Latinské skratky pred menami šľachticov

Akékoľvek iné otázky, v ktorých potrebujete poradiť (nie priezviská, matriky, archívy, čítanie materiálov a pod. - na to sú zvlášť subfóra!).
cathy.g
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 21 Feb 2013, 21:21

Chcela by som sa spýtať, čo znamenajú latinské skratky pred menami šľachticov a podľa čoho sa udávali.
Stretla som sa so skratkou S.D. ( S.D. Valentín Majthény), ale aj P.D. ( P.D. František Ordody)
i Exc.D. (Exc. D. Anna Brunszvik) alebo P. Domicela ( Barbara Majthény).
Z posledného typujem že sa jednalo o slobodnú paniu.
Pravdepodobne to súviselo so spoločenským postavením osoby.
Za odpovede ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

S(pectabilis) D(ominus) - vazeny pan, P(erillustris) D(ominus) - vzneseny pan, Exc(elenti) D(ominus) - vzneseny pan /nie vzdy sa tie preklady zhoduju, viaceri uvadzaju rozne preklady/
cathy.g
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 21 Feb 2013, 21:21

Takže to veľmi nesúviselo zo spoločenským postavením,
skôr s hodnotením konkrétneho farára.
Veľmi pekne ďakujem za vysvetlenie.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

cathy.g napísal:Takže to veľmi nesúviselo zo spoločenským postavením,
skôr s hodnotením konkrétneho farára.
Veľmi pekne ďakujem za vysvetlenie.
Ale coby nie. Taketo oslovenia sa uvadzali len nobilitovanym rodinam (teda aspon ja som sa s inymi nestretol).
Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 621
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať používateľa:

Diskusia k osloveniam/titulom prebehla aj tu (čítať od 4. strany dopredu a hlavne 2. stranu):
http://slachta.kosztolanyi.com/modules. ... a0f5a979dc
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Imrich napísal:Diskusia k osloveniam/titulom prebehla aj tu (čítať od 4. strany dopredu a hlavne 2. stranu):
http://slachta.kosztolanyi.com/modules. ... a0f5a979dc
No super, vedel som, ze som to kedysi kdesi cital, zrejme teda na slachta.kosztolanyi.com, len som to nevedel najst. A v podstate som mal pravdu, ze kazdy vysvetluje niektore privlastky inak.
cathy.g
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 21 Feb 2013, 21:21

duros napísal:
cathy.g napísal:Takže to veľmi nesúviselo zo spoločenským postavením,
skôr s hodnotením konkrétneho farára.
Veľmi pekne ďakujem za vysvetlenie.
Ale coby nie. Taketo oslovenia sa uvadzali len nobilitovanym rodinam (teda aspon ja som sa s inymi nestretol).
Myslela som to tak, že či spoločenské postavenie ( podľa toho, ako bola rodina významná)
medzi nobilitou rozlišovali týmito titulmi alebo si chcel pán farár len "šplhnúť".
Napísať odpoveď