Odstup medzi pohrebom a novým sobášom

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
Richard
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 08 Jan 2013, 21:06
Predkovia z oblasti: Skačany, Hradište, Veľká a Malá Lehota, Veľké Pole, Topoľčany, Bánov, Budapešť, Mezice (ČR)

Keď som sa prvýkrát stretol s rýchlim sobášom po pohrebe, tak ma to trocha zarazilo. Juraj Miller pochoval 8. 1. 1874 svojho tretieho potomka a dva dni nato aj manželku (tri týždne po pôrode). Avšak necelé 4 mesiace nato 3. 5. 1874 sa opäť oženil. Vravel som si, bola iná doba, mal dve malé deti, jeho rodičia aj rodičia jeho prvej ženy boli už nebohí, nemal mu kto pomôcť. OK.

Dostal som sa k jeho matke Dorothea Mánik (1811?).
Prvý sobáš uzavrela 30. 1. 1832 s Martinom Gabrišom.
Ten umrel 6. 4. 1841
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... :890495684

Umrel na phthysis? Na to sa mi to podobá najviac, ale nie som si istý.
Iného Martina Gabriša som v hľadanom období nenašiel.

Druhý sobáš uzavrela 30. 5. 1841 so Stephanom Miller.

https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... :670729506

Čo je však len necelé dva mesiace po pochovaní jej prvého muža.

Je to vôbec možné? Nebol tam stanovený nejaký „povinný“ odstup? Stretli ste sa už s tým aj vy? Ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,

máte pravdu v tom, že naozaj bola iná doba. Predstavte si to z pohľadu tej ženy. Umrel jej muž a zrazu sa nemal kto starať o pole. Nemal kto pracovať s hospodárskymi zvieratami. Deti mohli byť v dôsledku toho hladné.
Dalo by sa povedať, že mladé ženy (najmä tie, ktoré ešte nemali dospelé deti, ktoré by sa o ne mohli postarať) jednoducho potrebovali muža...
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4951
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Uz len doplnim pana Zakarovskeho, ze ta zena v tom case mala 30 rokov - najproduktivnejsi vek (nielen po pracovnej stranke, ale aj po stranke zachovania rodu ;) ) a okrem toho si vsimnime, ze muz jej zomrel v aprili, v case, ked bolo treba na poli tvrdo makat... Nevieme, kolko deti jej zostalo, ale predpokladam, ze po 9-rocnom spoluziti tam nejake boli (aj ked vezmem do uvahy vtedajsiu vysoku detsku umrtnost).
Ozaj: vsimli ste si, ze Gabris v skutocnosti nebol Gabris, ale Buri? Priezvisko mal "po dome". Zrejme jeho otec, alebo iny predok sa do Gabrisovcov prizenil. To Vam nezavidim...
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

U rímsko-katolíkov neviem, ale podľa zákonov zvolenského ev a.v. kontubernia z roku 1632 "Vdovcovi a vdove pred uplynutím pol roka po
smrti manželky, poťažne manžela, nemá byť manželstvo povolené,
ak to nekážu nutné okolnosti, čo má byť seniorovi prednesené."
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Pokiaľ viem ja, tak žiadny podobný zákon pre rímskokatolíkov neexistoval...
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Richard
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 08 Jan 2013, 21:06
Predkovia z oblasti: Skačany, Hradište, Veľká a Malá Lehota, Veľké Pole, Topoľčany, Bánov, Budapešť, Mezice (ČR)

"Ozaj: vsimli ste si, ze Gabris v skutocnosti nebol Gabris, ale Buri? Priezvisko mal "po dome". Zrejme jeho otec, alebo iny predok sa do Gabrisovcov prizenil. To Vam nezavidim..."

Tak to som si veru nevšimol, zatiaľ sa v tých záznamoch neorientujem tak dobre, ako by som chcel, aj keď sa to každou stranou zlepšuje :) V tomto prípade to našťastie nie je môj priamy predok a nebudem tam pátrať. Môj predok pochádza až z druhého manželstva :)
constance4
Člen
Člen
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 25 Mar 2013, 23:12
Bydlisko: Praha

Bolo to bežné, môj dedko si zobral moju babku (slúžku na ich panstve) do 3 mesiacoch po pohrebe svojej prvej ženy. Mal 3 malé deti do 6 rokov a potreboval, aby sa o ne niekto staral. Babka bola mladá, ale tiež vdova v tom čase (smutný príbeh, jej manžel zomrel týžden po svatbe - na kare sa jedli koláče zo svatby :( ) Takže svadby ako na páse neboli nič neobvyklé.
Napísať odpoveď