Vek krstných rodičov

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Vavrovic
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 05 Feb 2013, 14:03

Dobrý deň,

Mal by som otázku. Aké máte skúsenosti s vekom krstných rodičov? Je možné, že v minulosti boli krstní rodičia bežne mladší ako 18 rokov? Prípadne mladší aj ako 15 či 10 rokov? resp. aspon jeden z nich? Predpokladal som, že by sa môj predok mohol narodiť v rodmedzí rokov 1800-1820, avšak v roku 1826 som ho našiel zapísaného v matrike ako krstného rodiča. Je teda možné že by mohol mať aj menej ako 15 rokov keď sa stal krstným rodičom ? Dosť by mi pomohlo v hľadaní jeho narodenia keby som niektoré z rokov v tom rozmedzí (1800-1820) mohol vylúčiť:)

Ďakujem za odpoveď

pozn. Ide o predka Pavla Vavroviča spomínaného v tomto príspevku viewtopic.php?f=9&t=5165
cupakabra
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:31

Ako viete, že ide o tú istú osobu? U krstných rodičov sa väčšinou uvádzalo iba meno a to je dosť málo na to, aby ste sa mohli domnievať, že ide o tú istú osobu. Boli pri krstných rodičoch uvedené ešte nejaké iné informácie, na základe ktorých predpokladáte, že Váš hľadaný je tým krstným rodičom o ktorom píšete?
Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 621
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať používateľa:

Clanok na webe dole, str. 5, hovori, ze v minulosti bol vek pre krstneho otca aspon 15 rokov.
http://www.info.orthodox.sk/pub/doc/tex ... _viere.pdf
Vavrovic
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 05 Feb 2013, 14:03

Neviem či sa mýlim, ale takmer vždy som videl uvádzané celé mená krstných rodičov pri krste dieťaťa v matrike, ako to bolo aj v tomto prípade. Samozrejme 100% zaručiť nemôžem že ide o tú osobu, ktorú hľadám, keďže žiadne hodnoverné iné podklady k tomu nemám. Zdôvodniť prečo sa domnievam, že ide o moju hľadanú osobu je trochu na dlhšie, ale v skratke má totožné meno a priezvisko, krstným rodičom je uvedený osobám práve v tej oblasti, ktorú má neskôr uvádzanú v sobášnej matrike, a taktiež sa vyskytuje práve v tom čase, v ktorom by mohol (no nemusel) mať 15 a viac rokov.
Okrem toho som práve v tej matrike, v ktorej je uvedený aj on ako krstný rodič našiel niekoľko mien (s priezviskom Vavrovič/ová, ktoré v tej dobe nebolo až tak bežné, vlastne ani dnes až tak nie je :), o ktorých zaručene viem, že som ich neskôr našiel v matrike Lapáša (konkrétne žijúcich v obci Golianovo), ktorí sa museli okolo Pavla pohybovať, keďže aj on má pri zápise o sobáši uvedené, že žil v Golianove (s veľkou pravdepodobnosťou by som povedal, že musí ísť o rodinu, keďže sú všetci práve z Neveríc a susedných dedín).
Všetky mená, ide asi o 5 či 6 ľudí, ktorých som našiel v matrike Veľké Chrášťany (dedina pri Nevericiach) v rokoch okolo 1800 sa od istého času všetci objavujú už len v matrike Lapáša (medzi nimi je práve aj spomínaný Pavol). Žiaľ žiadne iné dôkazy, ktoré by boli a zaručene by určili že ide o môjho predka Pavla, na papieri teraz nedokážem nájsť, no musím vychádzať len z toho čo viem teraz.

Ďakujem, budem teda vychádzať z toho, že musel mať pri tom krste minimálne 15 rokov:)
Napísať odpoveď