Nájdenie sobáša Drahovce

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Používateľov profilový obrázok
Lubo111
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 19 Jan 2020, 20:48
Predkovia z oblasti: Miklovič zo Šulekova, Karaba z Drahoviec, Blaško z Červeníka a Dubovan

Dobrý deň, potreboval by som pomoc s najdením sobáša Jozefa Maceku a Anny "Melcsánek" Viem presne v ktorých rokoch hladať, no bez výsledku, niekoľko rokov je tam písaných pre mňa až nečitateľlne. Budem teda vďačný, ak mi pomožete tým, že sami prelistujete tých pár strán a pokúsite sa nájsť ich sobáš. Vopred vám pekne ďakujem. (ich prvý syn sa narodil v roku 1830)
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1:9Q97-Y39N-HT5
v tejto matrike od roku 1822 po rok 1830, ale možno 1852 :) Jozef sa narodil v roku 1806, takže sobáš v odkzaze je možný, no ženu tam má nejakú zlú.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4964
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

R(e)l(i)cta Anna Jantsitsek Michaelis Drahocz Coloni - vdova (po) Michalovi Jančíčekovi, sedliakovi z Drahoviec.
Ergo treba hľadať jej sobáš s Michalom Jančíčkom a tam si potvrdíte jej rodné priezvisko.
Používateľov profilový obrázok
Lubo111
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 19 Jan 2020, 20:48
Predkovia z oblasti: Miklovič zo Šulekova, Karaba z Drahoviec, Blaško z Červeníka a Dubovan

Nepochopili ste to, asi som to zle napísal. Myslel som, že iba v tej knihe co je v linku potrebujem nájsť sobáš, v rozmedzí ktorých rokov mám uvedené v prvom príspevku. Totižto určite obdobie sú tam sobáše pre mňa dosť necitatelne, teda som sem prišiel s prosbou o pomoc, nájdenie sobáša Anny MELCSANEK a Jozefa Maceku. K tomu sobasu v linku. On tam ma napísané, že je z Trebatic, či nie? Opravte ma, ak sa mýlim, lenže on sa narodil v Drahovciach. Našiel som jeho druhu svadbu, mal ju rok po smrti jeho prvej ženy Anny MELCSANEK. Ďakujem.
Anna Theresia
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 140
Dátum registrácie: 10 Jún 2018, 16:50
Predkovia z oblasti: Slovensko: býv. Prešporská a Nitrianska stolica, Srbsko: Vojvodina-Báčka (pôvodne Hont a Gemer), Chorvátsko

Dobrý večer.
V tomto linku, ktorý ste uviedli, je Josephus zapísaný ako " Colonus Drahocz "  , čiže určite v dobe sobáša býval v Drahovciach. Spomínaný termín Trebathensis sa podľa mňa môže vzťahovať buď na jeho rodičov, ktorí sa mohli medzičasom presťahovať, alebo skôr k jeho matke - možno ona pochádzala z Trebatíc. Zistíte to, ak nájdete záznam sobáša Jozefových rodičov.
Jozefovo narodenie, resp. krst Vám už bolo poskytnuté v inom vlákne:

viewtopic.php?p=31899#p31899

Súhlasí aj vek aj mená jeho rodičov. Bydliskom sú Drahovce.
Takže záver - určite sa jedná o zápis Vami hľadaného sobáša. Len Anna bola už v čase tejto svadby vdovou, ako Vám bolo preložené - pretože ak sa vydávala vdova, bola v záznamoch zaevidovaná pod priezviskom svojho predchádzajúceho / zosnulého / manžela. 

1. sobáš Anny Melcsanek a Michaela Jancsicseka / obaja snúbenci boli slobodní / , ktorý sa konal 19. novembra 1820 v Drahovciach,   máte tu:

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Používateľov profilový obrázok
Lubo111
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 19 Jan 2020, 20:48
Predkovia z oblasti: Miklovič zo Šulekova, Karaba z Drahoviec, Blaško z Červeníka a Dubovan

Veľlmi pekne ďakujem, týmto sa chcem ospravedlniť aj pánovi, ktorí mi odpovedal ako prvý, "obvinil" som ho, že ma nepochopil, a pri tom som nepochopil ja.

Ak možem, ešte by som nieco pridal k tejto rodine, dúfam že to nebude až tak mimo témy. Cgcel by som sa spýtať na jednu vec. v súpise obyvateľlstva1869 bola rodina Macekových.

Hlava domu Jozef Maceka, žena Katarina, už jeho druhá žena, ich deti Michal a Juraj a aj ich manželky. boli tam uvedené nasledujúce roky narodeni. Jozef 1806, sedelo to presne, dokonca aj pri sobáši mal uvedený úplne spávny vek.

Michal 1830, našiel som jeho narodenie, pričom rodičia sú Jozef Maceka a Anna Mecsanek, v roku 1834, čo je chyba 4 roky. Dobre, bral by som to, lenže pri jeho sobáši v roku 1855 má uvedený vek 25 rokov. tak pri sobáši to odkazuje na rok, ktorý ma napísaný aj pri súpise.

Ostatní členovia domácnosti sú chyboví max. 2 roky, Jurajova žena Alžbeta 3 roky. Len si chcem u vás overiť, či je všetko v poriadku, no podla môjho názoru JE.

Link na Michalove narodenie:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1436083
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4964
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Lubo111 napísal: 28 Jan 2020, 18:16 Veľlmi pekne ďakujem, týmto sa chcem ospravedlniť aj pánovi, ktorí mi odpovedal ako prvý, "obvinil" som ho, že ma nepochopil, a pri tom som nepochopil ja.
Beriem, učíte sa. Len nebuďte zbrklý, ako Vás už viacerí upozornili. Všetko by ste chceli mať hneď-teď. Chce to čas, zrelú úvahu, je to detektívka.
Lubo111 napísal: 28 Jan 2020, 18:16 Ak možem, ešte by som nieco pridal k tejto rodine, dúfam že to nebude až tak mimo témy. Cgcel by som sa spýtať na jednu vec. v súpise obyvateľlstva1869 bola rodina Macekových.

Hlava domu Jozef Maceka, žena Katarina, už jeho druhá žena, ich deti Michal a Juraj a aj ich manželky. boli tam uvedené nasledujúce roky narodeni. Jozef 1806, sedelo to presne, dokonca aj pri sobáši mal uvedený úplne spávny vek.

Michal 1830, našiel som jeho narodenie, pričom rodičia sú Jozef Maceka a Anna Mecsanek, v roku 1834, čo je chyba 4 roky. Dobre, bral by som to, lenže pri jeho sobáši v roku 1855 má uvedený vek 25 rokov. tak pri sobáši to odkazuje na rok, ktorý ma napísaný aj pri súpise.

Ostatní členovia domácnosti sú chyboví max. 2 roky, Jurajova žena Alžbeta 3 roky. Len si chcem u vás overiť, či je všetko v poriadku, no podla môjho názoru JE.

Link na Michalove narodenie:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1436083
Bežná odchýlka, stretli sme sa aj s väčšou.
Napísať odpoveď