
Veterán
Veterán
Príspevky: 521
Dátum registrácie: 02 Nov 2017, 21:00
Predkovia z oblasti: Tirpák, -Vojčice, Sečovská Polianka, Vranov n.T., Sečovce, Udavské

Mojmír napísal: 31 Dec 2019, 14:45 Ja tam čítam toto:

Hronsek. Matkocirkev od 1681. (Podľa Slávika Hronsek dovtedy bol dcérocirkvou Hájnik, ale pretože sa stal artikulárnym, spravili ho matkocirkvou.)
Malá dedina v zvolenskej župe.
Najbližšia pošta: Badín
Najbližší telegraf a železničná stanica: Sliač.
Majú kostol a školu.
Farár: Daniel Pauliny
Vedúci učiteľ: Ondrej Zemko
Svetský inšpektor: Alexander Ujhély

Vlkanová, rovnaké postavenie ako Hronsek
Od matkocirkvi vzdialená 2km, zbor založený 1681
Malá dedina v zvolenskej župe.

Dcérocirkvi v zvolenskej župe:
-Veľká Lúka, vzdialená od matkocirkvi 3 km. Zbor založený 1580. Malá obec so školou, učiteľka: Irma Letríková rodená Bukovčanová, manželka učiteľa v Sampore
-Hájniky (od 1969 súčasť Sliača) vzdialené od matkocirkvi 5 km. Malá obec so školou, učiteľ Gustáv Slivka
-Sampor od matkocirkvi vzdialený 6 km. Zbor založený 1580. Malá dedina so školou, učiteľ Juraj Letrík

Filiálky: Garamhalászi a Lukavica
Diaspora: Szliácsfürdő, Zolná
Ďakujem pekne Mojmír za kompletný preklad!
Menšia oprava a doplnenie: Szélnye je Sielnica a nie Zolná a Szliácsfürdő sú Sliač-kúpele, Garamhalászi sú dnešná mestská časť Sliača - Rybáre.
Vlado.
S pozdravom ostáva Vlado
Napísať odpoveď