Kde nájsť staré pozemkové knihy

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
vascoo
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 01 Feb 2013, 15:51

Zdravim,
chcel by som sa pozriet do starych pozemkovych knih. Mam na mysli pozemkove knihy este z 19. storocia (zacali sa viest tusim od 1855).
Ma s tym niekto skusenosti? Neviete, kde by sa dali najst, zatial som napisal do okresneho archivu a na kataster, ale neodpisali. Neviete, pisali sa tak aj pribuzenske vztahy dvoch vlastnikov? ide o to, ze podla katastralnej mapy z 1866 mal moj predok nejake spolocne polia s jeho menovcom a nie som si isty, ci to bol jeho brat, bratranec alebo nejaka ina rodina. Ak by sa mi to podarilo zistit, postupil by som trochu dalej.
Vdaka
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4963
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Ja som bol na katastralnom urade a nejake zaznamy mam ofotene. Ale to, co chcete Vy, nerucim, ze najdete. Moze sa to tam vyskytovat a nemusi. Ide aj o to, od koho ten pozemok nadobudli (ci od predka, alebo kupou od niekoho). Ale zasiel by som osobne na ten kataster (s pohladom prosiaceho hava a bonbonierou pod pazuchou:-) )
vascoo
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 01 Feb 2013, 15:51

Vdaka, duros, za odpoved.
Myslel som si, ze skor to bude na lokalnom katastri. Velmi pravdepodobne az naisto to mali tu podu od predka. Je mi jasne, ze je to celkom na nahodu, ale skusim v buducnosti. Jeden nikdy nevie:)
nordo
Člen
Člen
Príspevky: 99
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:27

odporučil by som Vám obrátiť sa na Ústredný archív geogézie a kartografie a opýtať sa ich, či majú konkrétne Vašu dedinu. urobil som to aj ja a vyžiadal som si mapu intravilánu obce s číslami parciel domov a takisto súpis domov podľa popisných čísel, pri každom dome bol uvedený majiteľ, resp. hlava rodiny. pri mojej dedine mali aj čísla parciel s majiteľmi, všetko z roku 1868. ak nie ste priamo z Bratislavy, vedia Vám urobiť fotokópiu alebo sken, samozrejme za poplatok
Napísať odpoveď