Súpis farníkov

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň, pred nedávnom som narazil v knihe "Príručka ku genealogickému výskumu na Slovensku a v slovacikálnom zahraničí" na zaujímavú časť. Píše sa v nej, že v Uhorsku bolo povinnosťou farárov viesť okrem knihy pokrstených, pobirmovaných, sobášených a pochovaných aj knihu tzv. súpisu farníkov (Liber Status Animarum). Na familysearch a ani v štátnom archíve v Prešove, v Košicicach a ani v Nitre som sa však s takýmto druhom matričných kníh nestretol. Vie mi niekto povedať, či sa takéto knihy vôbec viedli, čo sa do nich zapisovali a aký je stav ich zachovania, resp. či sa do nich dá nahliadnuť? Rovnako by ma zaujímalo, kde sa dajú nájsť knihy pobirmovaných z pred roka 1900, pokiaľ nie sú v štátnom archíve. Za pomoc vopred ďakujem :-)
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4957
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Zatial som sa so supisom dusi stretol iba v matrike farnosti Rajec. Je na zaciatku sobasnej matriky a obsahuje supisy dusi z rokov 1690, 1728 a 1734. Su v nej zapisane cele rodiny, vratane deti a ich veku. Zaciatok je tu:
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... n285938145
Birmovani su takmer v kazdej matrike (na FS v anglictine "confirmations"). V matrike, na ktoru odkazujem ich najdete napriklad okolo str. 700.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Hmm. Tak potom som sa s tým súpisom farníkov stretol iba v matrike Radatíc, okres Prešov. Škoda, že som nenašiel matriku birmovaných z východného Slovenska, napr. z Drienova, Kapušian, okres Prešov...

Aj tak ďakujem za info, pán duros :-)
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 621
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať používateľa:

RK matrika Detvianskej Huty (pod okresom Zvolen) obsahuje súpis duší k r. 1792. Mormoni ju nazývajú Rodná kniha.
david
Veterán
Veterán
Príspevky: 309
Dátum registrácie: 04 Sep 2013, 02:56

Tiež sa záujimam o Liber status animarum a Conscriptio animarum. Neviete, či sa tieto súpisy tiež odoberali cirkvám, alebo by mohli teoreticky ešte ostať na farách, alebo v cirkevných archívoch ? Lebo mi to príde celkovo nejak málo, čo sa z tých cirkevných vecí zachovalo v štátnych archívoch, keď to porovnám napr. s týmto http://www.paleografie.org/UK/index.php ... 02&mid=322 , že v ČR majú v archívoch rôzne knihy ohlášok, snubné knihy, knihy rodokmeňov, spovedné knihy. Kde to všetko zmizlo?
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

V pobočke štátneho archívu Nitra v Bojniciach sa nachádza súpis farníkov z roku 1675. Súpis vykonal bojnický prepošt za všetky obce bojnického dekanátu, rozdelený je podľa farností Bojnice, Prievidza, Brezany, Lazany, Nemecké Pravno, Cach (dnes Malinová), Gajdel (dnes Kľačno), Chrenovec a Handlová. Obsahuje mená všetkých farníkov (podotýkam katolíkov; evanjelikov súpis neobsahuje, aj keď ich tu veľa nebolo, aj po násilnej rekatolizácii z roku 1660 tu ešte stále žili), celé rodiny zrejme podľa domov. Štruktúra zápisu je nasledovná: hlava rodiny, manželka, deti, ďalší príbuzní žijúci v spoločnej domácnosti a napokon služobníctvo (ak bolo). Vzhľadom k tomu, že nie všetky farnosti na hornej Nitre majú zachované matriky od trištvrtiny 17. storočia, je to veľmi cenný genealogický zdroj.
janas
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 21 Aug 2013, 15:17
Predkovia z oblasti: Púchov, Belá, Lysica, Valaská Dubová, Veľké Rovné, Dlhé Pole, Zákopčie, Podvysoká, Morávka, Veľké Karlovice, Dolné Držkovce, Nové Zámky

Dobrý deň, snáď dávam otázku do správneho vlákna - prosím Vás, nepomohli by ste mi s tým, čo sa vlastne udáva v tých stĺpcoch?
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... cc=1554443
Ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
záhlavia stĺpcov sú nasledovné:
vidui et viduae - vdovy a vdovci
Coniuges - zosobášení
Confessio[nis] capaces - schopní spovede
Summa univ[ersalis] - dohromady
Posledné dve záhlavia stĺpcov, žiaľ, neprečítam.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
janas
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 21 Aug 2013, 15:17
Predkovia z oblasti: Púchov, Belá, Lysica, Valaská Dubová, Veľké Rovné, Dlhé Pole, Zákopčie, Podvysoká, Morávka, Veľké Karlovice, Dolné Držkovce, Nové Zámky

Aha, rozumiem, aj som si niečo také myslela, len mi to nedávalo celé zmysel, tie počty. Čiže napr. oni ako zosobášení dali číslo "1" akože jeden pár, ak niekto nebol prítomný v tom čase, tak ho tam nezarátali a napísali, kde bol. Len treba dávať pozor, kam patria tie čísla.

Tie posledné dva stĺpce by som tipla niečo ako chlapec a dievča, len neviem v akom význame.

Ďakujem Vám veľmi pekne.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

V takom prípade ide o slová Puer (chlapec) a Puella (dievča). To mi mohlo napadnúť.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Napísať odpoveď